Så hårdt har HP skåret ned i Danmark

Fyringer kan ikke opveje faldende indtjening i it-producentens danske afdeling.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

For første gang siden udbruddet af finanskrisen i 2008 må it-producentens HP's danske afdeling lægge ryg til et underskud.

I 2012/2013 fik HP Danmark et minus på driftsresultatet på 20,5 millioner kroner og et samlet underskud på 10 millioner kroner, hvilket er en tilbagegang på 30 millioner kroner.

De røde tal skyldes først og fremmest, at HP er blevet dårligere til at tjene penge på sin danske forretning.

Indtægterne fra salget er faldet med 6,5 procent til godt 3,2 milliarder kroner. På samme måde er udgifterne til vareindkøb faldet - men ikke lige så meget som omsætningen.

Det gnaver en god bid af selskabets bruttofortjeneste, som falder med 75 millioner kroner til 356 millioner kroner - en tilbagegang på hele 17,5 procent.

For at få de økonomiske ender til at mødes har HP Danmark igen-igen skåret ned på udgifterne til løn. I alt er 31 job forsvundet, så den samlede bemanding i 2012/2013 lå på 417 ansatte.

Hvert fjerde job væk

HP's kommunikationschef Henrik Kirkeskov oplyser, at nedskæringerne i personalestyrken ikke har ramt Danmark nær så hårdt som resten af HP's globale organisation.

Det er dog langt fra første gang, at HP i Danmark skærer ned i sin organisation. Tilbage i 2009 havde selskabet 552 ansatte. Dermed er mere end hvert fjerde HP-job forsvundet siden 2009.

HP's danske ledelse skriver i regnskabet, at resultatet er "acceptabelt" og henviser til den forsatte tilbageholdenhed i den danske økonomi. HP Danmark er desuden underlagt en fem-årig genopretningsplan. Alligevel har man formået at bevare eller øge sine markedsandele på de vigtigste markeder.

Ekstraordinære udgifter

"Vi har afsat penge til den fem-årige reorganiseringsplan, som vi er i gang med. Det giver ekstraordinære udgifter. Samtidig har den hårde konkurrence betydet, at vi har brugt penge på at fastholde vores markedsandele," siger Henrik Kirkeskov.

Eksempelvis er HP nummer to på markedet for netværksløsninger, mens man på servermarkedet fortsat er den suverænt største aktør med en markedsandel på 55 procent. Det samme gør sig gældende på printermarkedet, hvor HP også sidder på mere end halvdelen af markedet herhjemme.

HP har dog det seneste år mistet sin førerposition indenfor pc'er, hvor Lenovo effektivt har distanceret HP som den største spiller i Danmark.

Læs også:

Netdesign i ny overraskende alliance

HP's chef i Danmark: Her er min ledelsesfilosofi

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S