Efter et års forhandlinger: It-firmaer fusionerer - bliver til sydjysk stor-leverandør

En fusion mellem to store it-selskaber i Varde og Kolding skaber med et hug den største it-leverandør i Sydjylland.

Artikel top billede

"Trekantsområdet og området omkring Esbjerg er lige nu de to store vækstcentre i Jylland. Derfor er aftalen med Itplaneten rent strategisk super-interessant for os," siger direktør i C2IT, Carsten Sixhøi. (Foto: Computerworld)

Efter mere end et års tilløb har Varde-firmaet Itplaneten indgået aftale om fusion med sine kolleger i den Kolding-baserede koncern C2IT.

Med aftalen bliver C2IT den største spiller i Sydjylland indenfor leverancer af hardware, infrastruktur, hosting, datacenterydelser og andre it-services med en forventet omsætning på op mod 60 millioner kroner årligt.

Ingen af de involverede ønsker at oplyse den præcise salgspris.

Samtlige af Itplanetens 12 medarbejdere fortsætter i det nye regi og bliver fusioneret ind i C2IT's datterselskab, C2IT Infrastructure, som dermed med et slag fordobler medarbejderstaben.

De to partnere i Itplaneten, direktør Michael Due Brodersen og chef-arkitekt Max Larsen, bliver ved samme lejlighed partnere i C2IT.

Efter fusionen runder C2IT-koncernens samlede bemanding 60 medarbejdere, som udover leverance af it-infrastruktur også sælger ydelser indenfor ERP, big data og konsulentydelser.

C2IT's stifter og hovedaktionær Carsten Sixhøi bliver hovedejer af det fusionerende selskab, men samtidig indtræder fire ledende medarbejdere som partnere i selskabet.

Med omkring 100 firmaer i Itplanetens kundekartotek vil fusionen ifølge Carsten Sixhøi give stordriftsfordele, kritisk masse og stærkere kompetencer, plus at det giver C2IT chancen for mersalg af sine øvrige ydelser.

Sætter sig på vækstcenter

"En stor del af Itplanetens kunder ligger lige præcis i det segment, som er meget interessant for vores andre forretningsområder," siger Carsten Sixhøi.

Han mener desuden, at fusionen er godt timet i forhold til de økonomiske konjunkturer i det sydjyske.

"Trekantsområdet og området omkring Esbjerg er lige nu de to store vækstcentre i Jylland, og også derfor er aftalen med Itplaneten rent strategisk super-interessant for os."

Både C2IT og Itplaneten er i dag partnere hos Sydenergis data-selskab SE Cloud Factory, som for halvandet år siden hentede Itplanetens stifter og hovedaktionær Jacob V. Schmidt til en direktørstilling.

Partnerskabet fortsætter, men med C2IT's opkøb trækker Jacob V. Schmidt sig nu helt ud af Itplaneten.

Varde-forhandlerens nuværende direktør Michael Due Brodersen fortsætter efter fusionen som salgschef.

Han hæfter sig ved, at kulturen i de to virksomheder ligger tæt op ad hinanden, ligesom man har samme opfattelse af, hvordan man skal tilgå kunder og marked.

"Vi er enige om, at der ikke vil blive gået på kompromis med nærheden til vores kunder. Kritisk masse er nødvendig i det her marked, og vi tror, at vi har fundet en god balance mellem geografisk nærhed til kunderne og en volumen på forretningen, som er bæredygtig," siger Michael Due Brodersen.

Læs også:

Dansk energi-kæmpe buldrer ind på cloud-markedet

Jysk it-komet kan score millioner på salg

Annonce

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S