E-mailens opfinder død i weekenden - stod bag revolutionerende opfindelse

Opfinderen e-mailen, Ray Tomlinson, er død i weekenden. Læs hvordan grundlaget for den digitale kommunikation blev startet.

Artikel top billede

Den amerikanske programmør Ray Tomlinson sendte som den første en elektronisk postbesked mellem to computere. Noget, der senere skulle komme til at revolutionerer hele klodens måde at kommunikere på.

Han er nu afgået ved døden i denne weekend, den 5. marts 2016. Han blev 74 år.

Han nåede dog at følge sin opfindelse i 45 år, da den første mail blev afsendt i 1971.

Læs også: Forsker: E-mailens historie skal skrives om

Den første mail landede i en dansk indbakke i januar 1983.

Arbejdede på internettet

Ray Tomlinson var på daværende tidspunkt en ung programmør i Bolt, Beranek and Newman (BBN).

Virksomheden var involveret i at udbygge det såkaldte Advanced Research Projects Agency Network, eller bare ARPANET, der skulle blive forløberen til det internet vi kender i dag.

I den forbindelse gik hans arbejde ud på at udvikle et internet-lignende system, der kunne sende filer rundt mellem 15 computere.

Der var allerede et system, der kunne flytte filer fra en bruger til en anden, så længe filerne blev på den samme computer, kaldet SNDMSG (send message).

Ved at kombinere den teknologi med CYPNET, et program til at flytte filer fra én computer til en anden, gjorde han det muligt at sende beskeder til brugere af andre computere.

Det var også Ray Tomlinson, der som den første benyttede det lille tegn @.

Gennembrud i 2004

I de første år blev e-mailen primært brugt af forskere, men med den personlige computer og internettets indtog i midten af 1990'erne, er mailen blevet en uundværlig del af de fleste mennesker hverdag.

Faktisk er der ikke sket så meget med den grundlæggende mail-teknologi siden Ray Tomlinsons dage.

Det største gennembrud kom måske i 2004, da Google introducerede sin Gmail-tjeneste med hele en gigabyte lagerplads og den smarte funktion, som organiserer beskederne i tråde

I dag taber mailen dog terræn til telefonens sms og til beskeder på de sociale medier. Læs mere her: Emailens afløser: Sådan kommer du til at kommunikere

Hovedparten af de mails, der sendes i dag, er i øvrigt spam.

Læs også:
Sådan skal indbakken tæmmes

Du spilder kostbar tid på emails: Så galt står det til

Din e-mail er såå old school - nu kommer afløserne

Her er de danske it-chefers foretrukne mail-løsning

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S