Installers' konkurs sender 25 it-folk hjem uden løn

Et halvt år med underskud på driften og millionslagsmål med en kunde tømte kassen hos it-firmaet Installers, som nu har kastet håndklædet i ringen.

Artikel top billede

Tab af fire store kunder, en negativ egenkapital på næsten to millioner kroner og et millionstort økonomisk slagsmål med en kunde var for stor en mundfuld for infrastrukturforhandleren Installers, som nu er erklæret konkurs.

I sidste uge blev 25 ansatte sendt hjem uden løn, mens konkursboet gøres op.

Ifølge bestyrelsesmedlem og medejer af selskabet, Max Sejbæk, er medarbejderne nu henvist til at få deres tilgodehavender gennem Lønmodtagernes Garantifond. Derudover skylder konkursboet penge til Skat og i banken, som står først i køen, når boet engang er gjort op. Installers havde ifølge sit seneste regnskab en kassekredit på 3,5 millioner kroner.

Max Sejbæk siger til Computerworld, at han håber, at konkursen ender med, at alle kreditorer kan få dækket deres tilgodehavender.

"Jeg håber, at man kan ende med at svare alle sit, og det er faktisk relativt realistisk," siger han.

Nej til ny kapital

Han oplyser videre, at ejerkredsen forud for konkursen overvejede at skyde et millionbeløb ind som ny selskabskapital.

"Det har vi overvejet virkelig seriøst, men vi endte med at vælge det fra," siger Max Sejbæk.

Installers, der er specialiseret indenfor en række Microsoft-teknologier som Azure, Intune og Systemcenter, er oprindelig stiftet tilbage i 2001.

Ejerskabet har senest været delt med to tredjedele hos en kreds omkring en anden Microsoft-forhandler, Proactive, hvor Max Sejbæk også er administrerende direktør. Den resterende tredjedel af ejerskabet har ligget hos Installers stifter og direktør, Jesper Johansen.

Han har ikke ønsket at udtale sig om konkursen, men henviser til konkursboets kurator.

Læs også om hvordan Proactive - ejerne af Installers - mistede 40 millioner på et it-projekt for Hjemmeværnet: 

Dansk it-firma hårdt ramt af fejlskud på 40 millioner - egenkapital hakket i bund

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice