200 kunder ramt: Fynsk it-konkurs koster 35 ansatte jobbet

Svigtende salg har tvunget den fynske ERP-forhandler GITS til at dreje nøglen om. 35 ansatte må nu ud og lede efter nyt job.

Artikel top billede

It-firmaet GITS i Odense har efter flere års overlevelseskamp valgt at bede skifteretten i Odense om at erklære selskabet konkurs.

Selskabets direktør, Anker Pallesen, fortæller til Computerworld, at firmaets 35 ansatte fredag i sidste uge blev sendt på weekend med besked om, at de ikke skulle møde på arbejde igen.

GITS har baseret sin forretning på salg af ERP-løsningerne C5 og AX fra Microsoft. Men især svigtende salg af AX-løsninger har gennem flere år tæret på økonomien, lyder det fra den nu forhenværende direktør.

GITS har eksisteret siden 2003, og kørte frem til 2010 med pæne overksud. I 2014 vendte bøtten og selskabet måtte indkassere et underskud på 2,5 millioner kroner, og også i 2015 har man kørt med tab.

"Vi har kunnet se ude i horisonten, at vi ikke kunne drive forretningen videre på grund af manglende salg. Og så er det bedre at sige stop i god tid," siger Anker Pallesen, som håber, at både medarbejdere og kreditorer vil kunne få en stor del af deres tilgodehavender.

200 kunder ramt

Udover de fritstillede medarbejder rammer konkursen omkring 200 kunder, som indtil videre står uden service af de løsninger, som GITS har leveret. Siden konkursen i sidste uge har kurator i konkursboet arbejde på at få andre it-firmaer til at overtage aktiviteterne i det krakkede selskab.

"Kurator arbejder på at afhænde aktiviteterne, og jeg tror ikke, at det varer mange timer eller dage før kunderne kan få den service, de har behov for," siger Anker Pallesen, som ikke ønsker at oplyse, hvilke firmaer, der har budt ind.

"Det overlader jeg til kurator. Lige nu er jeg hans ydmyge tjener og assisterer med de oplysninger, han har behov for," siger Anker Pallesen.

Kurator i konkursboet er advokat Morten Knoth. Han bekræfter overfor Computerworld, at der arbejdes "på højtryk" med at sælge aktiver fra til et eller flere it-firmaer.

"Jeg har allerede fået henvendelser fra flere firmaer, som er interesseret i at overtage større eller mindre dele af aktiverne," siger Morten Knoth, som heller ikke ønsker at sætte navn på mulige købere.

Læs også:

ERP-rådgiver: Derfor er det danske Dynamics AX-marked i opbrud

Microsofts plan: Alle løsninger og alle produkter skal samles i skyen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S