It-kæmpe afviser revisorkritik: Regnskabsrod for 687 mio. kr. betyder ingenting

Kras revisorkritik af oppustede værdier for 687 millioner kroner i dansk it-firma gør ikke indtryk på de amerikanske ejere. Det er bare en "mellemregning", lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Et hul i regnskabet på mere end en halv milliard kroner i det danske it-firma Brightpoint Europe får ikke selskabets amerikanske ejere, Ingram Micro, til at ryste på hånden.

I det danske selskabs seneste regnskab har ledelsen bogført "tilgodehavender i tilknyttede virksomheder" på 687 millioner kroner - et tilgodehavende, som selskabets revisionsselskab, PwC, dog ikke vil lægge navn til. I stedet burde værdien af tilgodehavendet være nedskrevet til nul kroner.

Det betyder ifølge revisorerne, at Brightpoints årsresultat og egenkapital er pustet kunstigt op med et tilsvarende beløb. Uden det trecifrede milliontilgodehavende ville Brigthpoint Europe have et underskud på omkring 650 millioner kroner og en negativ egenkapital på omkring 350 millioner kroner.

Den alvorlige tvivl om værdierne i det danske selskab har dog ikke sat sig spor i Ingram Micros regnskaber eller meddelelser til børsen i New York, hvor koncernens aktie er noteret.

I Ingram Micros hovedsæde i Santa Ana i Californien bekræfter chefen for koncernens afdeling for investor relations, Damon Wright, at Ingram Micro har undladt at informere sine investorer om den voldsomme plet på det danske datterselskabs økonomi. Han henviser til, at det trecifrede milliontilgodehavende alene er en intern mellemregning i Ingram Micro-koncernen.

I en mail til Computerworld skriver Damon Wright:

"Der er tale om en intern mellemregning, som ikke påvirker Ingram Micros konsoliderede finansielle erklæringer som moderselskab, (...) og vi er i færd med at tage hånd om spørgsmålet på en passende måde."

Du kan læse hele Damon Wrights mail til Computerworld i bunden af denne artikel.

I den danske afdeling af Brightpoints Europes revisionsselskab PwC, ønsker man ikke at kommentere Damon Wrights udtalelser, ligesom man ikke ønsker at uddybe det forbehold, som man har taget for Brightpoint Europes regnskab.

I Ingram Micro-koncernen er det i øvrigt PwCs amerikanske afdeling, der tager sig af at revidere regnskaberne.

Ingram Micro overtog den samlede Brightpoint-koncern ved et opkøb tilbage i 2012.


Her er det svar, som chefen for Ingram Micros afdeling for investor relations, Damon Wright, har sendt til Computerworld:

"Our official response is that this is an intercompany receivable, which has no impact on the consolidated financial statements of Ingram Micro as the ultimate parent of Denmark (IMI) reflects the offsetting payable, and we are in the process of addressing it in the manner we believe is appropriate.
Damon Wright, Executive Director, Investor Relations, Ingram Micro Inc."

Læs også:

Dansk regnskabsrod for 687 mio. kr. kan ramme amerikansk it-kæmpe

Amerikansk it-gigant overvejer dansk comeback

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Core Banking

Region Sjælland

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S