Danske forhandlere frygter Dell og HP's salg af Surface: Vil Dell til at underminere branchen?

It-forhandlere er skeptiske overfor Dell og HP's planer om at sælge Microsofts Surface Pro 3 direkte til slutkunder.

Artikel top billede

Microsofts aftale med Dell og HP om direkte salg af tablet-pc'en Surface Pro får øjenbrynene til at løfte sig blandt de to hardwareproducenters danske partnere.

Alle tre firmaer har forsikret, at den nye aftale kun omfatter salg af Surface til globale enterprisekunder, som i forvejen køber ind direkte hos HP og Dell.

Men blandt Dell og HP's partnere frygter man, at aftalen kan skabe en situation, hvor producenterne begynder at konkurrere med deres egne forhandlere.

Har ikke orienteret forhandlere

Flere forhandlere, som Computerworld har talt med, noterer sig, at hverken Dell eller HP på forhånd har ulejliget sig med at orientere sine forhandlere om det nye samarbejde med Microsoft. Det gør ikke bekymringen mindre.

"Hvis Dell går ud og tilbyder en Surface-løsning til en enterprisekunde, kan vi komme i klemme. Dell har jo mulighed for at give en lavere pris, hvis Dell samtidig sælger en af selskabets egne enterpriseløsninger til kunden," siger direktør i den københavnske forhandler Kompetera, Carsten Weis.

"Det virker som et mærkeligt træk, at Dell lige pludselig vil sælge Microsoft-hardware ved siden af deres egne produkter. Men nu må vi se, hvad det er, de vil med det," siger Carsten Weis.

HP og Dell: Ingen kanalkonflikt
Hos Dell Danmark siger administrerende direktør Lars Baun, at Surface-aftalen "primært" gælder i forhold til Dells større kunder, som man i forvejen gennem sine egne salgtteams.

"Så der er ingen konflikt med vores partnere," siger Lars Baun.

Hvor mange af den slags kunder har I i Danmark?

"Der er cirka 100 af den type virksomheder herhjemme. det vil typisk være større industrivirksomheder, som også har en forretning udenfor Danmark. Men hvis kunderne ønsker det, er vi åbne for, at de kan købe ind gennem forhandlere, mens det så er Dell, der vil kunne levere de mere specialiserede services ovenpå," siger han.

En tilsvarende melding kommer fra HP.

"Det her er udelukkende et spørgsmål om, at vi vil efterkomme den efterspørgsel, der er fra enkelte af vores kunder, hvor vi i forvejen har valgt at sælge direkte. Så det er kun kunder, vi i dag servicerer direkte, som kan købe Surface direkte hos HP," siger Thomas Jensen, der er HP's globale chef for pc-salget (PPS).

"Vi er 100 procent committet til kanalen, og hvis vi står med en deal, hvor vi både er inde med direkte salg og en kanalpartner, så er det kanalpartneren der har fortrinsret. Så går vi ikke ind og konkurrerer med partneren," siger Thomas Jensen.

Microsoft har siden lanceringen af den første Surface-model i 2012 kun solgt den roste tablet-pc gennem en eksklusiv skare af detail-butikker og erhvervsforhandlere.

I begyndelsen af denne måned åbnede Microsoft efter flere års tøven dog for salg af Surface-tablets gennem hele sit net af forhandlere.

Læs også:
Tre grunde til at Dells splinternye Surface-aftale er en kæmpe-revolution

Surface kan blive endnu større og tage kampen op med Apples MacBook

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics