Eplehuset lukker i Danmark

Efter store millionunderskud vil Humac og Eplehuset nu dele det norske og det danske marked mellem sig. Eplehuset trækker sig helt ud af Danmark og overlader det til Humac at drive sine syv butikker videre.

Artikel top billede

Ejerne af den norske Apple-kæde Eplehuset smider nu tøjlerne på det danske marked og overlader fra 1. september driften af kædens syv danske butikker og to serviceværksteder til konkurrenten Humac.

Dermed kommer Humac op på at have i alt 19 butikker fordelt rundt om i landet.

Samtidig overtager Humac 77 danske medarbejdere fra Eplehuset. En del administrative job forsvinder dog.

"Eplehuset siger farvel til nogle back office-medarbejdere i denne her proces, men jeg ved ikke, hvor mange det drejer sig om," siger Humacs danske landechef, Michael Bech, til Computerworld.

"Alle nuværende butikker forbliver, hvor de er, og bliver drevet videre som i dag. Det eneste der sker, er, at vi skifter facaden, og at butikkerne nu tilhører Humac," siger Michael Bech.

"Så vi regner med at forsætte med det nuværende antal medarbejdere i butikkerne. Vi vækster i øjeblikket både i butikker og på vores serviceværksterder, hvor vi faktisk udvider lige nu," siger han.

Samtidig med at Eplehuset trækker sig ud af Danmark, sker den omvendte øvelse i Norge, hvor Humac overlader otte butikker til de norske kolleger.

Hele øvelsen er ifølge Michael Bech et resultat af, at forbrugerne fortsat holder igen med køb af forbrugerelektronik. Og så hjælper det ikke meget, at varerne på hylderne kommer fra Apple.

"Selv om Humac repræsenterer et af verdens stærkeste brand i form af Apple, skal der yderligere volumen til. Vi skal vækste mere for at sikre en profitabel drift og økonomi til fortsat udbygning af aktiviteterne," siger han.

Både Humac og Eplehusets danske butikker har været plaget af voldsomme underskud de seneste år. Hos Eplehuset viste det seneste regnskab et minus på mere end syv millioner kroner og en negativ egenkapital.

Det samme gælder for Humac, som fik et underskud før skat på 3,6 millioner kroner.

Læs også:

Humac udskifter hel afdeling

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S