Ateas omsætning styrtdykker efter bestikkelsessag

Sagen om bestikkelse i Region Sjælland fortsætter med at kaste lange skygger over økonomien i Ateas danske forretning. Trods fyringer bløder både indtjening og salg, men direktør Morten Felding tror på, at der er bedre tider forude.

Artikel top billede

Ateas danske direktør Morten Felding erkender, at firmaets involvering i bestikkelsessagen i Region Sjælland har skadet forretningen.

It-giganten Ateas danske forretning er stadig hårdt ramt af sagen om påstået bestikkelse i Region Sjælland.

I Ateas seneste kvartalsregnskab, som blev fremlagt her til morgen, endte omsætningen på 1.258 millioner kroner - et fald på 1,9 procent sammenlignet med samme kvartal i fjor.

Endnu værre gik det for indtjeningen, som med 60 millioner kroner viste et fald på mere end 20 procent.

"Det er ikke nogen hemmelighed, at sagen om mulig bestikkelse har påvirket resultaterne negativt. Set i relation til omfanget af den seneste tids udfordringer viser resultaterne, at kunderne stadig har stor tiltro til Atea," siger administrerende direktør i Atea Danmark, Morten Felding i en kommentar til kvartalsregnskabet.

Renser man tallene for den omsætning, som kommer fra forårets opkøb af netværksfirmaet Axcess, er der ifølge Atea-direktøren reelt tale om, at man i rede penge har tabt mere end ti procent af omsætningen.

Læs mere her: Bestikkelsessag får Atea-kunder til at kigge sig om efter nye leverandører

Desuden har Atea som en udløber af bestikkelsessagen måttet efterbetale et millionbeløb til Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI).

Det hænger sammen med, at Atea siden 2013 i en lang række tilfælde ikke har afregnet de såkaldte rabatandele, som skal betales til SKI, når Atea sælger varer og ydelser på SKI's rammeaftaler.

"Ser vi bort fra opkøbet af Axcess er vores omsætning i Danmark faldet med godt 10 procent. Men det er ikke kun et spørgsmål om at vi er ramt af bestikkelsessagen. Vi har også haft en sag med SKI. Så alt i alt har det højst sandsynligt betydet en samlet nedgang (i omsætningen, red.) på 15 procent i forhold til det, vi havde planlagt," siger Morten Felding.

Udover dønningerne fra bestikkelsessagen peger Morten Felding på, at Atea har mistet en række medarbejdere, som er gået til konkurrenten 3A-it, der tidligere i år blev startet op af en række tidligere Atea-medarbejdere.

Læs mere her: 3A-it tager til genmæle i bestikkelssesag: Anklager er 'voldsomme og usande'

Det er især Ateas hardwaresalg, der halter med et fald på godt syv procent, mens salget af services steg med 13,3 procent. Indenfor software steg salget med beskedne to procent

Nedtur har ført til fyringer

Ateas nedtur på det danske marked har også ført til nedskæringer i den samlede bemanding på mellem 30 og 40 medarbejdere.

"Vi har foretaget omlægninger, som betyder, at vi har reduceret bemandingen med cirka tre procent," siger Morten Felding.

Han ønsker ikke at sætte et præcist tal på, hvor mange medarbejdere, der har fået en fyreseddel. Han understreger dog, at der ikke er planer om yderligere nedskæringer på personalefronten.

"Vi har gjort det, vi tror, vi skal gøre her i tredje kvartal, og det vil vi forhåbentlig se effekten af, når vi går ind i 2016," lyder det optimistisk fra Atea-direktøren.

"I betragtning af de udfordringer vi har haft, synes vi det er et rimeligt resultat, som også gør, at vi kan holde fast i vores strategi. Vi investerer massivt i intern uddannelse for at sikre, at vi også fremadrettet har de brede og dybe kompetencer, som kræves på et marked med stadig stigende kompleksitet," siger Morten Felding.

Læs også:

Atea taget til nåde efter bestikkelsessag: Vinder stor kommunal pc-aftale

Ny rapport afslører: Store it-indkøb i Region Sjælland kom aldrig i udbud

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S