Ivrig KMD-konkurrent kaprer ny stor skalp

Storkunde dropper KMD, der ellers via Medialogic-opkøb købte kundeforholdet. Ny ivrig konkurrent glæder sig over det vundne udbud i en stime.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Odense Kommune har valgt Schultz Information til at levere it på jobcenter- og beskæftigelsesområdet.

Det sker, efter at den tidligere kontrakt med Medialogic, der blev opkøbt af it-giganten KMD, udløb.

Hos Schultz glæder administrerende direktør Mette Kaagaard sig over sejren, der er den fjerde på stribe for selskabets system med navnet Fasit.

"Ud over, at landets fjerdestørste kommune, Odense, netop
har valgt Fasit - så har også Vejle, Randers (6. og 7. største kommune) og Ikast-Brande (59. største kommune) Kommune valgt systemet", forklarer hun i en meddelelse.

Konkurrent er i kommune-markedet

Schultz Information meldte sig på banen som konkurrent, da KMD valgte at købe den anden store spiller Medialogic på dette it-område.

Schultz leverer også andre produkter og systemer og leverer i øjeblikket faktisk it-løsninger til 93 af landets 98 kommuner, oplyses det.

Kontrakten med Odense Kommune blev underskrevet den 4. december 2013.

Det er planen, at it-løsningen er er fuldt integreret og kørende i Jobcentret i Odense Kommune i løbet af seks måneder - det vil sige i maj måned 2014, oplyser man videre.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune