HTC sadler om i Danmark og Norden: Ny administrerende direktør

HTC har netop udnævnt en ny administrerende direktør i Norden.

Artikel top billede

Foto: Mikkel William Nielsen. (Foto: Mikkel William Nielsen /)

HTC, der for blot to måneder siden ansatte ny global CEO, sadler nu også om i den nordiske del af forretningen.

Jan Costa Thiele bliver ny ny nordisk ansvarlig for HTC og country manager, meddeler selskabet.

Han overtager dermed styringen fra Peter Frølund, der i stedet skal være administrerende direktør for HTC i Storbrittanien og Irland.

"Ud over smartphonekategorien har vi netop offentliggjort en række nye enheder, hvor blandt andet vores Virtual Reality-headset, HTC Vive, der kommer på det globale marked i 2015, har fået en fantastisk modtagelse. Disse nye enheder er et vigtigt skridt for HTC, og det er en stor ære at være med til at tage de skridt sammen med teamet i Norden," udtaler Jan Costa Thiele i en pressemeddelelse.

Han har tidligere været salgsansvarlig for HTC i Tyskland, Østrig og Schewitz.

"At bringe HTC til Norden har været en helt fantastisk rejse, som jeg startede på tilbage i 2006. I 2013 fik jeg ansvaret for markedet i Storbrittanien og Irland, og for at kunne vækste markederne yderligere, har jeg brug for at dedikere al min tid her," udtaler Per Frølund, der altså nu ikke længere skal stå i spidsen for HTC i Norden. 

Har svært ved at følge med

I marts måned ansatte HTC ny global CEO, Cher Wang.
Hun er medstifter af HTC og var tidligere bestyrelsesformand i selskabet, før hun overtog direktør-posten efter Peter Chou.

HTC blev stiftet helt tilbage i 1997 og var således blandt pionererne på markedet for de mere avancerede mobiltelefoner, lommecomputere og smartphones.

Selvom HTC's produkter i disse år både vinder priser og får gode anmeldelser, har selskabet svært ved at følge med, hvad angår markedsandele.

I Gartners opgørelse over det globale smartphone-salg i hele 2014, er HTC ikke at finde blandt de fem største - Samsung, Apple, Lenovo, Huawei og LG - men derimod i kategorien "andre", der har en samlet markedsandel på 43 procent.

Den mindste af de fem store, LG, har en markedsandel på 4,6 procent, så vi ved altså, at HTC har mindre end det på globalt plan.

HTC lancerede for nylig lanceret One (M9), selskabets nye topmodel, der skal tage over efter den HTC One, der i 2014 vandt prisen som verdens bedste smartphone på Mobile World Congress.

Læs også:

HTC har verdens bedste smartphone - men taber på markedet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job