Microsoft udskyder stor lancering: Surface Hub er forsinket igen

Kunder og forhandlere spejder forgæves efter Microsofts nye storskærm-produkt Surface Hub.

Artikel top billede

Kunder og it-forhandlere må væbne sig med tålmodighed, efter at Microsoft endnu engang har udskudt lanceringen af storskærmsløsningen Surface Hub.

Det var oprindelig planen, at det nye produkt skulle have været på markedet i september i fjor. Den deadline blev senere udskudt til januar. Men nu lyder det, at Surface Hub ikke bliver klar til levering før tidligst i april.

Det britiske medie Channelweb citerer en talsmand fra Microsoft for, at forsinkelsen hænger sammen med, at man er løbet ind i "kvalitetsproblemer" i produktionen, og at man derfor har valgt at udskyde lanceringen.

Samme melding kommer fra Microsoft Danmark.

"Det er et spørgsmål om at kunne levere et produkt i den rigtige kvalitet. Surface Hub er ikke lige noget, man piller ned fra væggen, når først det er sat op. Så for os er det vigtigt, at kunne levere i den helt rigtige kvalitet," siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows.

Surface Hub er Microsofts bud på fremtidens collaboration-løsning, hvor videokonferencer over Skype, touchskærm og kontorsoftware kommer i en samlet pakke.

Det nye produkt, der kommer i henholdsvis en 55 og 84 tommers version, er rettet mod større virksomheder, og herhjemme og i resten af Skandinavien er det indtil videre Atea, der får eneforhandling på produktet.

Ateas direktør for AV-området, Annbritt Andersen, bekræfter over for Computerworld, at lanceringen er udskudt til april. Hun siger, at forsinkelsen hænger sammen med stor efterspørgsel hos kunderne, og glæder sig til at sende de første eksemplarer ud til kunderne.

Hun fortæller samtidig, at Atea vil stå for distribution af Surface Hub, så også mindre leverandører af AV-løsninger og videokonferencer får mulighed for at sælge løsningen til deres kunder.

Hun forventer, at Surface Hub vil puste nyt liv i markedet for videoløsninger, hvor Cisco hidtil har stået som en af de dominerende spillere.

"AV branchen har i en del år været ret kedelig. Det har mest bestået af interaktive tavler og nogle ret dumme projektorer. Det ændrer sig nu, hvor touchskærme bliver en integreret del af it-infrastrukturen, så kunderne kan kommunikere digitalt på tværs af lokationer. Det er meget mere interessant og skaber værdi for kunderne på en helt anden måde," siger Annbritt Andersen.

Læs også:

Microsofts Surface Hub kommer til Danmark

Rygterne er mange: Er der en Surface Phone på vej fra Microsoft?

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S