Investorer straffer Atea: Aktiekursen rasler ned

Fyringer, svage kvartalstal og chefernes frasalg af aktier sender Ateas aktier på rutschetur, siger aktie-analytiker.

Artikel top billede

Når et selskab fyrer folk, samtidig med at topcheferne og hovedaktionæren sælger ud af deres aktier, giver det uro i maven på investorerne.

Sådan forklarer aktieanalytiker Markus Bjerke fra Arctic Securities den seneste måneds overraskende fald i it-giganten Ateas aktiekurs.

Siden begyndelsen af november er kursen på Ateas aktier gået fra en kurs på 67 kroner pr. aktie til et niveau den seneste uge på omkring 57,50. Det er et fald på mere end 14 procent.

Ifølge Markus Bjerke kan en del af nedturen forklares med, at Atea i november forkælede sine aktionærer og trak mere end 400 millioner kroner ud af selskabet i form af ekstraordinært udbytte på fire kroner pr. aktie oven i et ordinært udbytte på godt fem kroner.

Men det efterfølgende kursfald er betydeligt større, end man skulle forvente, siger han.

"Aktien er faldet næsten ti kroner. Det er mere meget mere end det ekstraordinære udbytte på fire kroner, som er udbetalt, så aktieværdien er faldet yderligere ti procent," siger Markus Bjerke, som giver flere forklaringer på den faldende kurs.

"Meget af det skyldes, at Atea leverede tal i det seneste kvartal, som ikke var stærke. Så er man i gang med at opsige en god del mennesker. Samtidig har både den administrerende direktør Claus Hougesen og CFO Rune Falstad solgt næsten halvdelen af deres aktiebeholdning, ligesom (hovedaktionær, red.) Ib Kunøe har solgt en god del af sine aktier. Der er mange investorer, der ser det som et signal om, at det ikke går så godt," lyder det fra Markus Bjerke.

Atea-chef: Aktionærerne har fået deres gevinst

Ateas koncernchef Claus Hougesen mener ikke, at investorerne har grund til at være utilfredse med Atea-aktien. Han peger på, at aktionærerne med den nuværende kurs plus det samlede udbytte siden januar i år har fået en gevinst på mere end 12 procent.

"Hvis du investerede 100 kroner i Atea 1. januar 2013, så har du i dag 112 kroner og 76 øre. Så jeg synes, vi har lavet en fremragende performance for vores investorer," siger Claus Hougesen.

"Der bliver handlet i Atea-aktier hver dag, og markedet har altid ret, men jeg vil hellere fokusere på, hvad der er sket over en periode. Jeg synes, at vi i år har performet rigtig, rigtig fint," siger Claus Hougesen.

Han peger samtidig på, at Atea i sit seneste kvartalsregnskab øgede sin toplinie med 4,66 milliarder kroner.

"Det er en vækst på 4,8 procent i et marked, som er rigtig, rigtig udfordret. Du kan også se på vores evne til at vinde markedsandele derude. Vi er vokset dobbelt så kraftigt som markedet, så jeg synes, vi har lavet et fint tredje kvartal," siger Claus Hougesen.

"Vores mål er at vokse hurtigere end markedet og vokse bundlinien lidt hurtigere end toplinien. Så vi er i angreb, og vi bliver ved med at være i angreb. Vi har masser af muskler til at investere i nye områder, som kunderne efterspørger," siger han.

Han afviser i øvrigt, at hans frasalg af en del hans personlige aktiebeholdning skulle være specielt bemærkelsesværdigt.

"Jeg har en stadig stor del af min personlige formue placeret i Atea-aktier, som jeg har ejet siden 1999. Jeg har så valgt at lave nogle andre investeringer og bruge nogle af de penge," siger han.

Læs også:

Kunøe sælger ud af Atea-aktier for stort millionbeløb

Efter fyringer: Atea forgylder sine topchefer

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S