Amerikansk it-gigant overvejer dansk comeback

Verdens største it-distributør varsler gennemgribende reorganisering af sin europæiske forretning. Det kan udløse comeback på det danske marked. Men i Sverige skal der fyres folk.

Artikel top billede

Fem år efter at Ingram Micro lukkede sin danske distributionsforretning, kan den amerikanske distributionsgigant for alvor være på vej tilbage på det danske marked.

Ingram Micro annoncerede i sidste uge en større reorganisering af hele sin europæiske forretning, som ifølge Ingram Micros svenske landechef Derrick Wood kan ende med, at man igen vil satse helhjertet på traditionel distribution til det danske marked.

"I øjeblikket adresserer vi ikke det danske marked for alvor. Det kan blive en del af vores fremtidige forretning," siger Derrick Wood til Computerworld.

Ingram Micro trak sig i 2009 ud af det danske distributionsmarked og solgte sine aktiviteter til konkurrenten Also. Man beholdt dog en mindre afdeling, som står for salg af data capture- og point of sales-løsninger (DC-POS).

Siden starten af 2012 har Ingram Micro desuden haft et antal dansktalende medarbejdere ansat til at levere varer til det danske marked fra en eksportafdeling i München. Også i 2012 opkøbte Ingram Micro mobildistributøren Brightpoint. Med i den handel var også Brightpoints danske afdeling, som er fortsat på dansk jord.

Alt er på bordet

Derrick Wood fortæller, at meningen med den europæiske reorganisering er at gøre organisationen mere fleksibel.

"Lige nu er vores fokus (i Danmark, red.) på DC-POS-forretningen og vores mobility-forretning, plus at vi har en smule traditionel distribution til det danske marked, som vi servicerer fra forskellige steder i vores europæiske organisation. Men vi vil se på alle muligheder for at udvide vores forretning, i den nye europæiske model," siger han og bekræfter, at "alt er på bordet" med hensyn til fremtiden for den danske forretning.

"Det er det helt sikkert," siger Derrick Wood til Computerworld.

Han fortæller videre, at Ingram Micros europæiske reorganisering hænger sammen med faldende hardwaresalg, som man ønsker at erstatte med større fokus på leverance af services og nye it-teknologier. Derfor er der ifølge Ingram Micro brug for en standardiseret go to-market-model.

Svenske job forsvinder

"Det er tid til at gentænke, hvordan vi som organisation går til markedet og indføre en sammenhængende model for hele Europa. Vi gør det for at gøre os mere konkurrencedygtige, end vi allerede er. Så det er et strategisk skrift for os," siger Derrick Wood.

Planen vil også betyde en centralisering af de europæiske lager-faciliteter. Fire eksisterende lagre i Tyskland og Benelux samles i to enheder i henholdsvis Tyskland og Holland. Samtidig skal det europæiske hovedkontor i Belgien slankes og en række funktioner samles på globalt niveau.

Desuden er der lagt op til nedskæringer i bemandingen i Ingram Micros svenske afdeling, som i dag beskæftiger 170 ansatte. Derrick Wood vil dog ikke sætte tal på, hvor mange svenske job der forsvinder.

"Processen vil desværre påvirke et antal job i Sverige. Det er uundgåeligt i den type reorganisering, som vi skal igennem," siger han.

Læs også:

Udenlandske it-distributører kigger sultent på Danmark

Overblik: Hver anden danske it-distributør forsvundet på ti år

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos