Dansk energiselskab på jagt: Vil gafle cloud-kunder

Jysk energiselskab går efter trecifret millionomsætning for nyt selskab, der skal åbne ny dør til cloud for små it-forhandlere.

Artikel top billede

Det jyske energiselskab SE (det tidligere SydEnergi) slår nu dørene op for et cloud-koncept rettet mod små og mellemstore virksomheder.

SE har investeret et tocifret millionbeløb i projektet, som drives gennem datterselskabet SE Cloud Factory. Gennem SE's eksisterende fibernet vil selskabet levere den grundlæggende ydelse, som det så er op til lokale it-forhandlere at tilrette og sælge videre til slutkunderne.

Den tekniske side af projektet er baseret på en privat cloud-løsning baseret på serverteknologi fra HP Microsofts Azure Pack-platform. Men derudover har SE Cloud Factory allieret sig med distributøren Also.

Direktør i SE Cloud Factory er Christian Frederiksen, som er hentet ind fra et job i London for at stå i spidsen for det danske projekt. Han har blandt andet en fortid hos Microsoft plus mange års erfaring med cloud-teknologi.

Han lægger stor vægt på, at partnerskabet med HP og Also er en forudsætning for, at det nye cloud-koncept kan slå igennem hos de lokale it-forhandlere og deres slutkunder.

"Det er en 100 procent partnerdrevet forretningsmodel. Det er meningen, at vi sammen med HP og Also skal ud i deres partnerkanal og sælge gennem deres forhandlere. Kunderne er bedst tjent med et setup, hvor vi hver især laver det, vi er gode til, og at kunden bevarer sin relation til sin nuværende it-leverandør," siger Christian Frederiksen til Computerworld.

"Det vi bringer til det her er, at vi er en servicevirksomhed, der kan levere en god kundeoplevelse med en høj driftsikkerhed. Vi drifter serveren og applikationen og hjælper partneren med at implementer serveren og de tilknyttede cloud-services hos kunden. Og forhandlerne kan registrere, fakturere og tildele cloudservices til kunderne på en meget effektiv måde," siger Christian Frederiksen.

Forhandler med partnere

Han fortæller, at det nye cloud-koncept især er rettet mod tre forskellige typer forhandlere.

"Vi henvender os både til traditionelle forhandlere, som i dag er i gang med cloud ved at sælge Microsofts Office 365. Men vi satser også på hostingfirmaer, som i dag måske har svært ved at få økonomi i deres services. Og så går vi også efter softwareudviklere, der har brug for at drifte deres applikationer i skyen."

Ud over salg og markedsføring gennem HP og Alsos partnerkanal er SE Cloud Factory også i gang med at etablere samarbejde med en række lokale it-forhandlere. Forhandlingerne er dog endnu ikke så langt fremme, at Christian Frederiksen vil sætte navn på nogle af de kommende cloud-partnere.

"Det afgørende er ikke antallet af partnere. Det vigtige er, at vi får de rigtige partnere," siger han og oplyser videre, at SE forventer at kunne begynde at tjene penge på det nye cloud-koncept ved udgangen af 2015.

"Vi har en plan frem til 2018, hvor vi sigter efter en trecifret millionomsætning," siger Christian Frederiksen.

Han understreger samtidig, at omsætningen skal skabes ved at skabe ny forretning og organisk vækst for brug af cloud i målgruppen af små og mellemstore virksomheder.

Læs også:

Aggressive sønderjyder vil rulle fiber ud i Danmarks større byer

Bredbåndskonkurrenter i hed debat om statsstøtte

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS