Opkomlingen Progressive hugger stor kommunal ordre fra Fujitsu

It-forhandleren Progressive A/S slår den japanske it-gigant Fujitsu af banen og skal de næste fire år stå for drift af mail, dokumenthåndtering og unified communications i Aarhus Kommune.

Artikel top billede

Den fremadstormende it-forhandler Progressive A/S har sikret sig en markant skalp på det kommunale it-marked, efter at Aarhus Kommune har valgt firmaet til at stå for drift, vedligeholdelse og support af kommunens Microsoft-baserede kontorapplikationer.

I alt omfatter aftalen 13.600 brugere på Exchange, 8.000 Sharepoint-brugere og 2.500 Lync-brugere.

Aftalen er resultatet af en udbudsrunde, og den løber de næste fire år og sikrer Progressive en tocifret millionomsætning.

Det betyder samtidig, at aarhusianerne nu vinker farvel til den hidtidige leverandør Fujitsu, som ellers har satset hårdt på vækst på netop den offentlige marked.

Afdelingschef i Aarhus Kommune Flemming Nielsen er glad for, at den nye leverandør har sit eget kontor i Smilets By. Han understreger dog, at det ikke har været afgørende for den nye aftale.

"Selv om det ikke var et kriterium i udbuddet, er vi glade for, at Progressive har kontor i Aarhus. Og som udgangspunkt er det en fordel, at Progressive kan levere det hele selv med egne ressourcer," siger han.

Progressive A/S har de seneste to år udvidet sin forretning voldsomt. Firmaet beskæftiger i dag 140 medarbejdere og rundede sidste år en omsætning på 150 millioner kroner.

Ifølge administrerende direktør Troels Gammelgaard kommer 70 procent af Progressives omsætning i dag fra out-sourcing og it-drift.

Frem til 2017 er målet at runde en omsætning på en kvart milliard kroner, hvor en tredjedel skal komme fra offentlige kunder og resten fra mellemstore private virksomheder. Væksten skal især komme fra salg af løsninger indenfor CRM og Sharepoint, siger Troels Gammelgaard.

"De områder skal vokse mere aggressivt, så de kommer til at udgøre 40 procent af forretningen," siger Troels Gammelgaard.

Opdateret 13.52

Læs også:

Fujitsu mister dansk topchef efter markante millionunderskud

Her er Danmarks hurtigst voksende it-firmaer

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks