Sikkerhedsfirma udlover findeløn på halv million kroner for huller i Flash

En sikkerhedsopstramning fra Adobe i selskabets sikkerhedsmæssigt kritiserede Flash-platform får nu sikkerhedsfirma til at hæve dusøren for fund af Flash-huller.

Artikel top billede

Det amerikanske sikkerhedsselskab Zerodium har tidligere været ude og udlove en klækkelig dusør på en million dollar svarende til knap syv millioner kroner for at finde huller i Apples iOS9.

Læs mere om det her: Udviklere finder kæmpe-sikkerhedshul i iOS 9: Kan score millioner af kroner på opdagelsen

Nu er selskabet så på banen igen med en dusør på 100.000 dollar - næsten 700.000 kroner - til den første person, der kan finde en nul-dags-sårbarhed vedrørende heap protection i Adobes sikkerhedsmæssigt stærkt kritiserede Flash-platform.

Det sker efter, at Adobe med hjælp fra blandt andre Google og Microsoft uden det helt store tordenbulder introducerede heap protection til Flash i december, skriver Softpedia.

Adobes sikkerhedsannoncering kan du finde her

Prisen banket i vejret

Zerodium har specialiseret sig i at købe nul-dags-sårbarheder i forskellig software med henblik på videresalg af denne viden til efterretningstjenester.

Tidligere lå selskabets dusør for Flash-sårbarheder nede på 80.000 dollar.

Men ifølge Zerodiums prisliste er pengesummen blevet tilføjet yderligere 20.000 dollar som følge af Adobes introduktion af heap protection, som er en metode til at isolere dataprocesser i computerens hukommelse.

Det har sikkerhedsselskabet blandt andet annonceret på Twitter, som du kan se her.

Læs også:
Dansk it-sikkerhedsmand bliver jagtet af kriminelle: "Jeg forsøger for at holde lav profil"

Sådan er trusselsniveauet i Danmark lige nu: Disse ting truer især det danske it-landskab

Første gang det lykkes: Hackere lukker for strømmen til hundredevis af boliger

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job