C5-forhandlere går i krig mod e-conomic

Vil lokke små kunder ind i folden med nyt bogføringssystem, som skal give online-successen e-conomic konkurrence.

Artikel top billede

"C5 Partnergruppen går i direkte krig med e-conomic og går efter at tage kunder fra dem med det nye system," siger Anders Koch Knudsen fra Doneco.

Et nyudviklet bogføringssystem er det vigtigste våben, når forhandlersamarbejdet C5 Partnergruppen nu går til angreb mod en af sine værste konkurrenter.

C5 Partnergruppen har indgået aftale med Aalborg-firmaet Doneco om at markedsføre og sælge Donecos program, som skal sælges og markedsføres under navnet "bogført", som retter sig mod iværksættere og helt små virksomheder

Det nye system er ifølge Anders Koch Knudsen fra Doneco en direkte krigserklæring til det online-baserede økonomisystem e-conomic, som over de seneste år med succes har gnavet sig ind på markedet med et online-system, som netop retter sig mod det samme kundesegment.

"Samarbejdet betyder, at C5 Partnergruppen går i direkte krig med e-conomic og går efter at tage kunder fra dem med det nye system," siger Anders Koch Knudsen.

C5 Partnergruppen er et samarbejde mellem 22 it-forhandlere, som er specialiseret i Microsoft ERP- og økonomistyringssystemer C5 og NAV.

Med det nye produkt håber de 22 forhandlere at få et effektivt værktøj til at få foden indenfor hos små og nystartede virksomheder, som endnu ikke har behov for de mere avancerede Microsoft-løsninger.

Den opgave er ikke blevet lettere, efter at Microsoft sidste år lancerede en ny og mere avanceret version af C5 baseret på en kerne af NAV-teknologi.

"Forhandlerne i C5 Partnergruppen har ledt efter et produkt, som kan være med til at lede de helt små virksomheder videre til den nye version af C5," siger Anders Koch Knudsen fra Doneco.

Donecos bogføringssystem kan ikke bare fungere som selvstændigt bogføringssystem. Data fra systemet kan også enkelt og smertefrit konverteres til C5 og NAV, hvis og når kunden får behov for det.

Desuden kan Donecos løsning også fungere som add-on til eksisterende C5- og NAV-installationer.

Scan bilag direkte ind på den rigtige konto

Doneco har arbejdet på udviklingen af det nye program de sidste tre-fire år, og den helt store nyskabelse i "bogført" er ifølge Doneco, at systemet via en OCR-funktion kan behandle scanninger eller fotos af fakturaer og bilag, som programmet konverterer til data med forslag til, hvordan de skal konteres. Programmet husker så de rettelser, som brugeren foretager, og bruger den viden, næste gang det ser et lignende dokument.

"En af de helt klare fordele, vi kan se ved bogført, er, at det er nemt og intuitivt at gå til. Den funktionalitet, at man kan scanne bilag direkte ind i programmet, gør bogføring meget hurtigere og nemmere. Som lille erhvervsdrivende får du mere tid til det sjove, så det man kan skabe af værdi for den erhvervsdrivende er, at det går hurtigere, og at man kan få mere fritid ud af det," siger Peter Lund fra Jysk IT Partner, som er en af de forhandlere, der deltager i C5 Partnergruppen.

Læs også:

Stor Microsoft-partner blæser til angreb på e-conomic

Dansk firma jubler: Nu snupper vi Microsofts kunder

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS