Efter et års forhandlinger: It-firmaer fusionerer - bliver til sydjysk stor-leverandør

En fusion mellem to store it-selskaber i Varde og Kolding skaber med et hug den største it-leverandør i Sydjylland.

Artikel top billede

"Trekantsområdet og området omkring Esbjerg er lige nu de to store vækstcentre i Jylland. Derfor er aftalen med Itplaneten rent strategisk super-interessant for os," siger direktør i C2IT, Carsten Sixhøi. (Foto: Computerworld)

Efter mere end et års tilløb har Varde-firmaet Itplaneten indgået aftale om fusion med sine kolleger i den Kolding-baserede koncern C2IT.

Med aftalen bliver C2IT den største spiller i Sydjylland indenfor leverancer af hardware, infrastruktur, hosting, datacenterydelser og andre it-services med en forventet omsætning på op mod 60 millioner kroner årligt.

Ingen af de involverede ønsker at oplyse den præcise salgspris.

Samtlige af Itplanetens 12 medarbejdere fortsætter i det nye regi og bliver fusioneret ind i C2IT's datterselskab, C2IT Infrastructure, som dermed med et slag fordobler medarbejderstaben.

De to partnere i Itplaneten, direktør Michael Due Brodersen og chef-arkitekt Max Larsen, bliver ved samme lejlighed partnere i C2IT.

Efter fusionen runder C2IT-koncernens samlede bemanding 60 medarbejdere, som udover leverance af it-infrastruktur også sælger ydelser indenfor ERP, big data og konsulentydelser.

C2IT's stifter og hovedaktionær Carsten Sixhøi bliver hovedejer af det fusionerende selskab, men samtidig indtræder fire ledende medarbejdere som partnere i selskabet.

Med omkring 100 firmaer i Itplanetens kundekartotek vil fusionen ifølge Carsten Sixhøi give stordriftsfordele, kritisk masse og stærkere kompetencer, plus at det giver C2IT chancen for mersalg af sine øvrige ydelser.

Sætter sig på vækstcenter

"En stor del af Itplanetens kunder ligger lige præcis i det segment, som er meget interessant for vores andre forretningsområder," siger Carsten Sixhøi.

Han mener desuden, at fusionen er godt timet i forhold til de økonomiske konjunkturer i det sydjyske.

"Trekantsområdet og området omkring Esbjerg er lige nu de to store vækstcentre i Jylland, og også derfor er aftalen med Itplaneten rent strategisk super-interessant for os."

Både C2IT og Itplaneten er i dag partnere hos Sydenergis data-selskab SE Cloud Factory, som for halvandet år siden hentede Itplanetens stifter og hovedaktionær Jacob V. Schmidt til en direktørstilling.

Partnerskabet fortsætter, men med C2IT's opkøb trækker Jacob V. Schmidt sig nu helt ud af Itplaneten.

Varde-forhandlerens nuværende direktør Michael Due Brodersen fortsætter efter fusionen som salgschef.

Han hæfter sig ved, at kulturen i de to virksomheder ligger tæt op ad hinanden, ligesom man har samme opfattelse af, hvordan man skal tilgå kunder og marked.

"Vi er enige om, at der ikke vil blive gået på kompromis med nærheden til vores kunder. Kritisk masse er nødvendig i det her marked, og vi tror, at vi har fundet en god balance mellem geografisk nærhed til kunderne og en volumen på forretningen, som er bæredygtig," siger Michael Due Brodersen.

Læs også:

Dansk energi-kæmpe buldrer ind på cloud-markedet

Jysk it-komet kan score millioner på salg

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S