Tech Data napper ny chef hos en af sine egne kunder

Ny chef for Tech Datas enterprise-salg er hentet hos en af selskabets egne kunder.

Artikel top billede

41- årige Bjørn Nielsen starter 1. september i jobbet som direktør for it-distributøren Tech Datas enterprise-division.

It-distributøren Tech Data har været en tur ude i sin egen forhandlerkanal for at finde ny direktør for firmaets salg til enterprise-forhandlerne.

Den nye mand på posten er Bjørn Nielsen, der trods sine kun 41 år må betragtes som noget af en veteran i branchen.

Han kommer fra jobbet som salgsdirektør i infrastrukturforhandleren Credocom, hvor han har arbejdet siden 2008. Og udover jobbet hos Credocom kan han skrive stillinger hos Atea, Merkantil Data, Aston Group og Commitment Data på sit CV.

Trods mere end 15 års erfaring fra it-branchen har han dog ikke tidligere arbejdet med it-distribution, og der er således tale om noget af et karrierespring for den nye Tech Data-direktør.

Bjørn Nielsen mener selv, at netop erfaringen fra forhandlerleddet er en stor fordel, når han nu skal skubbe på forhandlernes salg til slutkunderne.

"Der, hvor jeg nok kan gøre en forskel, er, at jeg har siden 1997 har siddet i forhandlerleddet og har solgt løsninger til kunder. Den erfaring har jeg selv tit savnet hos de folk fra distributører, som jeg har arbejdet sammen med. Det er en vigtig opgave for distributøren at klæde forhandlerne bedre på med argumenter, viden og kompetence, der kan bruges i salgsarbejdet," siger Bjørn Nielsen, som starter i sit nye job den 1. september.

Tech Data har netop offentliggjort sit regnskab for 2013, hvor selskabet endnu engang fik et tocifret millionunderskud. Det skal Bjørn Nielsen nu være med til at rette op på.

Bjørn Nielsen forventer dog ikke, at han skal udvide det nuværende enterprise-team, som inklusive ham selv består af 15 medarbejdere ud af de i alt knap 100 ansatte i Tech Data.

"Det ligger ikke i kortene, at jeg skal ud og ansætte ti nye folk, men det er klart at forretningen skal udvikles," siger han.

Læs også:

Ni år i træk: It-gigant får igen millionunderskud trods nye nedskæringer

Credocom og RespektIt slår sig sammen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos