Regioner lægger ny kæmpe-ordre hos Atea

Landets fem regioner har valgt Atea, der lige nu er under voldsomt pres i bestikkelsessagen i Region Sjælland, som leverandør på en ny millionstor indkøbsaftale for printertilbehør.

Artikel top billede

It-giganten Ateas involvering i det, der kan blive nyere tids største bestikkelsessag, får ikke landets fem regioner til at ryste på hånden.

Ifølge en pressemeddelelse fra Atea har de fem regioner netop udpeget firmaet som en af leverandørerne på en ny stor indkøbsaftale for kontorudstyr.

Aftalen forventes ifølge Atea at udløse en omsætning på 120 millioner kroner.

Det er ifølge Atea første gang, regionerne går sammen om et fælles udbud på området, og det vil udløse store besparelser for kunderne. Det er især Ateas meget brede sortiment, der har været afgørende for regionerne, lyder det fra Atea-direktør Jan Elbæk.

"Som landets største leverandør af it-infrastruktur tilbyder vi et enormt sortiment af høj kvalitet til konkurrencedygtige priser," siger Jan Elbæk.

Aftalen træder i kraft ved udgangen af denne måned og løber i tre år med mulighed for yderligere et års forlængelse.

Læs også:

Fængslet Atea-ansat styrede bestikkelseskonto

SKI-direktør kræver garanti mod bestikkelse fra Atea - ellers er det ud

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S