Regioner lægger ny kæmpe-ordre hos Atea

Landets fem regioner har valgt Atea, der lige nu er under voldsomt pres i bestikkelsessagen i Region Sjælland, som leverandør på en ny millionstor indkøbsaftale for printertilbehør.

Artikel top billede

It-giganten Ateas involvering i det, der kan blive nyere tids største bestikkelsessag, får ikke landets fem regioner til at ryste på hånden.

Ifølge en pressemeddelelse fra Atea har de fem regioner netop udpeget firmaet som en af leverandørerne på en ny stor indkøbsaftale for kontorudstyr.

Aftalen forventes ifølge Atea at udløse en omsætning på 120 millioner kroner.

Det er ifølge Atea første gang, regionerne går sammen om et fælles udbud på området, og det vil udløse store besparelser for kunderne. Det er især Ateas meget brede sortiment, der har været afgørende for regionerne, lyder det fra Atea-direktør Jan Elbæk.

"Som landets største leverandør af it-infrastruktur tilbyder vi et enormt sortiment af høj kvalitet til konkurrencedygtige priser," siger Jan Elbæk.

Aftalen træder i kraft ved udgangen af denne måned og løber i tre år med mulighed for yderligere et års forlængelse.

Læs også:

Fængslet Atea-ansat styrede bestikkelseskonto

SKI-direktør kræver garanti mod bestikkelse fra Atea - ellers er det ud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S