Elgiganten åbner ny megabutik

Konkurrencen om de private it-kunder får endnu et nøk, når hardwarevarehuset snart åbner endnu en megabutik. Også på online-fronten er en offensiv på vej.

Artikel top billede

Elgigantens direktør Peder Stedal har netop skrevet under på en aftale om åbning af kædens fjerde megastore. (Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

En rekordstor omsætning og et trecifret millionoverskud får ikke landets største butikskæde for forbrugerelektronik og hvidevarer, Elgiganten, til at hvile på laurbærrene.

Kæden har netop tegnet kontrakt om at leje sig ind i en knap 3.500 kvadratmeter stor megastore, som bliver en del af et nybygget butikscenter i centrum af Hillerød.

Dermed lægger Elgiganten yderligere pres på konkurrenter som Expert, Fona, Computer City og norske Komplett i kampen om privatkunderne.

Den nye butik bliver Elgigantens nummer 30 på landsplan og den fjerde såkaldte megastore ud over kædens nuværende gigantbutikker i Glostrup, Taastrup og Aalborg.

Går alt efter planen, står den nye kæmpebutik klar til at tage imod kunderne, inden julehandelen 2015 går i gang, fortæller Elgigantens danske direktør Peder Stedal.

"Med aftalen i Hillerød Storcenter får vi nu et varehus, der kan tiltrække kunder fra hele Nordsjælland," siger Peder Stedal.

Elgiganten har de sidste fem år mere end fordoblet sin omsætning, som i det seneste regnskab endte på 5,1 milliarder kroner og et overskud på 131 millioner kroner.

Ud over udbygningen af de fysiske butikker er Elgiganten også på vej med en offensiv inden for online-salg. Inden for de næste måneder er man klar med en opdateret udgave af sin web-shop, som ifølge Computerworlds oplysninger blandt andet åbner adgang til at handle via tablets og smartphones.

"Det er ingen hemmelighed, at mange kunder besøger vores hjemmeside fra tablets og smartphones, så vi kan godt afsløre, at vi har noget spændende oppe i ærmet på den front, som kunderne kan glæde sig til," siger Elgigantens internetchef Jimmi Frederiksen.

Læs også:

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS