"For mig er de kommunale it-chefer hverdagens virkelige helte"

"For mig er de kommunale it-chefer hverdagens virkelige helte."

Artikel top billede

Foto: Ulrik Jantzen (Foto: JANTZEN /)

For mig er de kommunale it-chefer hverdagens virkelige helte.

Hvis du vidste, hvad de skal forholde sig til - kompleksiteten i deres it-porteføjle er overvældende og spænder meget bredt.

De skal sikre, at alle de kommunale fagsystemer spiller og spiller med de øvrige systemer - samtidig med, at flere af dem løbende skal skiftes ud.

De håndterer alt fra projektstyring til implementering og integration af nye løsninger til det eksisterende set-up.

De skal forholde sig til ny lovgivning, De skal drifte systemer og hele tiden afstemme det med de økonomiske rammer, de får udstukket af deres politiske chefer.

Samtidig skal de så holde styr på 2-300 leverandørkontrakter og servicere hele den kommunale forretning, - hver eneste kommune er jo en ganske betragtelig arbejdsplads.

Jeg er virkelig imponeret over, hvordan langt de fleste formår at holde et strategisk fokus på, hvordan it kan understøtte den kommunale forretning og skabe løsninger, der hjælper borgerne og effektiviserer forvaltningen.

Når jeg kigger på den portefølje, de sidder med og sammenligner med private virksomheder, så er det også slående, at de får væsentligt mindre i løn - men de klager ikke.

De fleste, jeg har mødt, brænder for deres arbejde. Det gør dem til hverdagens helte!

Signe Lynggard Madsen, Administrerende direktør, Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI)

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest