Østre Landsret løslader tre sigtede it-topfolk i stor korruptionssag

Tre af de seks fængslede i den store korruptionssag med Region Sjælland, Atea og 3A-it i hovedrollerne er blevet løsladt efter 14 dage i varetægtsfængsel.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Østre Landsret løslader tre af de seks fængslede i den store bestikkelsessag i Region Sjælland.

De kan dermed tage hjem til deres familier i ro og fred, efter de har siddet varetægtsfængslet i de seneste to uger.

De tre løsladte er dog fortsat sigtet i sagen sammen med de tre sigtede, der fortsat sidder fængslet.

"Landsretten har fundet, at der foreligger begrundet mistanke om bestikkelse i varierende omfang for alle de seks sigtede," lyder det i en meddelelse fra retten.

De seks blev 10. juni varetægtsfængslet af byretten i Nykøbing Falster på mistanke om korruption i en sag, der tegner til at blive nyere danmarks-histories største bestikkelssag.

Siden er det kommet frem, at sagen omhandler den såkaldte konto 2840 i Atea, som selskabet anvendte til at betale for luksusture til store og vigtige kunder til blandt andet Dubai og USA.

Der er siden blevet ryddet op i selskabet, har det lydt fra selskabets nuværende administrerende direktør, Morten Felding, der selv er sigtet i sagen for at have grebet for sent ind, da han opdagede, at der var problemer med den pågældende bestikkelses-konto.

Det kan du læse mere om her: Ateas danske direktør sigtet i bestikkelsessag

Kan ikke forpurre efterforskningen

Retten har lagt vægt på, at de sigtede alle har afgivet forklaring, samt at der er blevet beslaglagt it-udstyr.

Dermed har de tre løsladte ikke mulighed for at fjerne bevismateriale eller på anden måde "vanskeliggøre forfølgningen i sagen," som det hedder.

De seks sigtede blev varetægtsfængslet for 14 dage siden med netop den begrundelse, at de ville kunne ødelægge politiets efterforskningsarbejde, hvis de var på fri fod.

Anders Nemeth, der er forsvars-advokat for en af de sigtede, er tilfreds med løsladelsen.

"Jeg vil ikke sige andet lige nu, end at både min klient og jeg er glade og lettede," meddeler han til Computerworld.

Alle de seks sigtede nægtede sig for 14 dage siden skyldige ved Retten i Nykøbing Falster.

Sagen har allerede fået den konsekvens, at SKI har skærpet kontrollen med salg af it til det offentlige.

Det kan du læse mere om her: SKI strammer kontrollen med salg af it til det offentlige efter bestikkelses-sag

Læs også:

Den store it-bestikkelses-sag: Problemet rækker langt dybere end bare Region Sjælland

Fængslet Atea-ansat styrede bestikkelseskonto

Analyse: Bestikkelsessagen er et forretningsopgør, der løb af sporet

Tidligere ansatte: Bestikkelse var helt normalt i Atea

Region Sjælland annullerede stor it-kontrakt kort før anholdelser

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S