Dansk it-firma tjener kassen: Har overskud på en million kroner - per ansat

Der er virkelig tryk på kedlerne i netværks- og mobility-firmaet Conscia, som øger både omsætning og overskud voldsomt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Netværks- og mobilityfirmaet Conscia er godt på vej mod sit erklærede mål om en årlig omsætning på en milliard kroner.

Samtidig skovler firmaet penge ind til sine ejere i kapitalfonden Axcel, som sidste forår lagde mere end en halv milliard kroner på bordet for at overtage det fremadstormende firma.

Ifølge det seneste regnskab har Conscia i 2014/15 banket omsætningen i vejret til 754 millioner kroner mod 554 millioner året før. Det er en stigning på 36 procent.

Væksten går dog ikke ud over evnen til at tjene penge. Overskuddet før skat ender på 89 millioner kroner, hvilket er fremgang på hele 44 procent i forhold til det foregående år.

Når skatten er betalt ender profitten på næsten 68 millioner. Det svarer til, at Conscia har tjent tæt på en million kroner for hver af sine 74 medarbejdere.

Conscias direktør Mogens Bransholm er forståeligt nok vældig tilfreds med resultatet.

Han peger på Conscias evne til at tage ny teknologi til sig, som en af de væsentligste forklaringer på fremgangen.

Mobility trækker læsset

Det er blandt andet slået igennem på Conscias løsninger indenfor management af devices og især mobiltelefoner, der er et af de forretningsområder, der har bidraget kraftigt til fremgangen på både top- og bundlinie.

"Vi var for eksempel de første til at certificere os i Ciscos ACI-teknologi, som giver hosting-branchen mulighed for at lave langt mere effektive datacentre. Vi kan også se, at alle vores kompetencer indenfor mobility, er utrolig vigtige for kunderne, som i højere og højere grad integrerer deres mobility- og netværksstrategier," siger Mogens Bransholm.

Conscia har tidligere meldt ud, at man har som mål at runde en omsætning på en milliard kroner i 2018.

Noget af væksten skal ifølge Conscia-direktøren komme fra selskabets satsning på at etablere sig udenfor landets grænser.

Allerede for et år siden købte Conscia den svenske virksomhed, Netsafe.

Hvor og hvornår det bliver fulgt op af yderligere opkøb, ønsker Mogens Bransholm ikke at fortælle konkret, men han nøjes med at pege på "Nordeuropa" som de fremtidige jagtmarker.

Læs også:

Kapitalfond bliver hovedaktionær i Conscia - lægger mere end halv milliard kroner for fuld kontrol

Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura