10 konkrete it-sikkerhedstrusler: Hvilken trussel bekymrer dig mest?

ComputerViews: Det vrimler med it-sikkerhedstrusler mod danske virksomheder og organisationer, men hvilken type trussel er der egentlig mest grund til at bekymre sig om?

Artikel top billede

ComputerViews: It-sikkerhed er i takt med den øgede digitalisering i både det offentlige og private Danmark blevet et helt centralt emne for både it-afdelingerne og for den øverste ledelse.

Antallet af potentielle trusler mod virksomhedens it-sikkerhed er formentlig højere end nogensinde - fra DDoS-angreb til diverse former for malware.

Samtidig er der selvfølgelig stadig it-driften, der helst ikke skal rammes af nedbrud, ligesom det kan være sin sag at holde styr på, hvilke medarbejdere, der har og skal have adgang til hvilke data og systemer. Læs mere om det her.

Når emner som malware på mobilen og ransomware også er føjet til listen med potentielle trusler, kan det næsten blive helt uoverskueligt, hvad man skal forholde sig til som it-afdeling og sikkerhedsansvarlig.

Er det reelle trusler?

Forleden kunne man i en række internationale medier læse om, at et sikkerhedsfirma advarede om risikoen for, at din trådløse mus og det trådløse tastatur kan udnyttes til angreb.

Her på Computerworld skrev vi i sidste uge om den risiko, der kan opstå, når medarbejdere tilgår offentlige WiFi-netværk. Læs om det her.

Det er trusler, javist, men er det alvorlige trusler, der sådan helt reelt udgør en risiko for virksomhedens it-sikkerhed?

Eller er det snarere teoretiske trusler, som nogle sikkerhedsfirmaer kan frembringe i et testlab?

Hvad bekymrer dig mest?

Vi har ikke svaret, og det har du måske heller ikke selv.

Men vi kunne godt tænke os at finde ud af, hvad de it-professionelle i Danmark anser som de største sikkerhedstrusler i år 2016?

Hvilke trusler skal prioriteres højst, når man lægger en strategi for sikkerhedsindsatsen?

Og har de der sikkerhedsleverandører ikke også nogle gange en tendens til at piske en stemning op og se "trusler" her, der og alle vegne?

Deltag i debat og afstemning

Dette er første artikel i en ny serie på Computerworld, hvor vi ser nærmere på, hvordan man prioriterer indsatsen og de konkrete tiltag på sikkerhedsområdet

Det vrimler med sikkerhedstrusler, men hvor er truslerne mest reelle, og hvor er den potentielle risiko størst?

Til at starte med har vi brug for din hjælp.

Herunder har vi listet 10 typer af sikkerhedstrusler i vilkårlig rækkefølge. Flere af dem overlapper hinanden, og man kan også sige, at det ene problem ofte kan føre til det andet - men det er ikke desto mindre forskellige typer af trusler, man vil skulle forholde sig til som it-afdeling.

Brug afstemningen til at markere, hvilken trussel der bekymrer dig mest. Uddyb gerne dit valg i debatten herunder.

Skriv også gerne, hvis der er trusler, vi har overset.

Læs også:

Seks vigtige principper: Her er den nye måde at arbejde med it-sikkerhed på

Nye regler: Derfor mister du adgangen til kritiske data og systemer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS