It-forhandleren Dustin på vej mod børsnotering

Kapitalfonden bag OW Bunker er klar til at børsnotere sit skandinaviske it-guldæg.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Efter halvandets års forberedelser står en af Skandinaviens største it-forhandlere, Dustin, foran en notering på NASDAQ-børsen i Stockholm.

Det skriver det svenske Dagens Industri.

Børsprospektet omfatter ifølge avisen udbud af op mod 40 millioner aktier, eller hvad der svarer til 52 procent af aktiekapitalen i selskabet.

Udbuddet af de Dustin-aktier på den stockholmske børs starter den 13. februar, og går det efter planen, står Dustin til at få en markedsværdi på et sted mellem 2,7 og 3,1 milliarder danske kroner.

En række svenske investorer har allerede tilkendegivet, at de vil købe op mod 20 procent af de aktier, som nu bliver udbudt

OW Bunker-folkene

Bag børsnoteringen står kapitalfonden Altor, som har ejet Dustin siden 2006.

Altor var for nylig i vælten i forbindelse med børsintroduktionen og den efterfølgende konkurs i selskabet OW Bunker.

Den sag er af flere iagttagere blevet betegnet som Danmarks historiens største erhvervsskandale.

Dustin har de seneste ti år præsteret imponerende resultater med en gennemsnitlig årlig vækst på 15 procent samtidig med en fornuftig indtjening.

I det seneste koncernregnskab lød omsætningen på cirka seks milliarder danske kroner.

Den stærke vækst og de pæne overskud har flere år i træk skaffet Dustin en topplacering i Computerworlds Top 100.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Dustin runder en milliard i omsætning: Her er hemmeligheden

Dustin spinder guld på små og mellemstore erhvervskunder

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job