Lenovo i dansk offensiv: Jagter disse kunder

Den kinesiske hardwareproducent udfordrer sine konkurrenter og forsøger at få fodfæste på det danske servermarked. Se her hvilke kunder kineserne går efter.

Artikel top billede

Den kinesiske hardwareproducent Lenovo vil bryde med sit velkendte image som ene og alene pc-producent. Senere i denne måned begynder Lenovo i Danmark nemlig at sælge og markedsføre en stribe forskellige server- og storagesystemer på det danske marked, som dermed bliver det første land i Skandinavien, hvor Lenovos servere bliver tilgængelige for kunderne.

Lenovos danske landechef Jørn Rønning fortæller, at man især satser på at nå ud til især små og mellemstore virksomheder.

"Vi har annonceret til markedet, at salg af servere og storage-løsninger starter i januar. Vores primære fokus i første omgang er små og mellemstore virksomheder," siger Jørn Rønning.

Den nye produktlinie, der går under navnet ThinkServer, tæller såvel Windows- og Intel-baserede rackservere, tower servere, NAS og storage-enheder, fortæller Jørn Rønning.

Ligesom på pc-markedet lægger Lenovo op til at sælge server og storage 100 procent gennem det forhandlernet, som har gjort Lenovo til Danmarks største pc-producent.

Den nye satsning har været længe undervejs. Tilbage i 2012 indgik Lenovo et partnerskab med storageproducenten EMC. Derudover får kunderne også adgang til software og tjenesteydelser fra blandt andet VMware og Oracle.

Det er ikke første gang, at Lenovo forsøger at kile sig ind på servermarkedet. I 2009 løb en tilsvarende satsning hurtigt ud i sandet.

Belært af erfaringerne ønsker Jørn Rønning ikke at sætte tal på, hvor meget og hvor hurtigt Lenovo i denne omgang forventer at få fodfæste på servermarkedet. Men han lægger ikke skjul på, at man går efter at blive en betydende spiller i konkurrencen på SMB-markedet, hvor HP i dag er den førende leverandør af servere.

"Nu skal vi først lige i gang, så jeg vil helst ikke komme med et tal for, hvor stor en del af markedet, vi vil have. Men vi ønsker at være en markant spiller, når det gælder servere og storage til mindre virksomheder," siger han.

Læs også:

Test: Synology 1813+ er en toplækker NAS

Dette server-marked er på vej frem

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse