Dansk it-kæmpe klar til nye opkøb efter rekordregnskab

Efter fem års voldsom vækst er der masser af penge i kassen hos den danske ERP-kæmpe. "Men vi er slet ikke færdige med at vokse," siger chefen.

Artikel top billede

ERP-koncernen EG fortsætter rækken af rekordregnskaber og præsenterer endnu en gang imponerende resultater på både top- og bundlinie i sit seneste regnskab.

I 2013 kom EG ud med et overskud efter skat på 137 millioner kroner baseret på et driftsresultat (EBITDA) på godt 160 millioner kroner.

Omsætningen gik op med 6,8 procent til rekordstore 1,6 milliarder kroner.

Dermed har koncernen siden 2009 øget sin volumen med 73 procent.

Den største del af forretningen ligger i Danmark, som står for tre fjerdedele af omsætningen, mens Norge og Sverige omsætter for henholdsvis 300 og 100 millioner kroner. Koncernen beskæftiger i alt 1.300 medarbejdere.

Skal vokse meget mere

Ifølge koncernchef Leif Vestergaard er selskabet slet ikke færdig med at øge sit fodaftryk på ERP- markedet, hvor EG især er specialiseret indenfor løsninger til logistik, produktion, retail og bygge/anlæg.

"Vi skal da i hvert fald op på en omsætning på den anden side af 2,3-2,4 milliarder kroner inden 2017," lyder den friske udmelding fra koncernchefen.

Vejen dertil går ifølge Leif Vestergaard både via organisk vækst og opkøb af mindre ERP-virksomheder.

I det forløbne år har EG ganske vist taget en lille opkøbspause og har "kun" købt tre mindre virksomheder - svenske Unitail, norske Navipartner og Datapro.

Men allerede i år vil EG igen sætte turbo på jagten efter nye opkøbsemner, som kan være med til at banke omsætningen markant i vejret.

"Den lidt lavere vækst i 2013 hænger sammen med at vi ikke har købt så meget op. Vi købte tre spændende virksomheder i 2013 og forventer nye opkøb i 2014. Det er vores håb, at vi ikke mindst i Sverige kan gennemføre markante opkøb det kommende år," siger Leif Vestergaard, som samtidig understreger, at EG's organiske vækst i 2013 lå højere end den samlede vækst i markedet.

"Jeg vil også gerne udvide i Danmark, hvis der viser sig en god mulighed, men lige nu er der fokus på at få sat mere gang i den svenske forretning," siger han.

"Men vi kommer ikke til at brede os til andre brancheområder. Vi har masser af muligheder for at udvide på de markeder, hvor vi er i forvejen, så der er ingen grund til at tage en risiko ved at brede os til nye områder," siger Leif Vestergaard.

EG fik ny ejer i september i fjor, da kapitalfonden Axcel overtog koncernen.

Læs også:

EG-direktør efter salg: Sådan bliver fremtiden for os

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S