Windows XP spøger stadig i kulissen: Her er årsagen til det faldende pc-salg

Analysehus nedskriver nu pc-salget for 2015. Windows XP får, sammen med en høj dollarkurs, skylden for det krympende marked.

Artikel top billede

Pc-salget kommer til at blive betydelig mindre i 2015 end først antaget, lyder det nu fra analysehuset IDC.

Analysedrengene ændrer således sin prognose for verdens pc-salg i nedadgående retning.

Tidligere var forventningen, at 2015 ville byde på en nedgang på 6,2 procent, men det tal er altså blevet yderligere nedjusteret til et fald på 8,7 procent.

Salget af tablets forventes også at synke, lyder det fra IDC.

Når der kommer et nyt styresystem fra Microsoft, har det traditionen tro betydet, at brugerne holder igen med at købe ny maskine op til udgivelsen for at få den nye software med på harddisken.

Når den nye Windows-version så kommer, boomer salget.

Det har ikke været tilfældet med Windows 10, der er en gratis opdatering, som frit kan hentes med en eksisterende Windows 7- eller 8-licens.

Ligeledes er hardware-kravene ikke vokset med Windows 10, hvilket også betyder, at der ikke er et incitament til at skifte.

"Windows 10 får ikke folk til at skifte computeren ud, som vi har set det med de øvrige styresystemer fra Microsoft," fortæller it-analytiker i IDC, Anders Elbak.

Windows XP og dollar-kurser

Han peger på nogle helt andre parametre, der har haft betydning for nedskrivningen.

En kraftig bidragsyder har været den stærke dollarkurs, der har gjort isenkrammet mere bekosteligt i mange lande.

Men også gammel Windows-kode er medvirkende.

"Udskiftningen af hardware i forbindelse med udløb af support til XP gjorde, at mange skiftede maskine sidste år, der var et udmærket år for pc-salget. Derfor skifter man ikke igen, blot et år efter," lyder hans analyse.

IDC er ganske pessimistiske i forbindelse med pc-salget i de kommende. Analysehuset forventer først at salget stabiliserer sig omkring 2017.

Læs også: Pc-markedet fortsætter med at krympe kraftigt - XP får skylden

Danske tal bankes yderligere ned

Det er ikke kun globalt der nedreguleres.

Også i kongeriget peger pilen i den forkerte retning for pc-sælgerne.

IDC forventede en nedgang i 2015 på 15 procent, men Anders Elbak fortæller, at den er blevet presset lidt ekstra.

"Vi har sat forventningerne til pc-salget i Danmark til et minus på 18 procent."

Det er først og fremmest forventningerne til privatmarkedet, der er sat ned.

Læs også:
Danske pc-lagre bugner: Nu falder priserne på pc'erne

Windows 10 får pc-markedet til at skrumpe i hele verden - men der er ingen grund til uro

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job