Pludselig direktør-exit i stort dansk kopifirma

En af print- og kopibranchens danske veteraner forlader sin stilling. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Efter 14 år i direktørstolen stopper Konica Minoltas 50-årige direktør, Martin Rahbek, ved udgangen af marts.

Han har efter eget udsagn ikke noget nyt job på hånden, og han ved derfor endnu ikke, hvad fremtiden vil bringe.

Martin Rahbek afviser imidlertid bestemt, at den pludselige exit dækker over en fyring.

"Jeg har aftalt med min bestyrelse, at jeg afslutter vores finansår og også sætter processen i gang med at finde en ny administrerende direktør til Konica Minolta. Hvis man var fyret eller sparket ud, var man jo ikke med til sådan nogle ting. Jeg er lige fyldt 50, og jeg synes, jeg har et godt cv. Jeg har lang opsigelse, så jeg har godt med tid til at gå ud og tænke mig lidt om," siger Martin Rahbek.

Er du bare blevet træt at kopimaskiner og kameraer?

"Nej, det synes jeg nu ikke. Jeg synes, det er en helt fantastisk virksomhed, jeg har stået i spidsen for i rigtig mange år," siger Martin Rahbek.

Han peger på, at tiden er moden til at prøve noget nyt.

"På et eller andet tidspunkt skal man finde på noget nyt. Jeg er virkelig åben og gør mig mange forskellige tanker," siger Martin Rahbek.

Han kan dog sagtens forestille sig et chefjob, der har berøring med teknologibranchen.

Går efter at blive topchef

"Der er ingen tvivl om, at jeg går efter en stilling som administrerende direktør i den teknologisk branche , men ikke nødvendigvis i den branche, som jeg sidder i i dag," siger Martin Rahbek, som også beklæder en række bestyrelsesposter - blandt andet i IT-Branchen (ITB).

I Martin Rahbeks tid som direktør har Konica Minolta ligesom mange af selskabets konkurrenter flyttet sig fra at være en traditionel hardware-leverandør indenfor print og kopi til at være en full service-leverandør med en bred vifte af produkter og services indenfor både hardware og software til både det offentlige og private marked.

Kerneforretningen ligger dog stadig indenfor scanning, print, kopiering, dokumenthåndtering og software.

I Danmark har firmaet 230 ansatte.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S