Eplehuset lukker i Danmark

Efter store millionunderskud vil Humac og Eplehuset nu dele det norske og det danske marked mellem sig. Eplehuset trækker sig helt ud af Danmark og overlader det til Humac at drive sine syv butikker videre.

Artikel top billede

Ejerne af den norske Apple-kæde Eplehuset smider nu tøjlerne på det danske marked og overlader fra 1. september driften af kædens syv danske butikker og to serviceværksteder til konkurrenten Humac.

Dermed kommer Humac op på at have i alt 19 butikker fordelt rundt om i landet.

Samtidig overtager Humac 77 danske medarbejdere fra Eplehuset. En del administrative job forsvinder dog.

"Eplehuset siger farvel til nogle back office-medarbejdere i denne her proces, men jeg ved ikke, hvor mange det drejer sig om," siger Humacs danske landechef, Michael Bech, til Computerworld.

"Alle nuværende butikker forbliver, hvor de er, og bliver drevet videre som i dag. Det eneste der sker, er, at vi skifter facaden, og at butikkerne nu tilhører Humac," siger Michael Bech.

"Så vi regner med at forsætte med det nuværende antal medarbejdere i butikkerne. Vi vækster i øjeblikket både i butikker og på vores serviceværksterder, hvor vi faktisk udvider lige nu," siger han.

Samtidig med at Eplehuset trækker sig ud af Danmark, sker den omvendte øvelse i Norge, hvor Humac overlader otte butikker til de norske kolleger.

Hele øvelsen er ifølge Michael Bech et resultat af, at forbrugerne fortsat holder igen med køb af forbrugerelektronik. Og så hjælper det ikke meget, at varerne på hylderne kommer fra Apple.

"Selv om Humac repræsenterer et af verdens stærkeste brand i form af Apple, skal der yderligere volumen til. Vi skal vækste mere for at sikre en profitabel drift og økonomi til fortsat udbygning af aktiviteterne," siger han.

Både Humac og Eplehusets danske butikker har været plaget af voldsomme underskud de seneste år. Hos Eplehuset viste det seneste regnskab et minus på mere end syv millioner kroner og en negativ egenkapital.

Det samme gælder for Humac, som fik et underskud før skat på 3,6 millioner kroner.

Læs også:

Humac udskifter hel afdeling

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS