Windows XP spøger stadig i kulissen: Her er årsagen til det faldende pc-salg

Analysehus nedskriver nu pc-salget for 2015. Windows XP får, sammen med en høj dollarkurs, skylden for det krympende marked.

Artikel top billede

Pc-salget kommer til at blive betydelig mindre i 2015 end først antaget, lyder det nu fra analysehuset IDC.

Analysedrengene ændrer således sin prognose for verdens pc-salg i nedadgående retning.

Tidligere var forventningen, at 2015 ville byde på en nedgang på 6,2 procent, men det tal er altså blevet yderligere nedjusteret til et fald på 8,7 procent.

Salget af tablets forventes også at synke, lyder det fra IDC.

Når der kommer et nyt styresystem fra Microsoft, har det traditionen tro betydet, at brugerne holder igen med at købe ny maskine op til udgivelsen for at få den nye software med på harddisken.

Når den nye Windows-version så kommer, boomer salget.

Det har ikke været tilfældet med Windows 10, der er en gratis opdatering, som frit kan hentes med en eksisterende Windows 7- eller 8-licens.

Ligeledes er hardware-kravene ikke vokset med Windows 10, hvilket også betyder, at der ikke er et incitament til at skifte.

"Windows 10 får ikke folk til at skifte computeren ud, som vi har set det med de øvrige styresystemer fra Microsoft," fortæller it-analytiker i IDC, Anders Elbak.

Windows XP og dollar-kurser

Han peger på nogle helt andre parametre, der har haft betydning for nedskrivningen.

En kraftig bidragsyder har været den stærke dollarkurs, der har gjort isenkrammet mere bekosteligt i mange lande.

Men også gammel Windows-kode er medvirkende.

"Udskiftningen af hardware i forbindelse med udløb af support til XP gjorde, at mange skiftede maskine sidste år, der var et udmærket år for pc-salget. Derfor skifter man ikke igen, blot et år efter," lyder hans analyse.

IDC er ganske pessimistiske i forbindelse med pc-salget i de kommende. Analysehuset forventer først at salget stabiliserer sig omkring 2017.

Læs også: Pc-markedet fortsætter med at krympe kraftigt - XP får skylden

Danske tal bankes yderligere ned

Det er ikke kun globalt der nedreguleres.

Også i kongeriget peger pilen i den forkerte retning for pc-sælgerne.

IDC forventede en nedgang i 2015 på 15 procent, men Anders Elbak fortæller, at den er blevet presset lidt ekstra.

"Vi har sat forventningerne til pc-salget i Danmark til et minus på 18 procent."

Det er først og fremmest forventningerne til privatmarkedet, der er sat ned.

Læs også:
Danske pc-lagre bugner: Nu falder priserne på pc'erne

Windows 10 får pc-markedet til at skrumpe i hele verden - men der er ingen grund til uro

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S