E-mailens opfinder død i weekenden - stod bag revolutionerende opfindelse

Opfinderen e-mailen, Ray Tomlinson, er død i weekenden. Læs hvordan grundlaget for den digitale kommunikation blev startet.

Artikel top billede

Den amerikanske programmør Ray Tomlinson sendte som den første en elektronisk postbesked mellem to computere. Noget, der senere skulle komme til at revolutionerer hele klodens måde at kommunikere på.

Han er nu afgået ved døden i denne weekend, den 5. marts 2016. Han blev 74 år.

Han nåede dog at følge sin opfindelse i 45 år, da den første mail blev afsendt i 1971.

Læs også: Forsker: E-mailens historie skal skrives om

Den første mail landede i en dansk indbakke i januar 1983.

Arbejdede på internettet

Ray Tomlinson var på daværende tidspunkt en ung programmør i Bolt, Beranek and Newman (BBN).

Virksomheden var involveret i at udbygge det såkaldte Advanced Research Projects Agency Network, eller bare ARPANET, der skulle blive forløberen til det internet vi kender i dag.

I den forbindelse gik hans arbejde ud på at udvikle et internet-lignende system, der kunne sende filer rundt mellem 15 computere.

Der var allerede et system, der kunne flytte filer fra en bruger til en anden, så længe filerne blev på den samme computer, kaldet SNDMSG (send message).

Ved at kombinere den teknologi med CYPNET, et program til at flytte filer fra én computer til en anden, gjorde han det muligt at sende beskeder til brugere af andre computere.

Det var også Ray Tomlinson, der som den første benyttede det lille tegn @.

Gennembrud i 2004

I de første år blev e-mailen primært brugt af forskere, men med den personlige computer og internettets indtog i midten af 1990'erne, er mailen blevet en uundværlig del af de fleste mennesker hverdag.

Faktisk er der ikke sket så meget med den grundlæggende mail-teknologi siden Ray Tomlinsons dage.

Det største gennembrud kom måske i 2004, da Google introducerede sin Gmail-tjeneste med hele en gigabyte lagerplads og den smarte funktion, som organiserer beskederne i tråde

I dag taber mailen dog terræn til telefonens sms og til beskeder på de sociale medier. Læs mere her: Emailens afløser: Sådan kommer du til at kommunikere

Hovedparten af de mails, der sendes i dag, er i øvrigt spam.

Læs også:
Sådan skal indbakken tæmmes

Du spilder kostbar tid på emails: Så galt står det til

Din e-mail er såå old school - nu kommer afløserne

Her er de danske it-chefers foretrukne mail-løsning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job