Milliardhandel: Norsk kapitalfond køber dansk it-succes

Den succesfulde it-distributør EET Europarts får nye ejere, efter at den norske kapitalfond FSN har lagt et milliardbeløb på bordet.

Artikel top billede

Efter en årrække med solide resultater og voldsom vækst bliver der nu skiftet ud i ejerkredsen bag den dansk-baserede it-distributør EET Europarts.

Ifølge en pressemeddelelse fra EET, er det den norske kapitalfond FSN, der efter fire år overtager aktie-majoriteten i selskabet fra svenske Alipes.

Parterne oplyser ikke salgsprisen, men ifølge Berlingske har FSN lagt omkring 1,2 milliarder kroner på bordet.

Det svarer til, at de hidtidige ejere siden overtagelsen i 2011 nu har scoret en gevinst på mellem en halv og trekvart milliard kroner.

Ifølge avisen har flere kapitalfonde været i opløbet om at købe EET Europarts, efter at et forsøg på en børsnotering i efteråret 2014 blev lagt i skuffen som konsekvens af skandalen omkring OW Bunker.

Vil have vækst i hele Europa

Ejerskiftet kommer dog ifølge koncernchef John Thomas ikke til at ændre noget i EETs strategi, hvor man fortsat vil satse på en kombination af organisk vækst på eksisterende markeder og opkøb indenfor nye forretningsområder.

"Vi skal fortsætte vores vækst i hele Europa på samme måde, som vi har gjort i mange år. Selvom vi anses for at være store, er vi er stadig væk en lille fisk, der skal udvikle sig stille og roligt de næste fem-seks år. Man vil se vores produktportefølje blive bredere. Desuden har vi en række forretningsområder, hvor vi fortsat er en mindre spiller selv i de forholdsvis modne markeder," siger John Thomas, som forventer, at EET Europarts i år vil gennemføre tre opkøb.

De nye ejere forventer, at kunne fortsætte striben af solide resultater. De sidste fem-seks år har EET Europarts udover konstant fremgang i indtjeningen næsten fordoblet sin omsætning gennem organisk vækst, men i lige så høj grad gennem en aggressiv opkøbsstrategi.

Partner i FSN, Thomas Broe-Andersen, siger til Berlingske, at man forventer, at man kan fordoble indtjeningen over de næste fem år.

"Når vi kigger på investeringsmuligheder, vil vi gerne finde de selskaber, der er bedre positioneret end andre i deres industri. Det mener vi EET er. De er markedsledende, og de er i en fragmenteret branche, hvor de kan fortsætte med at tage markedsandel," lyder det fra Thomas Broe-Andersen.

EET Europarts kan om kort tid præsentere en 2014-regnskab med en omsætning på næsten 1,8 milliarder kroner. Koncernen er i dag til stede i 27 lande. Derfor arbejder man ifølge John Thomas i dag som en virksomhed, der har hele Europa som sit hjemmemarked.

Læs også:

Udenlandske it-distributører kigger sultent på Danmark

It-firma runder ny milepæl - men direktøren er lidt skuffet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura