Danske IBM-ansatte tvinges over til ny arbejdsgiver

Lenovos køb af IBMs x86-servere betyder, at danske ansatte skal have ny arbejdsgiver.

Artikel top billede

Mellem 20 og 25 ansatte i IBM's danske afdeling står til at få ny arbejdsgiver, når Lenovo senere på året overtager IBM's Intel-baserede serverforretning, som også går under navnet x86. Det erfarer Computerworld.

På nordisk plan er der udsigt til, at IBM må aflevere godt 40 medarbejdere til Lenovo.

Efter flere års tilløb indgik Lenovo og IBM i januar i år aftale om handlen, som lige nu venter på godkendelse fra de amerikanske konkurrencemyndigheder. Lenovo betaler næsten 13 milliarder kroner for IBM's Intel-servere.

Lenovos danske direktør Jørn Rønning bekræfter, at det er planen, at et antal IBM-medarbejdere følger med over, når handlen er endeligt faldet på plads. Han ønsker dog ikke at sætte tal på, hvor mange nye kolleger der kommer med fra IBM.

"Vi har ikke det eksakte tal endnu, og det er heller ikke meldt ud internt i IBM, så jeg kan ikke sige noget om, hvor mange nye kolleger vi får, når vi overtager x86-forretningen. Men der sidder nogle teams og arbejder med den transition, som ligger foran os," siger Jørn Rønning, som ser frem til at komme i gang med at planlægge overtagelsen.

"Vi håber, det går igennem i USA i løbet af den næste måned, så vi kan komme i gang med detail-planlægningen af overgangen. Om det kommer til at ske på en gang i hele verden eller i forskellige faser er ikke til at sige endnu. Men realistisk set tror jeg ikke, vi i Danmark kommer på plads før engang i slutningen af året," siger Jørn Rønning.

IBM's administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, har ikke ønsket at kommentere Computerworlds oplysninger eller de nærmere planer for, hvordan Lenovos overtagelse af IBM-serverene kommer til at forløbe.

Så sent som i januar i år annoncerede Lenovo en salgsoffensiv for sine eksisterende server-produkter, som markedsføres under navnet ThinkServer. Med overtagelsen af IBM's Intel-servere vil der komme yderligere gang i den forretning, spår Jørn Rønning.

"Der er fuld fart frem, og når vi får IBM-forretningen med, vil vores kunder opleve, at de får en bredere produktportefølje," siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job