Dell forgylder dansk distributør

Ny aftale med Dell er en appelsin i turbanen for lille sikkerhedsdistributør, som samtidig spiller en af branchens giganter af banen.

Artikel top billede

Infinigates landechef Jan Minche forventer, at ny distributionsaftale med Dell for alvor vil sætte gang i sikkerhedsdistributørens dansek forretning.

Sikkerhedsdistributøren Infinigate har indgået en paneuropæisk aftale om distribution af Dells software-produkter, der dækker de otte europæiske lande, hvor Infinigate opererer. Aftalen har særligt fokus på Dells sikkerhedsløsninger plus en række netværks- og managementløsninger.

Aftalen er et led i Dells arbejde på for alvor at supplere sin klassiske hardware-forretning med et software-ben. Det er en proces, som it-giganten har arbejdet med de seneste år - blandt andet med opkøb af firmaer som Sonic Wall og Quest Software.

Infinigate har hidtil haft netop Sonic Walls produkter på hylderne, men overtager altså nu distributionen af en række andre Dell-produkter, hvor eksempelvis Quest tidligere har været distribueret af Infinigates konkurrent Arrow ECS. Den aftale stopper nu og overgår til Infinigate, fortæller firmaets danske landechef Jan Minche.

"I princippet er det hele Dells software-del, vi får ind som en del af vores sortiment. Men i kraft af vores profil som sikkerhedsdistributør vil det i høj grad være sikkerhedsbenet og dataprotection, vi vil fokusere på," siger Jan Minche.

Han mener, at Dells software-produkter kan være interessante for en bred kreds af it-forhandlere.

"Dells produkter retter sig både mod partnere, der arbejder med mindre virksomheder, men der er også produkter, der retter sig mod enterprise-segmentet," siger han.

Han ser samtidig aftalen med Dell som en gylden mulighed for seriøst at vende udviklingen i den danske del af Infinigates forretning, som de seneste otte år har kørt med millionunderskud.

"Jeg har en forventning om, at vi kommer til at ekspandere vores forretning ganske fornuftigt på grund af det her samarbejde," lyder det fra Jan Minche.

Læs også:

Gammel kending i spidsen for Infinigate

Dells superkøbmand: Sådan vil vi få dig til at købe Dells produkter

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job