Så mange penge har Ateas aktionærer tabt

Faldende aktiekurs har kostet ejerne af Nordens største it-forhandler en formue.

Artikel top billede

Værdien af Nordens største it-forhandler Atea er på kun lidt over en måned faldet med tæt på en milliard kroner.

Det seneste højdepunkt for Atea-aktien var den 8. november, da kursen på børsen i Oslo lå på 67 norske kroner pr. aktie. Siden da er kursen gradvis faldet, og her til morgen blev Atea-aktien handlet til 57 kroner på børsen i Oslo.

Med 102.138.016 udstedte aktier svarer det til, at selskabets aktier over den seneste måned er blevet godt en milliard norske kroner - svarende til 899 millioner danske kroner - mindre værd.

Aktionærerne kan så varme sig ved, at de tilbage i april kunne trække et ordinært udbytte på 5,50 kroner pr. aktie ud af selskabet. Ved en ekstraordinær generalforsamling i november besluttede Atea desuden at give aktionærerne et ekstraordinært udbytte på yderligere fire kroner pr. aktie.

Aktienedturen kommer, efter at Atea i løbet af efteråret har sat gang i en større sparerunde, som kommer til at koste 300 medarbejdere jobbet. Første fyringsrunde ramte Ateas danske afdeling allerede i slutningen af september, da 100 ansatte blev afskediget.

Samtidig har Atea opgivet at nå målet for omsætning på 30 milliarder kroner i 2015 og en indtjeningsmargen på seks procent. Målet er dog fortsat at nå en nordisk markedsandel på 20 procent.

Ateas hovedaktionær Ib Kunøe har tidligere udtalt til Computerworld, at selskabets strategi er ændret, så man nu går efter at skabe udbytte til aktionærerne.

"Vi har meldt ud, at vi med det resultat og det cashflow, vi har, er en udbytteaktie. (...) Det gør, at det er pensionskasser og lidt andre typer af aktionærer end de, der bare tænker på, at aktien skal stige," lød det 1. november fra Ib Kunøe.

Det har så heller ikke hjulpet på investorernes tillid til Atea-aktien, at Ib Kunøe i starten af november solgte omkring ti procent af den aktiebeholdning, han ejer gennem selskabet Systemintegration. Efter salget er Kunøes egen ejerandel i Atea faldet fra 27,33 til 24,34 procent.

Heller ikke Ateas CEO, Claus Hougesen, og CFO Rune Falsstad har været totalt loyale over for Atea-aktien. Hver især solgte de to i november mere end halvdelen af deres personlige aktiebeholdninger i Atea.

Læs også:

Efter fyringer: Atea forgylder sine topchefer

Investorer straffer Atea: Aktiekursen rasler ned

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S