Dell forgylder dansk distributør

Ny aftale med Dell er en appelsin i turbanen for lille sikkerhedsdistributør, som samtidig spiller en af branchens giganter af banen.

Artikel top billede

Infinigates landechef Jan Minche forventer, at ny distributionsaftale med Dell for alvor vil sætte gang i sikkerhedsdistributørens dansek forretning.

Sikkerhedsdistributøren Infinigate har indgået en paneuropæisk aftale om distribution af Dells software-produkter, der dækker de otte europæiske lande, hvor Infinigate opererer. Aftalen har særligt fokus på Dells sikkerhedsløsninger plus en række netværks- og managementløsninger.

Aftalen er et led i Dells arbejde på for alvor at supplere sin klassiske hardware-forretning med et software-ben. Det er en proces, som it-giganten har arbejdet med de seneste år - blandt andet med opkøb af firmaer som Sonic Wall og Quest Software.

Infinigate har hidtil haft netop Sonic Walls produkter på hylderne, men overtager altså nu distributionen af en række andre Dell-produkter, hvor eksempelvis Quest tidligere har været distribueret af Infinigates konkurrent Arrow ECS. Den aftale stopper nu og overgår til Infinigate, fortæller firmaets danske landechef Jan Minche.

"I princippet er det hele Dells software-del, vi får ind som en del af vores sortiment. Men i kraft af vores profil som sikkerhedsdistributør vil det i høj grad være sikkerhedsbenet og dataprotection, vi vil fokusere på," siger Jan Minche.

Han mener, at Dells software-produkter kan være interessante for en bred kreds af it-forhandlere.

"Dells produkter retter sig både mod partnere, der arbejder med mindre virksomheder, men der er også produkter, der retter sig mod enterprise-segmentet," siger han.

Han ser samtidig aftalen med Dell som en gylden mulighed for seriøst at vende udviklingen i den danske del af Infinigates forretning, som de seneste otte år har kørt med millionunderskud.

"Jeg har en forventning om, at vi kommer til at ekspandere vores forretning ganske fornuftigt på grund af det her samarbejde," lyder det fra Jan Minche.

Læs også:

Gammel kending i spidsen for Infinigate

Dells superkøbmand: Sådan vil vi få dig til at købe Dells produkter

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S