Efter et års forhandlinger: It-firmaer fusionerer - bliver til sydjysk stor-leverandør

En fusion mellem to store it-selskaber i Varde og Kolding skaber med et hug den største it-leverandør i Sydjylland.

Artikel top billede

"Trekantsområdet og området omkring Esbjerg er lige nu de to store vækstcentre i Jylland. Derfor er aftalen med Itplaneten rent strategisk super-interessant for os," siger direktør i C2IT, Carsten Sixhøi. (Foto: Computerworld)

Efter mere end et års tilløb har Varde-firmaet Itplaneten indgået aftale om fusion med sine kolleger i den Kolding-baserede koncern C2IT.

Med aftalen bliver C2IT den største spiller i Sydjylland indenfor leverancer af hardware, infrastruktur, hosting, datacenterydelser og andre it-services med en forventet omsætning på op mod 60 millioner kroner årligt.

Ingen af de involverede ønsker at oplyse den præcise salgspris.

Samtlige af Itplanetens 12 medarbejdere fortsætter i det nye regi og bliver fusioneret ind i C2IT's datterselskab, C2IT Infrastructure, som dermed med et slag fordobler medarbejderstaben.

De to partnere i Itplaneten, direktør Michael Due Brodersen og chef-arkitekt Max Larsen, bliver ved samme lejlighed partnere i C2IT.

Efter fusionen runder C2IT-koncernens samlede bemanding 60 medarbejdere, som udover leverance af it-infrastruktur også sælger ydelser indenfor ERP, big data og konsulentydelser.

C2IT's stifter og hovedaktionær Carsten Sixhøi bliver hovedejer af det fusionerende selskab, men samtidig indtræder fire ledende medarbejdere som partnere i selskabet.

Med omkring 100 firmaer i Itplanetens kundekartotek vil fusionen ifølge Carsten Sixhøi give stordriftsfordele, kritisk masse og stærkere kompetencer, plus at det giver C2IT chancen for mersalg af sine øvrige ydelser.

Sætter sig på vækstcenter

"En stor del af Itplanetens kunder ligger lige præcis i det segment, som er meget interessant for vores andre forretningsområder," siger Carsten Sixhøi.

Han mener desuden, at fusionen er godt timet i forhold til de økonomiske konjunkturer i det sydjyske.

"Trekantsområdet og området omkring Esbjerg er lige nu de to store vækstcentre i Jylland, og også derfor er aftalen med Itplaneten rent strategisk super-interessant for os."

Både C2IT og Itplaneten er i dag partnere hos Sydenergis data-selskab SE Cloud Factory, som for halvandet år siden hentede Itplanetens stifter og hovedaktionær Jacob V. Schmidt til en direktørstilling.

Partnerskabet fortsætter, men med C2IT's opkøb trækker Jacob V. Schmidt sig nu helt ud af Itplaneten.

Varde-forhandlerens nuværende direktør Michael Due Brodersen fortsætter efter fusionen som salgschef.

Han hæfter sig ved, at kulturen i de to virksomheder ligger tæt op ad hinanden, ligesom man har samme opfattelse af, hvordan man skal tilgå kunder og marked.

"Vi er enige om, at der ikke vil blive gået på kompromis med nærheden til vores kunder. Kritisk masse er nødvendig i det her marked, og vi tror, at vi har fundet en god balance mellem geografisk nærhed til kunderne og en volumen på forretningen, som er bæredygtig," siger Michael Due Brodersen.

Læs også:

Dansk energi-kæmpe buldrer ind på cloud-markedet

Jysk it-komet kan score millioner på salg

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland