Dansk it-firma tjener kassen: Har overskud på en million kroner - per ansat

Der er virkelig tryk på kedlerne i netværks- og mobility-firmaet Conscia, som øger både omsætning og overskud voldsomt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Netværks- og mobilityfirmaet Conscia er godt på vej mod sit erklærede mål om en årlig omsætning på en milliard kroner.

Samtidig skovler firmaet penge ind til sine ejere i kapitalfonden Axcel, som sidste forår lagde mere end en halv milliard kroner på bordet for at overtage det fremadstormende firma.

Ifølge det seneste regnskab har Conscia i 2014/15 banket omsætningen i vejret til 754 millioner kroner mod 554 millioner året før. Det er en stigning på 36 procent.

Væksten går dog ikke ud over evnen til at tjene penge. Overskuddet før skat ender på 89 millioner kroner, hvilket er fremgang på hele 44 procent i forhold til det foregående år.

Når skatten er betalt ender profitten på næsten 68 millioner. Det svarer til, at Conscia har tjent tæt på en million kroner for hver af sine 74 medarbejdere.

Conscias direktør Mogens Bransholm er forståeligt nok vældig tilfreds med resultatet.

Han peger på Conscias evne til at tage ny teknologi til sig, som en af de væsentligste forklaringer på fremgangen.

Mobility trækker læsset

Det er blandt andet slået igennem på Conscias løsninger indenfor management af devices og især mobiltelefoner, der er et af de forretningsområder, der har bidraget kraftigt til fremgangen på både top- og bundlinie.

"Vi var for eksempel de første til at certificere os i Ciscos ACI-teknologi, som giver hosting-branchen mulighed for at lave langt mere effektive datacentre. Vi kan også se, at alle vores kompetencer indenfor mobility, er utrolig vigtige for kunderne, som i højere og højere grad integrerer deres mobility- og netværksstrategier," siger Mogens Bransholm.

Conscia har tidligere meldt ud, at man har som mål at runde en omsætning på en milliard kroner i 2018.

Noget af væksten skal ifølge Conscia-direktøren komme fra selskabets satsning på at etablere sig udenfor landets grænser.

Allerede for et år siden købte Conscia den svenske virksomhed, Netsafe.

Hvor og hvornår det bliver fulgt op af yderligere opkøb, ønsker Mogens Bransholm ikke at fortælle konkret, men han nøjes med at pege på "Nordeuropa" som de fremtidige jagtmarker.

Læs også:

Kapitalfond bliver hovedaktionær i Conscia - lægger mere end halv milliard kroner for fuld kontrol

Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job