Elgiganten åbner ny megabutik

Konkurrencen om de private it-kunder får endnu et nøk, når hardwarevarehuset snart åbner endnu en megabutik. Også på online-fronten er en offensiv på vej.

Artikel top billede

Elgigantens direktør Peder Stedal har netop skrevet under på en aftale om åbning af kædens fjerde megastore. (Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

En rekordstor omsætning og et trecifret millionoverskud får ikke landets største butikskæde for forbrugerelektronik og hvidevarer, Elgiganten, til at hvile på laurbærrene.

Kæden har netop tegnet kontrakt om at leje sig ind i en knap 3.500 kvadratmeter stor megastore, som bliver en del af et nybygget butikscenter i centrum af Hillerød.

Dermed lægger Elgiganten yderligere pres på konkurrenter som Expert, Fona, Computer City og norske Komplett i kampen om privatkunderne.

Den nye butik bliver Elgigantens nummer 30 på landsplan og den fjerde såkaldte megastore ud over kædens nuværende gigantbutikker i Glostrup, Taastrup og Aalborg.

Går alt efter planen, står den nye kæmpebutik klar til at tage imod kunderne, inden julehandelen 2015 går i gang, fortæller Elgigantens danske direktør Peder Stedal.

"Med aftalen i Hillerød Storcenter får vi nu et varehus, der kan tiltrække kunder fra hele Nordsjælland," siger Peder Stedal.

Elgiganten har de sidste fem år mere end fordoblet sin omsætning, som i det seneste regnskab endte på 5,1 milliarder kroner og et overskud på 131 millioner kroner.

Ud over udbygningen af de fysiske butikker er Elgiganten også på vej med en offensiv inden for online-salg. Inden for de næste måneder er man klar med en opdateret udgave af sin web-shop, som ifølge Computerworlds oplysninger blandt andet åbner adgang til at handle via tablets og smartphones.

"Det er ingen hemmelighed, at mange kunder besøger vores hjemmeside fra tablets og smartphones, så vi kan godt afsløre, at vi har noget spændende oppe i ærmet på den front, som kunderne kan glæde sig til," siger Elgigantens internetchef Jimmi Frederiksen.

Læs også:

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Læses lige nu

    Annonce

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job