200 kunder ramt: Fynsk it-konkurs koster 35 ansatte jobbet

Svigtende salg har tvunget den fynske ERP-forhandler GITS til at dreje nøglen om. 35 ansatte må nu ud og lede efter nyt job.

Artikel top billede

It-firmaet GITS i Odense har efter flere års overlevelseskamp valgt at bede skifteretten i Odense om at erklære selskabet konkurs.

Selskabets direktør, Anker Pallesen, fortæller til Computerworld, at firmaets 35 ansatte fredag i sidste uge blev sendt på weekend med besked om, at de ikke skulle møde på arbejde igen.

GITS har baseret sin forretning på salg af ERP-løsningerne C5 og AX fra Microsoft. Men især svigtende salg af AX-løsninger har gennem flere år tæret på økonomien, lyder det fra den nu forhenværende direktør.

GITS har eksisteret siden 2003, og kørte frem til 2010 med pæne overksud. I 2014 vendte bøtten og selskabet måtte indkassere et underskud på 2,5 millioner kroner, og også i 2015 har man kørt med tab.

"Vi har kunnet se ude i horisonten, at vi ikke kunne drive forretningen videre på grund af manglende salg. Og så er det bedre at sige stop i god tid," siger Anker Pallesen, som håber, at både medarbejdere og kreditorer vil kunne få en stor del af deres tilgodehavender.

200 kunder ramt

Udover de fritstillede medarbejder rammer konkursen omkring 200 kunder, som indtil videre står uden service af de løsninger, som GITS har leveret. Siden konkursen i sidste uge har kurator i konkursboet arbejde på at få andre it-firmaer til at overtage aktiviteterne i det krakkede selskab.

"Kurator arbejder på at afhænde aktiviteterne, og jeg tror ikke, at det varer mange timer eller dage før kunderne kan få den service, de har behov for," siger Anker Pallesen, som ikke ønsker at oplyse, hvilke firmaer, der har budt ind.

"Det overlader jeg til kurator. Lige nu er jeg hans ydmyge tjener og assisterer med de oplysninger, han har behov for," siger Anker Pallesen.

Kurator i konkursboet er advokat Morten Knoth. Han bekræfter overfor Computerworld, at der arbejdes "på højtryk" med at sælge aktiver fra til et eller flere it-firmaer.

"Jeg har allerede fået henvendelser fra flere firmaer, som er interesseret i at overtage større eller mindre dele af aktiverne," siger Morten Knoth, som heller ikke ønsker at sætte navn på mulige købere.

Læs også:

ERP-rådgiver: Derfor er det danske Dynamics AX-marked i opbrud

Microsofts plan: Alle løsninger og alle produkter skal samles i skyen

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S