Dropbox får det blå stempel hos offentlige indkøbere

Den populære fildelingstjeneste er nu officielt blevet en del af staten og kommunernes største indkøbsaftale for cloud-ydelser.

Artikel top billede

En af it-verdenens mest populære fildelingstjenester, Dropbox, bliver fra nytår officielt en del af varesortimentet på indkøbsaftalerne hos SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice).

SKI har for nylig godkendt en revideret liste over produkter og ydelser, som de offentlige indkøbere kan købe gennem SKI's ASP-rammeaftale (02.19). Og her har den jyske leverandør SE Cloud Factory fået godkendt løsningen "Dropbox for Business", som en del af sit sortiment.

Dermed er vejen banet for, at it-brugere på offentlige arbejdspladser kan begynde at dele filer via den populære tjeneste.

Hos SKI vil man ikke "anprise" - det vil sige gøre reklame for - bestemte produkter og ydelser på indkøbsaftalerne. SKI bekræfter dog, at Dropbox nu er en del af sortimentet på cloud-aftalen.

Direktør i SE Cloud Factory, Jacob V. Schmidt, siger til Computerworld, at Dropbox' erhvervsløsning på mange måder minder om den udgave, som mange danskere allerede kender.

Han forventer, at mange offentlige kunder vil være interesserede i at få bedre styr på de ansattes brug af Dropbox.

"Vi tilbyder kommunerne at få kontrol og ejerskab over den eksisterende brug af Dropbox. Produktet har præcis samme enkle brugerflade som man kender det i dag, men der hvor løsningen skiller sig markant ud er det lag af ekstra kontrol og styring, som it-administratoren får adgang til," siger Jacob V. Schmidt.

"I stedet for den enkelte bruger ligger ejerskab af data hos organisationen, ligesom man får gængse værktøjer som to-faktor godkendelse, active directory og single sign-on," fortæller han.

Data flyttes til Europa

Hvem sørger for, at kunderne lever op til reglerne for deling af følsomme data i en cloud-løsning?

"Lige nu placerer Dropbox deres data i USA, men de har i sidste uge offentliggjort, at de i 2016 vil kunne hoste data i Europa. Så i dag er nogle typer data, som ikke kan opbevares i Dropbox. Men der er stadig en lang række områder - bygge og anlæg og teknik og miljø - som med stor fordel kan lægge deres data i Dropbox og derved lettere dele og samarbejde internt og eksternt," siger Jacob V. Schmidt.

Ifølge Dropbox har mere end halvdelen af danske internbrugere i dag åbnet en privat konto hos firmaet. Det giver et stærkt udgangspunkt for Dropbox' ambitioner om at bide sig fast på markedet for fildeling til erhvervskunder, hvor man er i konkurrence med it-giganter som Google og Microsoft.

Det handler også om, at erhvervskunder modsat private brugere traditionelt er mere villige til at betale for it-ydelser.

Dropbox' erhvervsløsninger benyttes allerede af flere private virksomheder, og med optagelse på SKI's rammeaftale er man nu også på vej ind på det offentlige marked.

Læs også:

Dropbox henter dansk Microsoft-mand som international salgsdirektør

Dropbox flytter din konto til Irland - men hvad er årsagen?

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S