It-direktører køber sig ud af interessekonflikt

Generationsskifte betyder, at to chefer i AV-distributøren DS Display nu får foden under eget bord.

Artikel top billede

Sammen med sin direktør kollega Simon Kaas har salgsdirektør, Thomas Baggesen, nu overtaget det fulde ejerskab af AV-distributøren i DS Display.

Simon Kaas og Thomas Baggesen - henholdsvis direktør og salgsdirektør i AV-distributøren DS Display - er blevet fuldblods-ejere af firmaet efter en halvandet år lang overleverings-forretning.

Ejerskiftet er samtidig løsningen på en interessekonflikt, da den nu forhenværende ejer - Gunnar Borg - ud over at have bestemmende indflydelse i DS Display også ejer AV-forhandleren AudioVisuelt Centrum.

Salgsdirektør Thomas Baggesen fortæller, at DS Display har et stærkt fokus på it-branchen, hvor forhandlere lægger stor vægt på, at der ikke er interessekonflikter på tværs af de forskellige led i leverandørkæden.

"I it-branchen er man vant til den her model, hvor man har en producent, en distributør og en forhandler. Der er nogle store forhandlere, som har syntes, det var problematisk, at de skulle købe deres varer hos en distributør, som samtidig var ejet af en af deres konkurrenter. Nu har vi fået elimineret den kanalkonflikt, der var i det," siger Thomas Baggesen.

De to nybagte ejere, der har været tilknyttet DS Display i henholdsvis otte og 11 år, overtog det fulde ejerskab af selskabet pr. 1. april.

Thomas Baggesen fortæller, at satsningen fortsat vil ligge på professionelt AV-udstyr, som i stadig stigende omfang bliver en del af de it-løsninger, som især større forhandlere leverer til kunderne.

"Traditionelle AV-produkter som projektorer, skærme og videokonferencer bliver mere og mere et it-produkt, som følger med, når kunderne køber løsninger hos forhandlere som Atea, Comm2ig og de andre store it-forhandlere. Der har vi en berettigelse som value-add distributør, der kan tilføre produkterne den viden, som forhandlerne ikke har i forvejen. Atea har for eksempel en selvstændig afdeling, som arbejder med collaboration-udstyr. Dem går vi lige på," siger Thomas Baggesen.

DS Display har i dag 14 medarbejdere. Den årlige omsætning ligger ifølge Thomas Baggesen på knap 100 millioner kroner. Selskabet havde i fjor et overskud før skat på 1,7 millioner kroner.

Læs også:

Distributør efter overskud: Vi sidder solidt på vores danske niche

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S