Dansk energiselskab på jagt: Vil gafle cloud-kunder

Jysk energiselskab går efter trecifret millionomsætning for nyt selskab, der skal åbne ny dør til cloud for små it-forhandlere.

Artikel top billede

Det jyske energiselskab SE (det tidligere SydEnergi) slår nu dørene op for et cloud-koncept rettet mod små og mellemstore virksomheder.

SE har investeret et tocifret millionbeløb i projektet, som drives gennem datterselskabet SE Cloud Factory. Gennem SE's eksisterende fibernet vil selskabet levere den grundlæggende ydelse, som det så er op til lokale it-forhandlere at tilrette og sælge videre til slutkunderne.

Den tekniske side af projektet er baseret på en privat cloud-løsning baseret på serverteknologi fra HP Microsofts Azure Pack-platform. Men derudover har SE Cloud Factory allieret sig med distributøren Also.

Direktør i SE Cloud Factory er Christian Frederiksen, som er hentet ind fra et job i London for at stå i spidsen for det danske projekt. Han har blandt andet en fortid hos Microsoft plus mange års erfaring med cloud-teknologi.

Han lægger stor vægt på, at partnerskabet med HP og Also er en forudsætning for, at det nye cloud-koncept kan slå igennem hos de lokale it-forhandlere og deres slutkunder.

"Det er en 100 procent partnerdrevet forretningsmodel. Det er meningen, at vi sammen med HP og Also skal ud i deres partnerkanal og sælge gennem deres forhandlere. Kunderne er bedst tjent med et setup, hvor vi hver især laver det, vi er gode til, og at kunden bevarer sin relation til sin nuværende it-leverandør," siger Christian Frederiksen til Computerworld.

"Det vi bringer til det her er, at vi er en servicevirksomhed, der kan levere en god kundeoplevelse med en høj driftsikkerhed. Vi drifter serveren og applikationen og hjælper partneren med at implementer serveren og de tilknyttede cloud-services hos kunden. Og forhandlerne kan registrere, fakturere og tildele cloudservices til kunderne på en meget effektiv måde," siger Christian Frederiksen.

Forhandler med partnere

Han fortæller, at det nye cloud-koncept især er rettet mod tre forskellige typer forhandlere.

"Vi henvender os både til traditionelle forhandlere, som i dag er i gang med cloud ved at sælge Microsofts Office 365. Men vi satser også på hostingfirmaer, som i dag måske har svært ved at få økonomi i deres services. Og så går vi også efter softwareudviklere, der har brug for at drifte deres applikationer i skyen."

Ud over salg og markedsføring gennem HP og Alsos partnerkanal er SE Cloud Factory også i gang med at etablere samarbejde med en række lokale it-forhandlere. Forhandlingerne er dog endnu ikke så langt fremme, at Christian Frederiksen vil sætte navn på nogle af de kommende cloud-partnere.

"Det afgørende er ikke antallet af partnere. Det vigtige er, at vi får de rigtige partnere," siger han og oplyser videre, at SE forventer at kunne begynde at tjene penge på det nye cloud-koncept ved udgangen af 2015.

"Vi har en plan frem til 2018, hvor vi sigter efter en trecifret millionomsætning," siger Christian Frederiksen.

Han understreger samtidig, at omsætningen skal skabes ved at skabe ny forretning og organisk vækst for brug af cloud i målgruppen af små og mellemstore virksomheder.

Læs også:

Aggressive sønderjyder vil rulle fiber ud i Danmarks større byer

Bredbåndskonkurrenter i hed debat om statsstøtte

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S