Tech Data napper ny chef hos en af sine egne kunder

Ny chef for Tech Datas enterprise-salg er hentet hos en af selskabets egne kunder.

Artikel top billede

41- årige Bjørn Nielsen starter 1. september i jobbet som direktør for it-distributøren Tech Datas enterprise-division.

It-distributøren Tech Data har været en tur ude i sin egen forhandlerkanal for at finde ny direktør for firmaets salg til enterprise-forhandlerne.

Den nye mand på posten er Bjørn Nielsen, der trods sine kun 41 år må betragtes som noget af en veteran i branchen.

Han kommer fra jobbet som salgsdirektør i infrastrukturforhandleren Credocom, hvor han har arbejdet siden 2008. Og udover jobbet hos Credocom kan han skrive stillinger hos Atea, Merkantil Data, Aston Group og Commitment Data på sit CV.

Trods mere end 15 års erfaring fra it-branchen har han dog ikke tidligere arbejdet med it-distribution, og der er således tale om noget af et karrierespring for den nye Tech Data-direktør.

Bjørn Nielsen mener selv, at netop erfaringen fra forhandlerleddet er en stor fordel, når han nu skal skubbe på forhandlernes salg til slutkunderne.

"Der, hvor jeg nok kan gøre en forskel, er, at jeg har siden 1997 har siddet i forhandlerleddet og har solgt løsninger til kunder. Den erfaring har jeg selv tit savnet hos de folk fra distributører, som jeg har arbejdet sammen med. Det er en vigtig opgave for distributøren at klæde forhandlerne bedre på med argumenter, viden og kompetence, der kan bruges i salgsarbejdet," siger Bjørn Nielsen, som starter i sit nye job den 1. september.

Tech Data har netop offentliggjort sit regnskab for 2013, hvor selskabet endnu engang fik et tocifret millionunderskud. Det skal Bjørn Nielsen nu være med til at rette op på.

Bjørn Nielsen forventer dog ikke, at han skal udvide det nuværende enterprise-team, som inklusive ham selv består af 15 medarbejdere ud af de i alt knap 100 ansatte i Tech Data.

"Det ligger ikke i kortene, at jeg skal ud og ansætte ti nye folk, men det er klart at forretningen skal udvikles," siger han.

Læs også:

Ni år i træk: It-gigant får igen millionunderskud trods nye nedskæringer

Credocom og RespektIt slår sig sammen

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen