Partnere tilfredse med HP's opsplitning: Derfor bliver det hele meget nemmere nu

It-kolossen HP har alt for længe reelt været to vidt forskellige forretninger. Derfor er den længe ventede opsplitning selskabet godt nyt, lyder det fra selskabets danske partnere, som håber på, at manøvren kan føre til vækst i salget.

Artikel top billede

Opsplitningen af det hæderkronede it-firma HP i to selvstændige selskaber bliver modtaget positivt blandt HP's danske forhandlere og distributører.

Efter mere end et års forberedelse blev opsplitningen af HP en realitet i den forgangne weekend.

Og med de to nye firmaer - HP Inc. og HP Enterprise - bliver HP's pc- og printforretning adskilt fra salget af servere, netværk, software og services.

Og hos HP-partnerne skaber det en forventning om et mere fleksibelt og kundeorienteret HP med stærkere fokus på den praktiske del af forretningen.

"HP har været kendt som en supertanker, hvor det tog lang tid at ændre kurs. Det tror jeg på, at der bliver lavet om på nu," siger direktør i firmaet 2Waysit, Robert Buch, som i fremtiden fortrinsvis kommer til at handle med HP Enterprise.

Han forventer, at de to nye HP-selskaber på en gang vil gøre samarbejdet med HP mere smidigt, fokuseret og skabe større nærhed til både kunder og partnere.

"Jeg håber, vi vil se to væsentlig mere fokuserede forretninger, hvor vi som partnere får den hjælp fra HP, der passer til det der er vores specialer. HP var jo blevet en stor butik, og med opsplitningen får man ny muligheder for at udvikle de forskellige forretningsområder," siger Robert Buch.

En tilsvarende melding kommer fra it-firmaet Cortex Consult, som i fremtiden kommer til at levere varer og ydelser fra begge de to nye HP-selskaber.

To vidt forskellige forretninger

Salgsdirektør Jan Friis mener, at det gamle HP med tiden havde udviklet sig til at være to vidt forskelige forretninger.

"I det gamle HP var et af problemerne, at man ville have det hele under den samme hat. Det kan være lidt problematisk, når man har så forskellige forretningsmodeller."

"Nu kan enterprise-forretningen koncentrere sig om at levere servere, services og software. Den anden del af forretningen kan jo så koncentrere sig om volumensalg. Så opsplitningen er et positivt skridt," siger Jan Friis, som også håber, at de nye tider i den sidste ende kan føre til mere salg.

"Det håber jeg da. Vi leverer pc'er som en del af vores service til eksisterende kunder, så på pc-siden betyder det nok ikke den store ændring for os. Til gengæld har jeg en forventning om, at vi vil øge vores cloud-forretning i vores datacenter. Og vi har da dialog med begge HP-firmaer om, hvilke kampagner, vi skal sætte i gang," siger Jan Friis.

Han har dog endnu fået tal for, hvor stort et salg HP forventer Cortex Consult skal levere i det kommende år.

Hos landets største it-distributør Also tør direktør for volumensalg, Carsten Braunschweig, ikke spå om, hvordan og hvor meget opsplitningen af HP vil sætte sit aftryk på markedsandele og salg.

HP bliver mere agil og fleksibel

"Med hensyn til forecast og konkrete planer har vi ikke set så meget endnu, så det har jeg svært ved at udtale mig om. Men jeg ville da forvente at HP's egne ambitioner vil være at skabe vækst og udnytte at skibet nu er blevet mere manøvredygtigt," siger Carsten Braunschweig.

Ligesom sine kolleger forventer han at se de største forandringer i den måde HP samarbejder med distributører og forhandlere.

"Vi har længe levet med den her opsplitning mellem hardware- og enterprise-forretning, så for os bliver der ikke den store forskel. Men jeg forventer, at HP bliver en mere agil og fleksibel samarbejdspartner på hardwaresiden," siger Carsten Braunschweig.

Læs også:

HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Midt i fyringssæsonen: HP ansætter nye sælgere i Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S