Eplehuset lukker i Danmark

Efter store millionunderskud vil Humac og Eplehuset nu dele det norske og det danske marked mellem sig. Eplehuset trækker sig helt ud af Danmark og overlader det til Humac at drive sine syv butikker videre.

Artikel top billede

Ejerne af den norske Apple-kæde Eplehuset smider nu tøjlerne på det danske marked og overlader fra 1. september driften af kædens syv danske butikker og to serviceværksteder til konkurrenten Humac.

Dermed kommer Humac op på at have i alt 19 butikker fordelt rundt om i landet.

Samtidig overtager Humac 77 danske medarbejdere fra Eplehuset. En del administrative job forsvinder dog.

"Eplehuset siger farvel til nogle back office-medarbejdere i denne her proces, men jeg ved ikke, hvor mange det drejer sig om," siger Humacs danske landechef, Michael Bech, til Computerworld.

"Alle nuværende butikker forbliver, hvor de er, og bliver drevet videre som i dag. Det eneste der sker, er, at vi skifter facaden, og at butikkerne nu tilhører Humac," siger Michael Bech.

"Så vi regner med at forsætte med det nuværende antal medarbejdere i butikkerne. Vi vækster i øjeblikket både i butikker og på vores serviceværksterder, hvor vi faktisk udvider lige nu," siger han.

Samtidig med at Eplehuset trækker sig ud af Danmark, sker den omvendte øvelse i Norge, hvor Humac overlader otte butikker til de norske kolleger.

Hele øvelsen er ifølge Michael Bech et resultat af, at forbrugerne fortsat holder igen med køb af forbrugerelektronik. Og så hjælper det ikke meget, at varerne på hylderne kommer fra Apple.

"Selv om Humac repræsenterer et af verdens stærkeste brand i form af Apple, skal der yderligere volumen til. Vi skal vækste mere for at sikre en profitabel drift og økonomi til fortsat udbygning af aktiviteterne," siger han.

Både Humac og Eplehusets danske butikker har været plaget af voldsomme underskud de seneste år. Hos Eplehuset viste det seneste regnskab et minus på mere end syv millioner kroner og en negativ egenkapital.

Det samme gælder for Humac, som fik et underskud før skat på 3,6 millioner kroner.

Læs også:

Humac udskifter hel afdeling

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job