Dansk it-kæmpe køber sin egen talentkravlegård

Succesfuld start-up har bygget bro mellem it-uddannelser og virksomheder. Nu bliver selskabet en del af stor dansk it-koncern.

Artikel top billede

EGs koncernchef Leif Vestergaard (tv) glæder sig sammen med medstifteren af firmaet It Minds, Jonas Vognsen, til at være med til at løse it-branchens rekrutteringsproblemer.

Efter en lang række af målrettede opkøb tager den danske it-koncern EG et overraskende skridt med opkøbet af det fire år gamle konsulenthus It Minds.

It Minds, der i sin tid blev stiftet af Jonas Vognsen og Morten Astrup, har siden starten bygget sin forretning på at bygge bro mellem it-branchens virksomheder og unge udviklere, som står på tærsklen til at have færdiggjort deres it-uddannelse. Det har på fire år udviklet sig til en virksomhed med 75 ansatte og en årlig omsætning på 15 millioner kroner.

"Først og fremmest køber vi en rigtig god, sund forretning, som vi tror på, at vi fortsat kan få til at vokse," siger EG's koncerndirektør, Leif Vestergaard, i en kommentar til det overraskende opkøb.

EG har de seneste år købt aggressivt op indenfor især ERP-forhandlere. Det har resulteret i, at koncernen i dag har en årlig omsætning på mere end halvanden milliard kroner.

Købet af It Minds er derfor et strategisk træk, som skal være med til at rekruttere nye unge talenter til de konsulentjob, som en virksomhed med vokseværk har brug for.

Og med It Minds mener Leif Vestergaard at have fundet det columbus-æg, der kan skaffe medarbejdere, der både har erfaring og trækker gennemsnitsalderen i konsulentteamet nedad.

"Selv om vi i it-branchen synes, vi er en ung branche, bliver vi alle sammen et år ældre hvert år. Så vi har behov for at få nogle flere unge mennesker ind. Og It Minds er en talentfabrik, der gør, at vi kan få nogle unge mennesker ind i branchen, som allerede har noget erfaring," siger Leif Vestergaard.

"Når vi i branchen er ude for at ansætte nye folk, vil vi jo gerne have unge mennesker med ti års erfaring. Det er i sagens natur ikke nemt. Men det problem synes jeg faktisk, It Minds har formået at løse, så man kombinerer noget, der er godt for de studerende og for erhvervslivet," siger han.

Fortsætter som selvstændigt selskab

Ud over målet om at skaffe kvalificerede folk til resten af EG-koncernen glæder Leif Vestergaard sig også over, at EG gennem købet af It Minds giver sit bidrag til at skaffe kvalificeret arbejdskraft til en branche, der skriger på nyt blod.

"Vi er som branche altid dygtige til at råbe ad politikerne, om at it kan drive en øget produktivitet, og at vi skal have flere it-uddannede for at undgå flaskehalse og mangel på folk. Men i it-industrien må vi også en gang imellem selv gøre noget. Det tiltaler mig også ved denne her handel: At vi selv kan give et lille bidrag på den front," siger han.

I modsætning til mange af EG's tidligere opkøb fortsætter It Minds som selvstændigt firma, der fortsat har mange andre kunder end de nye ejere i EG.

Det betyder også, at der bliver sat vandtætte skotter op mellem EG og IT Minds i forhold til kundesager og aftaler. Men samtidig er der planer om at rulle firmaets forretningskoncept ud på både det norske og det svenske marked, fortæller Leif Vestergaard.

De 75 medarbejdere i It Minds er fortrinsvis teknologisk orienterede med flair for at arbejde med udviklings- og testopgaver på tværs af de produkter, som eksempelvis EG tilbyder sine kunder.

Skal ikke konkurrere med Indien

Ifølge Jonas Vognsen er IT Minds-konceptets styrke, at det skaber attraktive kandidater, der tidligt formår at kombinere teori og praksis. Herved rustes kandidaterne til at møde den voksende efterspørgsel på it-specialister i takt med, at rene programmeringsopgaver flyttes til andre lande.

"Der er hård konkurrence på den rene programmering, som mange virksomheder lige så godt kan købe i for eksempel Indien. Vi skaber ikke billige programmører, men derimod unge specialister, som kan gå ind i it-projekter og skabe resultater," siger Jonas Vognsen.

"Vi er inspireret af det samarbejde, vi ser i udlandet mellem virksomheder og uddannelsesinstitutioner. Vi passer på de studerende, så de ikke glemmer at gøre deres uddannelse færdig, og vi giver dem samtidig hands-on erfaring med at løse konkrete it-opgaver for vores kunder, så de står godt rustet til at få et job, når de er færdiguddannede," siger han.

Læs også:

EG-direktør efter salg: Sådan bliver fremtiden for os

Dansk it-firma fortsætter opkøbsræs

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura