Tror du på at dette bliver den næste it-guldgrube?

Snart vil man kunne vælte sig i kunder og vækst på spritnyt it-marked, hævder nogle branchefolk og eksperter. Er du enig?

Artikel top billede

Det er efterhånden velkendt for de fleste, at apps til smartphones og tablets har ændret spillereglerne på softwaremarkedet ganske voldsomt og måske i endda i en grad, så man kan tale om en egentlig it-revolution.

Nu begynder både branchefolk, analytikere og softwareudviklerne selv at tale om det næste store it-eventyr, der vil komme til at tage udgangspunkt i bærbare teknologier som smartglasses og smartwatches.

Computer-briller som Google Glass bliver nemlig først for alvor interessante, når app-udviklerne begynder at udvikle innovative løsninger til dem.

I en artikel hos Reuters kan man læse, at det netop er, hvad en del udviklere nu begynder at fokusere på at gøre.

Niccolo DeMasi, der er administrerende direktør hos spilfirmaet Glu Mobile sammenligner potentialet i smartglasses og smartwatches med det, vi oplevede, da Apple lancerede den første iPhone i 2007 og var med til at sparke hele app-industrien i gang.

Shawn Hardin, der er direktør i firmaet Mind Pirate, udtaler til Reuters, at "et helt nyt app-marked vil blive født."

Måske for tidligt at juble? 

Selvom flere analysehuse har udråbt smartglasses, herunder ikke mindst Google Glass, som et it-koncept med et kæmpe potentiale, er der også mange, der mener, at det er for tidligt at tale om et nyt stort marked.

Spilfirmaet ZeptoLab, der står bag spillet Cut the Rope, mener ifølge Reuters, at der skal flere smartglasses ud på markedet, før det for alvor giver mening at satse på platformen.

Lidt samme holdning kom til udtryk for nylig hos Accenture:

"Udviklerne kan ikke vente med at få fingrene i denne fascinerende nye teknologi. Problemet er, at ingen endnu ved, hvad de skal gøre med den."

Gartner har dog peget på, at mens smartglasses indtil nu primært er blevet opfattet som fascinerende it-gadgets, så bør man som it-chef ændre den opfattelse, fordi der faktisk er reelle gevinster at hente i teknologierne.

"Smartglasses med augmented reality og kameraer kan øge effektiviteten hos teknikerne, udviklerne og medarbejdere, der arbejder i marken, inden for sundhed og inden for fremstilling," lyder det fra Gartner.

Analysefirmaet peger på, at der er en potentiale for at øge indtjeningen med flere milliarder kroner om året inden for diagnosticering og udbedring af problemer, fordi det kan gøres på hurtigt på stedet, og uden at man skal tilkalde eksperter.

Hvilket potentiale ser du i smartglasses og smartwatches? 

Læs også:

Sådan fungerer apps til Google Glass: Tør du se med?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S