Regioner lægger ny kæmpe-ordre hos Atea

Landets fem regioner har valgt Atea, der lige nu er under voldsomt pres i bestikkelsessagen i Region Sjælland, som leverandør på en ny millionstor indkøbsaftale for printertilbehør.

Artikel top billede

It-giganten Ateas involvering i det, der kan blive nyere tids største bestikkelsessag, får ikke landets fem regioner til at ryste på hånden.

Ifølge en pressemeddelelse fra Atea har de fem regioner netop udpeget firmaet som en af leverandørerne på en ny stor indkøbsaftale for kontorudstyr.

Aftalen forventes ifølge Atea at udløse en omsætning på 120 millioner kroner.

Det er ifølge Atea første gang, regionerne går sammen om et fælles udbud på området, og det vil udløse store besparelser for kunderne. Det er især Ateas meget brede sortiment, der har været afgørende for regionerne, lyder det fra Atea-direktør Jan Elbæk.

"Som landets største leverandør af it-infrastruktur tilbyder vi et enormt sortiment af høj kvalitet til konkurrencedygtige priser," siger Jan Elbæk.

Aftalen træder i kraft ved udgangen af denne måned og løber i tre år med mulighed for yderligere et års forlængelse.

Læs også:

Fængslet Atea-ansat styrede bestikkelseskonto

SKI-direktør kræver garanti mod bestikkelse fra Atea - ellers er det ud

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job