Elgiganten åbner ny megabutik

Konkurrencen om de private it-kunder får endnu et nøk, når hardwarevarehuset snart åbner endnu en megabutik. Også på online-fronten er en offensiv på vej.

Artikel top billede

Elgigantens direktør Peder Stedal har netop skrevet under på en aftale om åbning af kædens fjerde megastore. (Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

En rekordstor omsætning og et trecifret millionoverskud får ikke landets største butikskæde for forbrugerelektronik og hvidevarer, Elgiganten, til at hvile på laurbærrene.

Kæden har netop tegnet kontrakt om at leje sig ind i en knap 3.500 kvadratmeter stor megastore, som bliver en del af et nybygget butikscenter i centrum af Hillerød.

Dermed lægger Elgiganten yderligere pres på konkurrenter som Expert, Fona, Computer City og norske Komplett i kampen om privatkunderne.

Den nye butik bliver Elgigantens nummer 30 på landsplan og den fjerde såkaldte megastore ud over kædens nuværende gigantbutikker i Glostrup, Taastrup og Aalborg.

Går alt efter planen, står den nye kæmpebutik klar til at tage imod kunderne, inden julehandelen 2015 går i gang, fortæller Elgigantens danske direktør Peder Stedal.

"Med aftalen i Hillerød Storcenter får vi nu et varehus, der kan tiltrække kunder fra hele Nordsjælland," siger Peder Stedal.

Elgiganten har de sidste fem år mere end fordoblet sin omsætning, som i det seneste regnskab endte på 5,1 milliarder kroner og et overskud på 131 millioner kroner.

Ud over udbygningen af de fysiske butikker er Elgiganten også på vej med en offensiv inden for online-salg. Inden for de næste måneder er man klar med en opdateret udgave af sin web-shop, som ifølge Computerworlds oplysninger blandt andet åbner adgang til at handle via tablets og smartphones.

"Det er ingen hemmelighed, at mange kunder besøger vores hjemmeside fra tablets og smartphones, så vi kan godt afsløre, at vi har noget spændende oppe i ærmet på den front, som kunderne kan glæde sig til," siger Elgigantens internetchef Jimmi Frederiksen.

Læs også:

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

Elgiganten vil sælge hardware til erhvervskunder

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job