Stjæler fra dig: Lommelygte-app snyder brugerne

50 millioner brugere har hentet en gratis app, som sladrer om hvor de befinder sig.

Artikel top billede

En populær gratis lommelygte-app til Android har samlet brugernes positionsdata fra smartphones og sendt dem videre til annoncenetværk uden at fortælle om det. Det skriver Politiken.

Den gratis app, "Brightest Flashlight Free", er ifølge avisen hentet mere end 50 millioner gange i Googles app-butik.

Nu har leverandøren Goldenshores Technologies indgået et forlig med det amerikanske handelstilsyn, FTC, og indrømmet, at data er samlet uden brugernes samtykke.

Faktisk blev brugerne efter installationen spurgt, om de ønskede at overføre data eller ej. Men dataoverførslen er ifølge Politiken sket helt automatisk, hvad enten brugerne har svaret ja eller nej.

"Forestil dig, at du er hjemme en stormfuld aften, og pludselig bliver strømmen afbrudt. Du rækker ud efter lommelygten, som du har liggende til netop denne slags nødtilfælde. Du trykker på kontakten, og lommelygten spørger, hvor du befinder dig. Det ville være mærkeligt, ikke? Men det er lige præcis det, som sker - på din telefon".

Sådan beskriver FTC den skjulte dataindsamling, der er foregået i lang tid uden at blive opdaget.

Positionsdata, der fortæller hvor brugeren befinder sig, kan sælges til annoncører, der så kan levere mere målrettede reklamer.

Det er langt fra det første eksempel på den form for forretningsmodel. Mange apps kopierer hele adressebogen eller henter andre oplysninger fra telefonen, selv om de slet ikke har brug for disse data, skriver Politiken.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics