Revisor advarer igen: It-firma kører på kanten

Nordjysk forhandler kæmper med milliongæld. Firmaets revisor tænder igen advarselslamperne.

Artikel top billede

En negativ egenkapital på 8,1 millioner kroner er fortsat den store møllesten om halsen på den nordjyske print-forhandler Art of Print Solutions.

Selskabet har i flere år præsteret fornuftige resultater på driften, som dog langt fra har været nok til at fylde hullet i kassen.

Derfor må forhandleren nu for fjerde år i træk lægge ryg til et harsk revisorforhold i sit regnskab.

I det netop offentliggjorte regnskab skriver revisoren, at det "ikke er tilstrækkeligt sandsynliggjort, at ledelsens forudsætninger (for fortsat drift, red.) er realistiske". Revisionen peger samtidig på, at "der ikke er foretaget genforhandling med selskabets kreditgivere omkring forlængelse af engagement".

Art of Print Solutions har kæmpet med det store hul i kassen siden 2009, da man overtog forpligtelser for mere end ti millioner kroner efter den krakkede Horsens-forhandler AM IT Partner.

Efter konkursen kom det frem, at AM IT Partners ejer havde forfalsket serviceaftaler og kontrakter i et større leasingcirkus. Det første til, at politiet indledte en efterforskning mod de to. Her næste fem år senere er den sag stadig ikke afsluttet,

I dag er situationen i Art of Print Solutions den, at egenkapitalen som nævnt er negativ, og at selskabet lever videre i kraft af den kredit, som banken og hovedleverandøren Konica Minolta stiller til rådighed.

I det seneste regnskab for 2012/2013 lyder overskuddet før skat på beskedne 369.000 kroner mod et overskud året før på 2,6 millioner kroner.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra direktør og indehaver Tommy Pedersen i Art of Print Solutions.

Læs også:

Konica-forhandler tager skraldet efter Horsens-kollaps

Konica Minolta: Vigtigt at leasingsag bliver fulgt til dørs

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job