Artikel top billede

Først nuppede Lenovo pc-markedet - nu går selskabet efter servermarkedet

Efter at den kinesiske producent Lenovo har sat sig på pc-markedet, satser man nu på at gentage kunststykket med opkøbet af IBM's serverforretning og lancering af egne nye serverprodukter.

Efter godt et halvt års ventetid er IBM's salg af den Intel-baserede x86-serverline til Lenovo nu endelig faldet på plads.

Det oplyser de to selskaber i en fælles meddelelse.

Lenovo betaler knap 13 milliarder kroner i handlen, som med et slag gør den kinesiske producent til en af verdens største serverproducenter.

Samtidig er Lenovo selv klar med en stribe nye modeller af sin ThinkServer. Dermed har Lenovo smidt fløjshandskerne og satser for alvor på at sætte konkurrenterne på servermarkedet under pres.

Herhjemme har Lenovos egen serversatsning ifølge kanalchef Peter Juul Jørgensen været i gang siden nytår, og med de nye produkter på hylderne, øger Lenovo nu trykket på markedet.

Når Lenovo i Danmark om få måneder også får den nyindkøbte del af IBM-forretningen integreret i produktkataloget, bliver den kinesisk-ejede producent svær at komme udenom, spår han.

"IBM Og Lenovo er et fuldstændig perfekt mix. IBM-forretningen har superprodukter og dygtige teknikere, mens vi i Lenovo kommer med hurtig eksekvering og et godt forhold til forhandlerne i it-kanalen. Så vi glæder os meget til at komme i gang," siger Peter Juul Jørgensen.

Købte også IBM's pc-forretning

Lenovo blev for alvor kendt som et globalt brand, da firmaet i 2005 købte IBM's pc-forretning. Siden har kineserne haft stor succes, og indenfor de sidste par år har Lenovo sat sig tungt på titlen som verdens største pc-producent. Det gælder også på det danske marked.

Men Peter Juul Jørgensen lægger ikke skjul på, at Lenovo trods den hårde konkurrence også har store ambitioner på det danske marked.

"Vi er ny spiller på markedet, og de, der er der i forvejen, er rigtig gode, så det er vi også nødt til at være. Men vi er allerede kommet rigtig godt i gang. Fra et nulpunkt i december er vi i nogle målinger oppe på fem procent af nysalget i juli måned. Og vi har leveret både til små og de allerstørste kunder," siger Peter Juul Jørgensen.

Udover satsningen på at blive en stor spilller på det globale marked for servere, pusler Lenovo også med planer om at markedsføre sine egne mobiltelefoner i Europa.

Lenovo er allerede i dag en af de førende mobilproducenter på det asiatiske marked, og tidligere i år købte man resterne af Motorola af Google.

Læs også:

Pc-producenterne slås på liv og død: De første ofre er faldet

Motorola-køb: Nu vil Lenovo sælge dig hele pakken




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere