It-forhandleren Dustin på vej mod børsnotering

Kapitalfonden bag OW Bunker er klar til at børsnotere sit skandinaviske it-guldæg.

Artikel top billede

(Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Efter halvandets års forberedelser står en af Skandinaviens største it-forhandlere, Dustin, foran en notering på NASDAQ-børsen i Stockholm.

Det skriver det svenske Dagens Industri.

Børsprospektet omfatter ifølge avisen udbud af op mod 40 millioner aktier, eller hvad der svarer til 52 procent af aktiekapitalen i selskabet.

Udbuddet af de Dustin-aktier på den stockholmske børs starter den 13. februar, og går det efter planen, står Dustin til at få en markedsværdi på et sted mellem 2,7 og 3,1 milliarder danske kroner.

En række svenske investorer har allerede tilkendegivet, at de vil købe op mod 20 procent af de aktier, som nu bliver udbudt

OW Bunker-folkene

Bag børsnoteringen står kapitalfonden Altor, som har ejet Dustin siden 2006.

Altor var for nylig i vælten i forbindelse med børsintroduktionen og den efterfølgende konkurs i selskabet OW Bunker.

Den sag er af flere iagttagere blevet betegnet som Danmarks historiens største erhvervsskandale.

Dustin har de seneste ti år præsteret imponerende resultater med en gennemsnitlig årlig vækst på 15 procent samtidig med en fornuftig indtjening.

I det seneste koncernregnskab lød omsætningen på cirka seks milliarder danske kroner.

Den stærke vækst og de pæne overskud har flere år i træk skaffet Dustin en topplacering i Computerworlds Top 100.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Dustin runder en milliard i omsætning: Her er hemmeligheden

Dustin spinder guld på små og mellemstore erhvervskunder

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S