Dansk it-firma tjener kassen: Har overskud på en million kroner - per ansat

Der er virkelig tryk på kedlerne i netværks- og mobility-firmaet Conscia, som øger både omsætning og overskud voldsomt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Netværks- og mobilityfirmaet Conscia er godt på vej mod sit erklærede mål om en årlig omsætning på en milliard kroner.

Samtidig skovler firmaet penge ind til sine ejere i kapitalfonden Axcel, som sidste forår lagde mere end en halv milliard kroner på bordet for at overtage det fremadstormende firma.

Ifølge det seneste regnskab har Conscia i 2014/15 banket omsætningen i vejret til 754 millioner kroner mod 554 millioner året før. Det er en stigning på 36 procent.

Væksten går dog ikke ud over evnen til at tjene penge. Overskuddet før skat ender på 89 millioner kroner, hvilket er fremgang på hele 44 procent i forhold til det foregående år.

Når skatten er betalt ender profitten på næsten 68 millioner. Det svarer til, at Conscia har tjent tæt på en million kroner for hver af sine 74 medarbejdere.

Conscias direktør Mogens Bransholm er forståeligt nok vældig tilfreds med resultatet.

Han peger på Conscias evne til at tage ny teknologi til sig, som en af de væsentligste forklaringer på fremgangen.

Mobility trækker læsset

Det er blandt andet slået igennem på Conscias løsninger indenfor management af devices og især mobiltelefoner, der er et af de forretningsområder, der har bidraget kraftigt til fremgangen på både top- og bundlinie.

"Vi var for eksempel de første til at certificere os i Ciscos ACI-teknologi, som giver hosting-branchen mulighed for at lave langt mere effektive datacentre. Vi kan også se, at alle vores kompetencer indenfor mobility, er utrolig vigtige for kunderne, som i højere og højere grad integrerer deres mobility- og netværksstrategier," siger Mogens Bransholm.

Conscia har tidligere meldt ud, at man har som mål at runde en omsætning på en milliard kroner i 2018.

Noget af væksten skal ifølge Conscia-direktøren komme fra selskabets satsning på at etablere sig udenfor landets grænser.

Allerede for et år siden købte Conscia den svenske virksomhed, Netsafe.

Hvor og hvornår det bliver fulgt op af yderligere opkøb, ønsker Mogens Bransholm ikke at fortælle konkret, men han nøjes med at pege på "Nordeuropa" som de fremtidige jagtmarker.

Læs også:

Kapitalfond bliver hovedaktionær i Conscia - lægger mere end halv milliard kroner for fuld kontrol

Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S