Vestjysk pc-bygger skovler penge ind

Hjemmebyggede pc'er til erhvervslivet er en guldgrube for AV Distribution.

Artikel top billede

Direktør Evald Nørtoft fra AV Distribution glæder sig over fordobling i selskabets overskud.

Mens de globale pc-producenter slås med næb og kløer for at bare at fastholde deres markedsandele, kan den vestjyske distributør AV Distribution med beskedne 19 medarbejdere glæde sig over både vækst og solid indtjening på sit hjemmebryggede pc-brand.

I det netop offentliggjorte regnskab for 2012/2013 ender AV Distribution med et overskud før skat på 2,6 millioner kroner. Det er mere end en fordobling i forhold til året før.

En tilfreds direktør og medejer Evald Nørtoft fortæller, at det pæne resultat bygger på, at AV Distribution i løbet af året leverede tæt på 20.000 bærbare og stationære pc'er, som via forhandlere fortrinsvis gik til erhvervskunder. Det er en betydelig vækst, som ifølge Evald Nørtoft er sket, uden at det er gået ud over indtjeningen på den enkelte vare.

"Vi har fået flere kunder i årets løb. Men dækningsbidraget er det samme som før," siger han.

Han ønsker dog ikke at oplyse selskabets præcise omsætning, men bekræfter dog, at tallet ligger "et sted mellem 50 og 100 millioner kroner", som han udtrykker det.

Omkring 60 procent af salget er notebooks, som markedsføres under navnet A-book, mens resten stammer fra stationære modeller, som sammen med et særskilt server-koncept går under navnet A-desk.

AV Distribution er en af de sidste selvstændige pc-byggere på dansk jord. Selskabet har eksisteret siden 1999. Både produktion, lager og salg er samlet på en adresse i landsbyen Sørvad syd for Holstebro. Ifølge Evald Nørtoft udgør pc-salget mellem 90 og 95 procent af forretningen i AV Distribution.

"Vores succes bygger på en blanding af kvalitet, god service, kundeloyalitet og leveringssikkerhed til de forhandlere, som leverer varerne ud til kunderne," lyder det fra Evald Nørtoft.

Det pæne regnskabsresultat betyder også, at Evald Nørtoft sammen med sin bror og medejer Jens Christian Nørtoft har trukket 1,4 millioner ud af selskabet som udbytte. Samtidig er egenkapitalen hævet med en halv million kroner.

Læs også:

Dansk pc-bygger vokser voldsomt

Tre overraskende facts om det danske pc-marked

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S