Elgiganten åbner ny megabutik

Konkurrencen om de private it-kunder får endnu et nøk, når hardwarevarehuset snart åbner endnu en megabutik. Også på online-fronten er en offensiv på vej.

Artikel top billede

Elgigantens direktør Peder Stedal har netop skrevet under på en aftale om åbning af kædens fjerde megastore. (Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

En rekordstor omsætning og et trecifret millionoverskud får ikke landets største butikskæde for forbrugerelektronik og hvidevarer, Elgiganten, til at hvile på laurbærrene.

Kæden har netop tegnet kontrakt om at leje sig ind i en knap 3.500 kvadratmeter stor megastore, som bliver en del af et nybygget butikscenter i centrum af Hillerød.

Dermed lægger Elgiganten yderligere pres på konkurrenter som Expert, Fona, Computer City og norske Komplett i kampen om privatkunderne.

Den nye butik bliver Elgigantens nummer 30 på landsplan og den fjerde såkaldte megastore ud over kædens nuværende gigantbutikker i Glostrup, Taastrup og Aalborg.

Går alt efter planen, står den nye kæmpebutik klar til at tage imod kunderne, inden julehandelen 2015 går i gang, fortæller Elgigantens danske direktør Peder Stedal.

"Med aftalen i Hillerød Storcenter får vi nu et varehus, der kan tiltrække kunder fra hele Nordsjælland," siger Peder Stedal.

Elgiganten har de sidste fem år mere end fordoblet sin omsætning, som i det seneste regnskab endte på 5,1 milliarder kroner og et overskud på 131 millioner kroner.

Ud over udbygningen af de fysiske butikker er Elgiganten også på vej med en offensiv inden for online-salg. Inden for de næste måneder er man klar med en opdateret udgave af sin web-shop, som ifølge Computerworlds oplysninger blandt andet åbner adgang til at handle via tablets og smartphones.

"Det er ingen hemmelighed, at mange kunder besøger vores hjemmeside fra tablets og smartphones, så vi kan godt afsløre, at vi har noget spændende oppe i ærmet på den front, som kunderne kan glæde sig til," siger Elgigantens internetchef Jimmi Frederiksen.

Læs også:

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS