Ny lov: Disse it-firmaer vil score flere ordrer

Danske it-virksomheder med en bestemt profil kan glæde sig over helt nye udbudsregler, forklarer it-brancheforening.

Artikel top billede

I længere tid har en ny udbudslov været undervejs i EU.

Nu skal loven implementeres i Danmark, og man er allerede nået langt, oplyser brancheforeningen IT-Branchen.
 
Faktisk ridser IT-Branchen op i flere punkter, hvad den nye lov vil komme til at betyde for dig og din virksomhed.

For det første vil den nye lov give bedre forhold for mindre it-virksomheder, oplyser IT-Branchen.

"De nye regler vil forbedre vilkårene for mindre virksomheder i offentlige udbud, ved at ordregiver for eksempel skal begrunde, hvis ordregiver ikke vælger at opdele en stor kontrakt i mindre dele som eksempelvis SMV'er kan byde på," hedder det.

Samtidig må "adgangskriterier for tilbudsgivning" ikke sættes højere end det dobbelte af kontraktens værdi.

Dialog og dokumentation

Dertil kommer så reduktion af dokumentationsomkostninger.

"Samtidig bliver dokumentationskravet til virksomhederne mindsket, ved at det kun er det vindende tilbud, som skal fremsende dokumentation," forklares det.

Visse ting er dog ved det gamle. Eksempelvis vil den nye udbudslov ikke ændre på tærskelværdierne for, hvornår man skal i udbud. Det er ved grænsen på indkøb for cirka en halv million kroner.

Afslutningsvis fremhæver IT-Branchen også, at de nye regler skaber mere fleksibilitet og dialog.

"Ordregiver får med de nye regler nemmere ved at bruge fleksible udbudsformer samtidig med, at der bliver indført en ny udbudsprocedure for "innovations-partnerskab", som giver mulighed for at indgå en længerevarende partnerskabskontrakt med henblik på at udvikle et produkt eller en ydelse," heddet det.

Du kan læse en pjece fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen om ændringerne i den vigtige lov her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS