Ny lov: Disse it-firmaer vil score flere ordrer

Danske it-virksomheder med en bestemt profil kan glæde sig over helt nye udbudsregler, forklarer it-brancheforening.

Artikel top billede

I længere tid har en ny udbudslov været undervejs i EU.

Nu skal loven implementeres i Danmark, og man er allerede nået langt, oplyser brancheforeningen IT-Branchen.
 
Faktisk ridser IT-Branchen op i flere punkter, hvad den nye lov vil komme til at betyde for dig og din virksomhed.

For det første vil den nye lov give bedre forhold for mindre it-virksomheder, oplyser IT-Branchen.

"De nye regler vil forbedre vilkårene for mindre virksomheder i offentlige udbud, ved at ordregiver for eksempel skal begrunde, hvis ordregiver ikke vælger at opdele en stor kontrakt i mindre dele som eksempelvis SMV'er kan byde på," hedder det.

Samtidig må "adgangskriterier for tilbudsgivning" ikke sættes højere end det dobbelte af kontraktens værdi.

Dialog og dokumentation

Dertil kommer så reduktion af dokumentationsomkostninger.

"Samtidig bliver dokumentationskravet til virksomhederne mindsket, ved at det kun er det vindende tilbud, som skal fremsende dokumentation," forklares det.

Visse ting er dog ved det gamle. Eksempelvis vil den nye udbudslov ikke ændre på tærskelværdierne for, hvornår man skal i udbud. Det er ved grænsen på indkøb for cirka en halv million kroner.

Afslutningsvis fremhæver IT-Branchen også, at de nye regler skaber mere fleksibilitet og dialog.

"Ordregiver får med de nye regler nemmere ved at bruge fleksible udbudsformer samtidig med, at der bliver indført en ny udbudsprocedure for "innovations-partnerskab", som giver mulighed for at indgå en længerevarende partnerskabskontrakt med henblik på at udvikle et produkt eller en ydelse," heddet det.

Du kan læse en pjece fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen om ændringerne i den vigtige lov her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S