Tidligere IBM-direktør skal stå i spidsen for SAP i Danmark

SAP Danmark får ny øverste chef, der kommer fra en top-stilling i IBM Danmark.

Artikel top billede

SAP i Danmark har fået ny Country General Manager fra 1. august.

Navnet er Anders Feddersen, og han kommer fra en stilling som direktør for Strategic Outsourcing hos IBM Danmark.

Det meddeler virksomheden i en pressemeddelelse. 

46-årige Anders Feddersen bliver foruden dansk landechef ligeledes en del af det nordiske ledelsesteam.

"Vi anser Danmark som et af de vigtigste markeder, fordi tempoet her i forhold til udviklingen i it-branchen er et af de højeste."

"Vi er derfor glade for at have Anders om bord til at lede SAP Danmark på et tidspunkt, hvor de muligheder, der ligger foran os, skal gribes hurtigt og beslutsomt, så vi også står stærkt i fremtiden," siger Managing Director for SAP Norden og Baltikum, Jan Thorell.

Anders Feddersen kommer til SAP med over 20 års erfaring fra it-branchen. 

"Jeg glæder mig til at stå i spidsen for det danske SAP-team og samarbejdet med nogle af landets dygtigste it- og forretningsspecialister omkring videreførelsen af den innovationsrejse, som vores kunder og SAP er på i disse år," udtaler han om sit nye job hos SAP.

Anders Feddersen afløser Jørgen Bo Johansen som dansk Country Manager.

Anders Feddersen bor i Hillerød, er gift og har to børn. Blandt private interesser er MTB, løb og lidt dykning, når tiden tillader.

Computerworld arbejder på at få et interview med den nye SAP-chef.

Læs også:

Sådan vil ERP-giganten SAP forsvare sin bastion

It-gigant er blevet for tung: Nu skal der fyres

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen