E-mailens opfinder død i weekenden - stod bag revolutionerende opfindelse

Opfinderen e-mailen, Ray Tomlinson, er død i weekenden. Læs hvordan grundlaget for den digitale kommunikation blev startet.

Artikel top billede

Den amerikanske programmør Ray Tomlinson sendte som den første en elektronisk postbesked mellem to computere. Noget, der senere skulle komme til at revolutionerer hele klodens måde at kommunikere på.

Han er nu afgået ved døden i denne weekend, den 5. marts 2016. Han blev 74 år.

Han nåede dog at følge sin opfindelse i 45 år, da den første mail blev afsendt i 1971.

Læs også: Forsker: E-mailens historie skal skrives om

Den første mail landede i en dansk indbakke i januar 1983.

Arbejdede på internettet

Ray Tomlinson var på daværende tidspunkt en ung programmør i Bolt, Beranek and Newman (BBN).

Virksomheden var involveret i at udbygge det såkaldte Advanced Research Projects Agency Network, eller bare ARPANET, der skulle blive forløberen til det internet vi kender i dag.

I den forbindelse gik hans arbejde ud på at udvikle et internet-lignende system, der kunne sende filer rundt mellem 15 computere.

Der var allerede et system, der kunne flytte filer fra en bruger til en anden, så længe filerne blev på den samme computer, kaldet SNDMSG (send message).

Ved at kombinere den teknologi med CYPNET, et program til at flytte filer fra én computer til en anden, gjorde han det muligt at sende beskeder til brugere af andre computere.

Det var også Ray Tomlinson, der som den første benyttede det lille tegn @.

Gennembrud i 2004

I de første år blev e-mailen primært brugt af forskere, men med den personlige computer og internettets indtog i midten af 1990'erne, er mailen blevet en uundværlig del af de fleste mennesker hverdag.

Faktisk er der ikke sket så meget med den grundlæggende mail-teknologi siden Ray Tomlinsons dage.

Det største gennembrud kom måske i 2004, da Google introducerede sin Gmail-tjeneste med hele en gigabyte lagerplads og den smarte funktion, som organiserer beskederne i tråde

I dag taber mailen dog terræn til telefonens sms og til beskeder på de sociale medier. Læs mere her: Emailens afløser: Sådan kommer du til at kommunikere

Hovedparten af de mails, der sendes i dag, er i øvrigt spam.

Læs også:
Sådan skal indbakken tæmmes

Du spilder kostbar tid på emails: Så galt står det til

Din e-mail er såå old school - nu kommer afløserne

Her er de danske it-chefers foretrukne mail-løsning

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job