Vestjysk pc-bygger skovler penge ind

Hjemmebyggede pc'er til erhvervslivet er en guldgrube for AV Distribution.

Artikel top billede

Direktør Evald Nørtoft fra AV Distribution glæder sig over fordobling i selskabets overskud.

Mens de globale pc-producenter slås med næb og kløer for at bare at fastholde deres markedsandele, kan den vestjyske distributør AV Distribution med beskedne 19 medarbejdere glæde sig over både vækst og solid indtjening på sit hjemmebryggede pc-brand.

I det netop offentliggjorte regnskab for 2012/2013 ender AV Distribution med et overskud før skat på 2,6 millioner kroner. Det er mere end en fordobling i forhold til året før.

En tilfreds direktør og medejer Evald Nørtoft fortæller, at det pæne resultat bygger på, at AV Distribution i løbet af året leverede tæt på 20.000 bærbare og stationære pc'er, som via forhandlere fortrinsvis gik til erhvervskunder. Det er en betydelig vækst, som ifølge Evald Nørtoft er sket, uden at det er gået ud over indtjeningen på den enkelte vare.

"Vi har fået flere kunder i årets løb. Men dækningsbidraget er det samme som før," siger han.

Han ønsker dog ikke at oplyse selskabets præcise omsætning, men bekræfter dog, at tallet ligger "et sted mellem 50 og 100 millioner kroner", som han udtrykker det.

Omkring 60 procent af salget er notebooks, som markedsføres under navnet A-book, mens resten stammer fra stationære modeller, som sammen med et særskilt server-koncept går under navnet A-desk.

AV Distribution er en af de sidste selvstændige pc-byggere på dansk jord. Selskabet har eksisteret siden 1999. Både produktion, lager og salg er samlet på en adresse i landsbyen Sørvad syd for Holstebro. Ifølge Evald Nørtoft udgør pc-salget mellem 90 og 95 procent af forretningen i AV Distribution.

"Vores succes bygger på en blanding af kvalitet, god service, kundeloyalitet og leveringssikkerhed til de forhandlere, som leverer varerne ud til kunderne," lyder det fra Evald Nørtoft.

Det pæne regnskabsresultat betyder også, at Evald Nørtoft sammen med sin bror og medejer Jens Christian Nørtoft har trukket 1,4 millioner ud af selskabet som udbytte. Samtidig er egenkapitalen hævet med en halv million kroner.

Læs også:

Dansk pc-bygger vokser voldsomt

Tre overraskende facts om det danske pc-marked

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS