Microsoft udskyder stor lancering: Surface Hub er forsinket igen

Kunder og forhandlere spejder forgæves efter Microsofts nye storskærm-produkt Surface Hub.

Artikel top billede

Kunder og it-forhandlere må væbne sig med tålmodighed, efter at Microsoft endnu engang har udskudt lanceringen af storskærmsløsningen Surface Hub.

Det var oprindelig planen, at det nye produkt skulle have været på markedet i september i fjor. Den deadline blev senere udskudt til januar. Men nu lyder det, at Surface Hub ikke bliver klar til levering før tidligst i april.

Det britiske medie Channelweb citerer en talsmand fra Microsoft for, at forsinkelsen hænger sammen med, at man er løbet ind i "kvalitetsproblemer" i produktionen, og at man derfor har valgt at udskyde lanceringen.

Samme melding kommer fra Microsoft Danmark.

"Det er et spørgsmål om at kunne levere et produkt i den rigtige kvalitet. Surface Hub er ikke lige noget, man piller ned fra væggen, når først det er sat op. Så for os er det vigtigt, at kunne levere i den helt rigtige kvalitet," siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows.

Surface Hub er Microsofts bud på fremtidens collaboration-løsning, hvor videokonferencer over Skype, touchskærm og kontorsoftware kommer i en samlet pakke.

Det nye produkt, der kommer i henholdsvis en 55 og 84 tommers version, er rettet mod større virksomheder, og herhjemme og i resten af Skandinavien er det indtil videre Atea, der får eneforhandling på produktet.

Ateas direktør for AV-området, Annbritt Andersen, bekræfter over for Computerworld, at lanceringen er udskudt til april. Hun siger, at forsinkelsen hænger sammen med stor efterspørgsel hos kunderne, og glæder sig til at sende de første eksemplarer ud til kunderne.

Hun fortæller samtidig, at Atea vil stå for distribution af Surface Hub, så også mindre leverandører af AV-løsninger og videokonferencer får mulighed for at sælge løsningen til deres kunder.

Hun forventer, at Surface Hub vil puste nyt liv i markedet for videoløsninger, hvor Cisco hidtil har stået som en af de dominerende spillere.

"AV branchen har i en del år været ret kedelig. Det har mest bestået af interaktive tavler og nogle ret dumme projektorer. Det ændrer sig nu, hvor touchskærme bliver en integreret del af it-infrastrukturen, så kunderne kan kommunikere digitalt på tværs af lokationer. Det er meget mere interessant og skaber værdi for kunderne på en helt anden måde," siger Annbritt Andersen.

Læs også:

Microsofts Surface Hub kommer til Danmark

Rygterne er mange: Er der en Surface Phone på vej fra Microsoft?

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S