Tror du på at dette bliver den næste it-guldgrube?

Snart vil man kunne vælte sig i kunder og vækst på spritnyt it-marked, hævder nogle branchefolk og eksperter. Er du enig?

Artikel top billede

Det er efterhånden velkendt for de fleste, at apps til smartphones og tablets har ændret spillereglerne på softwaremarkedet ganske voldsomt og måske i endda i en grad, så man kan tale om en egentlig it-revolution.

Nu begynder både branchefolk, analytikere og softwareudviklerne selv at tale om det næste store it-eventyr, der vil komme til at tage udgangspunkt i bærbare teknologier som smartglasses og smartwatches.

Computer-briller som Google Glass bliver nemlig først for alvor interessante, når app-udviklerne begynder at udvikle innovative løsninger til dem.

I en artikel hos Reuters kan man læse, at det netop er, hvad en del udviklere nu begynder at fokusere på at gøre.

Niccolo DeMasi, der er administrerende direktør hos spilfirmaet Glu Mobile sammenligner potentialet i smartglasses og smartwatches med det, vi oplevede, da Apple lancerede den første iPhone i 2007 og var med til at sparke hele app-industrien i gang.

Shawn Hardin, der er direktør i firmaet Mind Pirate, udtaler til Reuters, at "et helt nyt app-marked vil blive født."

Måske for tidligt at juble? 

Selvom flere analysehuse har udråbt smartglasses, herunder ikke mindst Google Glass, som et it-koncept med et kæmpe potentiale, er der også mange, der mener, at det er for tidligt at tale om et nyt stort marked.

Spilfirmaet ZeptoLab, der står bag spillet Cut the Rope, mener ifølge Reuters, at der skal flere smartglasses ud på markedet, før det for alvor giver mening at satse på platformen.

Lidt samme holdning kom til udtryk for nylig hos Accenture:

"Udviklerne kan ikke vente med at få fingrene i denne fascinerende nye teknologi. Problemet er, at ingen endnu ved, hvad de skal gøre med den."

Gartner har dog peget på, at mens smartglasses indtil nu primært er blevet opfattet som fascinerende it-gadgets, så bør man som it-chef ændre den opfattelse, fordi der faktisk er reelle gevinster at hente i teknologierne.

"Smartglasses med augmented reality og kameraer kan øge effektiviteten hos teknikerne, udviklerne og medarbejdere, der arbejder i marken, inden for sundhed og inden for fremstilling," lyder det fra Gartner.

Analysefirmaet peger på, at der er en potentiale for at øge indtjeningen med flere milliarder kroner om året inden for diagnosticering og udbedring af problemer, fordi det kan gøres på hurtigt på stedet, og uden at man skal tilkalde eksperter.

Hvilket potentiale ser du i smartglasses og smartwatches? 

Læs også:

Sådan fungerer apps til Google Glass: Tør du se med?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems