Elgiganten åbner ny megabutik

Konkurrencen om de private it-kunder får endnu et nøk, når hardwarevarehuset snart åbner endnu en megabutik. Også på online-fronten er en offensiv på vej.

Artikel top billede

Elgigantens direktør Peder Stedal har netop skrevet under på en aftale om åbning af kædens fjerde megastore. (Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

En rekordstor omsætning og et trecifret millionoverskud får ikke landets største butikskæde for forbrugerelektronik og hvidevarer, Elgiganten, til at hvile på laurbærrene.

Kæden har netop tegnet kontrakt om at leje sig ind i en knap 3.500 kvadratmeter stor megastore, som bliver en del af et nybygget butikscenter i centrum af Hillerød.

Dermed lægger Elgiganten yderligere pres på konkurrenter som Expert, Fona, Computer City og norske Komplett i kampen om privatkunderne.

Den nye butik bliver Elgigantens nummer 30 på landsplan og den fjerde såkaldte megastore ud over kædens nuværende gigantbutikker i Glostrup, Taastrup og Aalborg.

Går alt efter planen, står den nye kæmpebutik klar til at tage imod kunderne, inden julehandelen 2015 går i gang, fortæller Elgigantens danske direktør Peder Stedal.

"Med aftalen i Hillerød Storcenter får vi nu et varehus, der kan tiltrække kunder fra hele Nordsjælland," siger Peder Stedal.

Elgiganten har de sidste fem år mere end fordoblet sin omsætning, som i det seneste regnskab endte på 5,1 milliarder kroner og et overskud på 131 millioner kroner.

Ud over udbygningen af de fysiske butikker er Elgiganten også på vej med en offensiv inden for online-salg. Inden for de næste måneder er man klar med en opdateret udgave af sin web-shop, som ifølge Computerworlds oplysninger blandt andet åbner adgang til at handle via tablets og smartphones.

"Det er ingen hemmelighed, at mange kunder besøger vores hjemmeside fra tablets og smartphones, så vi kan godt afsløre, at vi har noget spændende oppe i ærmet på den front, som kunderne kan glæde sig til," siger Elgigantens internetchef Jimmi Frederiksen.

Læs også:

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect