Artikel top billede

Dansk it-kæmpe klar til nye opkøb efter rekordregnskab

Efter fem års voldsom vækst er der masser af penge i kassen hos den danske ERP-kæmpe. "Men vi er slet ikke færdige med at vokse," siger chefen.

ERP-koncernen EG fortsætter rækken af rekordregnskaber og præsenterer endnu en gang imponerende resultater på både top- og bundlinie i sit seneste regnskab.

I 2013 kom EG ud med et overskud efter skat på 137 millioner kroner baseret på et driftsresultat (EBITDA) på godt 160 millioner kroner.

Omsætningen gik op med 6,8 procent til rekordstore 1,6 milliarder kroner.

Dermed har koncernen siden 2009 øget sin volumen med 73 procent.

Den største del af forretningen ligger i Danmark, som står for tre fjerdedele af omsætningen, mens Norge og Sverige omsætter for henholdsvis 300 og 100 millioner kroner. Koncernen beskæftiger i alt 1.300 medarbejdere.

Skal vokse meget mere

Ifølge koncernchef Leif Vestergaard er selskabet slet ikke færdig med at øge sit fodaftryk på ERP- markedet, hvor EG især er specialiseret indenfor løsninger til logistik, produktion, retail og bygge/anlæg.

"Vi skal da i hvert fald op på en omsætning på den anden side af 2,3-2,4 milliarder kroner inden 2017," lyder den friske udmelding fra koncernchefen.

Vejen dertil går ifølge Leif Vestergaard både via organisk vækst og opkøb af mindre ERP-virksomheder.

I det forløbne år har EG ganske vist taget en lille opkøbspause og har "kun" købt tre mindre virksomheder - svenske Unitail, norske Navipartner og Datapro.

Men allerede i år vil EG igen sætte turbo på jagten efter nye opkøbsemner, som kan være med til at banke omsætningen markant i vejret.

"Den lidt lavere vækst i 2013 hænger sammen med at vi ikke har købt så meget op. Vi købte tre spændende virksomheder i 2013 og forventer nye opkøb i 2014. Det er vores håb, at vi ikke mindst i Sverige kan gennemføre markante opkøb det kommende år," siger Leif Vestergaard, som samtidig understreger, at EG's organiske vækst i 2013 lå højere end den samlede vækst i markedet.

"Jeg vil også gerne udvide i Danmark, hvis der viser sig en god mulighed, men lige nu er der fokus på at få sat mere gang i den svenske forretning," siger han.

"Men vi kommer ikke til at brede os til andre brancheområder. Vi har masser af muligheder for at udvide på de markeder, hvor vi er i forvejen, så der er ingen grund til at tage en risiko ved at brede os til nye områder," siger Leif Vestergaard.

EG fik ny ejer i september i fjor, da kapitalfonden Axcel overtog koncernen.

Læs også:

EG-direktør efter salg: Sådan bliver fremtiden for os




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere