Microsoft udskyder stor lancering: Surface Hub er forsinket igen

Kunder og forhandlere spejder forgæves efter Microsofts nye storskærm-produkt Surface Hub.

Artikel top billede

Kunder og it-forhandlere må væbne sig med tålmodighed, efter at Microsoft endnu engang har udskudt lanceringen af storskærmsløsningen Surface Hub.

Det var oprindelig planen, at det nye produkt skulle have været på markedet i september i fjor. Den deadline blev senere udskudt til januar. Men nu lyder det, at Surface Hub ikke bliver klar til levering før tidligst i april.

Det britiske medie Channelweb citerer en talsmand fra Microsoft for, at forsinkelsen hænger sammen med, at man er løbet ind i "kvalitetsproblemer" i produktionen, og at man derfor har valgt at udskyde lanceringen.

Samme melding kommer fra Microsoft Danmark.

"Det er et spørgsmål om at kunne levere et produkt i den rigtige kvalitet. Surface Hub er ikke lige noget, man piller ned fra væggen, når først det er sat op. Så for os er det vigtigt, at kunne levere i den helt rigtige kvalitet," siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows.

Surface Hub er Microsofts bud på fremtidens collaboration-løsning, hvor videokonferencer over Skype, touchskærm og kontorsoftware kommer i en samlet pakke.

Det nye produkt, der kommer i henholdsvis en 55 og 84 tommers version, er rettet mod større virksomheder, og herhjemme og i resten af Skandinavien er det indtil videre Atea, der får eneforhandling på produktet.

Ateas direktør for AV-området, Annbritt Andersen, bekræfter over for Computerworld, at lanceringen er udskudt til april. Hun siger, at forsinkelsen hænger sammen med stor efterspørgsel hos kunderne, og glæder sig til at sende de første eksemplarer ud til kunderne.

Hun fortæller samtidig, at Atea vil stå for distribution af Surface Hub, så også mindre leverandører af AV-løsninger og videokonferencer får mulighed for at sælge løsningen til deres kunder.

Hun forventer, at Surface Hub vil puste nyt liv i markedet for videoløsninger, hvor Cisco hidtil har stået som en af de dominerende spillere.

"AV branchen har i en del år været ret kedelig. Det har mest bestået af interaktive tavler og nogle ret dumme projektorer. Det ændrer sig nu, hvor touchskærme bliver en integreret del af it-infrastrukturen, så kunderne kan kommunikere digitalt på tværs af lokationer. Det er meget mere interessant og skaber værdi for kunderne på en helt anden måde," siger Annbritt Andersen.

Læs også:

Microsofts Surface Hub kommer til Danmark

Rygterne er mange: Er der en Surface Phone på vej fra Microsoft?

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S