Dell forgylder dansk distributør

Ny aftale med Dell er en appelsin i turbanen for lille sikkerhedsdistributør, som samtidig spiller en af branchens giganter af banen.

Artikel top billede

Infinigates landechef Jan Minche forventer, at ny distributionsaftale med Dell for alvor vil sætte gang i sikkerhedsdistributørens dansek forretning.

Sikkerhedsdistributøren Infinigate har indgået en paneuropæisk aftale om distribution af Dells software-produkter, der dækker de otte europæiske lande, hvor Infinigate opererer. Aftalen har særligt fokus på Dells sikkerhedsløsninger plus en række netværks- og managementløsninger.

Aftalen er et led i Dells arbejde på for alvor at supplere sin klassiske hardware-forretning med et software-ben. Det er en proces, som it-giganten har arbejdet med de seneste år - blandt andet med opkøb af firmaer som Sonic Wall og Quest Software.

Infinigate har hidtil haft netop Sonic Walls produkter på hylderne, men overtager altså nu distributionen af en række andre Dell-produkter, hvor eksempelvis Quest tidligere har været distribueret af Infinigates konkurrent Arrow ECS. Den aftale stopper nu og overgår til Infinigate, fortæller firmaets danske landechef Jan Minche.

"I princippet er det hele Dells software-del, vi får ind som en del af vores sortiment. Men i kraft af vores profil som sikkerhedsdistributør vil det i høj grad være sikkerhedsbenet og dataprotection, vi vil fokusere på," siger Jan Minche.

Han mener, at Dells software-produkter kan være interessante for en bred kreds af it-forhandlere.

"Dells produkter retter sig både mod partnere, der arbejder med mindre virksomheder, men der er også produkter, der retter sig mod enterprise-segmentet," siger han.

Han ser samtidig aftalen med Dell som en gylden mulighed for seriøst at vende udviklingen i den danske del af Infinigates forretning, som de seneste otte år har kørt med millionunderskud.

"Jeg har en forventning om, at vi kommer til at ekspandere vores forretning ganske fornuftigt på grund af det her samarbejde," lyder det fra Jan Minche.

Læs også:

Gammel kending i spidsen for Infinigate

Dells superkøbmand: Sådan vil vi få dig til at købe Dells produkter

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S