"For mig er de kommunale it-chefer hverdagens virkelige helte"

"For mig er de kommunale it-chefer hverdagens virkelige helte."

Artikel top billede

Foto: Ulrik Jantzen (Foto: JANTZEN /)

For mig er de kommunale it-chefer hverdagens virkelige helte.

Hvis du vidste, hvad de skal forholde sig til - kompleksiteten i deres it-porteføjle er overvældende og spænder meget bredt.

De skal sikre, at alle de kommunale fagsystemer spiller og spiller med de øvrige systemer - samtidig med, at flere af dem løbende skal skiftes ud.

De håndterer alt fra projektstyring til implementering og integration af nye løsninger til det eksisterende set-up.

De skal forholde sig til ny lovgivning, De skal drifte systemer og hele tiden afstemme det med de økonomiske rammer, de får udstukket af deres politiske chefer.

Samtidig skal de så holde styr på 2-300 leverandørkontrakter og servicere hele den kommunale forretning, - hver eneste kommune er jo en ganske betragtelig arbejdsplads.

Jeg er virkelig imponeret over, hvordan langt de fleste formår at holde et strategisk fokus på, hvordan it kan understøtte den kommunale forretning og skabe løsninger, der hjælper borgerne og effektiviserer forvaltningen.

Når jeg kigger på den portefølje, de sidder med og sammenligner med private virksomheder, så er det også slående, at de får væsentligt mindre i løn - men de klager ikke.

De fleste, jeg har mødt, brænder for deres arbejde. Det gør dem til hverdagens helte!

Signe Lynggard Madsen, Administrerende direktør, Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S