3A-it i charmeoffensiv i kølvandet på bestikkelsessag: Vores økonomi er bundsolid

Pengekassen bugner, og omsætningen tordner i vejret hos it-firmaet 3A-it, som i sommer blev ramt af flere sigtelser i bestikkelsessagen i Region Sjælland.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

It-firmaet 3A-it er gået i charmeoffensiv efter at selskabet i sommer blev involveret i den store bestikkelsessag i Region Sjælland.

I et opslag på firmaets Facebook-side fremlægger 3A-it en række nøgletal fra sit netop offentliggjorte regnskab.

Her fremgår det, at omsætningen det seneste år er mere end fordoblet fra 54 millioner kroner til 109 millioner kroner, ligesom indtjeningen er forbedret med 10,6 millioner kroner.

Samtidig bugner firmaets pengekasse med en egenkapital på 40 millioner kroner.

"Vi er naturligvis stolte af at kunne aflægge ovenstående regnskab, der med markante resultatforbedringer over hele linjen også viser kunder og partnere, at vi udover viljen og lysten til fortsat at investere i virksomheden, også har råd til det," hedder det i Facebook-opslaget, hvor 3A-it også konstaterer, at firmaets økonomi er "bundsolid".

I juni i år blev tre af 3A-its medarbejdere sigtet og varetægtsfængslet i forbindelse med sagen om bestikkelse i Region Sjælland.

Læs mere om det her: Seks fængslet bestikkelsessag i Region Sjælland

Med den seneste udmelding er der nu sendt et signal til firmaets kunder og samarbejdspartnere om, at 3A-it rent økonomisk hænger fornuftigt sammen.

3A-it blev i januar i år startet af fire tidligere medarbejdere fra Atea.

Flere Atea-medarbejdere - blandt andet Atea danske direktør Morten Felding - er også sigtet i sagen.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra 3A-it.

Læs også:
3A-it tager til genmæle i bestikkelssesag: Anklager er 'voldsomme og usande'

Bestikkelsessag: Nu er fløjlshandskerne taget af

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT