Ivrig KMD-konkurrent kaprer ny stor skalp

Storkunde dropper KMD, der ellers via Medialogic-opkøb købte kundeforholdet. Ny ivrig konkurrent glæder sig over det vundne udbud i en stime.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Odense Kommune har valgt Schultz Information til at levere it på jobcenter- og beskæftigelsesområdet.

Det sker, efter at den tidligere kontrakt med Medialogic, der blev opkøbt af it-giganten KMD, udløb.

Hos Schultz glæder administrerende direktør Mette Kaagaard sig over sejren, der er den fjerde på stribe for selskabets system med navnet Fasit.

"Ud over, at landets fjerdestørste kommune, Odense, netop
har valgt Fasit - så har også Vejle, Randers (6. og 7. største kommune) og Ikast-Brande (59. største kommune) Kommune valgt systemet", forklarer hun i en meddelelse.

Konkurrent er i kommune-markedet

Schultz Information meldte sig på banen som konkurrent, da KMD valgte at købe den anden store spiller Medialogic på dette it-område.

Schultz leverer også andre produkter og systemer og leverer i øjeblikket faktisk it-løsninger til 93 af landets 98 kommuner, oplyses det.

Kontrakten med Odense Kommune blev underskrevet den 4. december 2013.

Det er planen, at it-løsningen er er fuldt integreret og kørende i Jobcentret i Odense Kommune i løbet af seks måneder - det vil sige i maj måned 2014, oplyser man videre.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics