Efter et års forhandlinger: It-firmaer fusionerer - bliver til sydjysk stor-leverandør

En fusion mellem to store it-selskaber i Varde og Kolding skaber med et hug den største it-leverandør i Sydjylland.

Artikel top billede

"Trekantsområdet og området omkring Esbjerg er lige nu de to store vækstcentre i Jylland. Derfor er aftalen med Itplaneten rent strategisk super-interessant for os," siger direktør i C2IT, Carsten Sixhøi. (Foto: Computerworld)

Efter mere end et års tilløb har Varde-firmaet Itplaneten indgået aftale om fusion med sine kolleger i den Kolding-baserede koncern C2IT.

Med aftalen bliver C2IT den største spiller i Sydjylland indenfor leverancer af hardware, infrastruktur, hosting, datacenterydelser og andre it-services med en forventet omsætning på op mod 60 millioner kroner årligt.

Ingen af de involverede ønsker at oplyse den præcise salgspris.

Samtlige af Itplanetens 12 medarbejdere fortsætter i det nye regi og bliver fusioneret ind i C2IT's datterselskab, C2IT Infrastructure, som dermed med et slag fordobler medarbejderstaben.

De to partnere i Itplaneten, direktør Michael Due Brodersen og chef-arkitekt Max Larsen, bliver ved samme lejlighed partnere i C2IT.

Efter fusionen runder C2IT-koncernens samlede bemanding 60 medarbejdere, som udover leverance af it-infrastruktur også sælger ydelser indenfor ERP, big data og konsulentydelser.

C2IT's stifter og hovedaktionær Carsten Sixhøi bliver hovedejer af det fusionerende selskab, men samtidig indtræder fire ledende medarbejdere som partnere i selskabet.

Med omkring 100 firmaer i Itplanetens kundekartotek vil fusionen ifølge Carsten Sixhøi give stordriftsfordele, kritisk masse og stærkere kompetencer, plus at det giver C2IT chancen for mersalg af sine øvrige ydelser.

Sætter sig på vækstcenter

"En stor del af Itplanetens kunder ligger lige præcis i det segment, som er meget interessant for vores andre forretningsområder," siger Carsten Sixhøi.

Han mener desuden, at fusionen er godt timet i forhold til de økonomiske konjunkturer i det sydjyske.

"Trekantsområdet og området omkring Esbjerg er lige nu de to store vækstcentre i Jylland, og også derfor er aftalen med Itplaneten rent strategisk super-interessant for os."

Både C2IT og Itplaneten er i dag partnere hos Sydenergis data-selskab SE Cloud Factory, som for halvandet år siden hentede Itplanetens stifter og hovedaktionær Jacob V. Schmidt til en direktørstilling.

Partnerskabet fortsætter, men med C2IT's opkøb trækker Jacob V. Schmidt sig nu helt ud af Itplaneten.

Varde-forhandlerens nuværende direktør Michael Due Brodersen fortsætter efter fusionen som salgschef.

Han hæfter sig ved, at kulturen i de to virksomheder ligger tæt op ad hinanden, ligesom man har samme opfattelse af, hvordan man skal tilgå kunder og marked.

"Vi er enige om, at der ikke vil blive gået på kompromis med nærheden til vores kunder. Kritisk masse er nødvendig i det her marked, og vi tror, at vi har fundet en god balance mellem geografisk nærhed til kunderne og en volumen på forretningen, som er bæredygtig," siger Michael Due Brodersen.

Læs også:

Dansk energi-kæmpe buldrer ind på cloud-markedet

Jysk it-komet kan score millioner på salg

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S