Mistanke: Atea leverede varer direkte til sigtede i bestikkelsessag

Kun tre medarbejdere i Region Sjælland stod for størstedelen af millionstore it-indkøb via kontroversiel Atea-konto. Medarbejdere fik også leveret varer til adresser uden for regionen.

Artikel top billede

It-firmaet Atea har leveret it-varer og konsulentydelse til Region Sjælland via den kontroversielle konto 2840 for mere end 50 millioner kroner.

Det fremgår af den revisionsrapport fra PwC, som regionen i går offentliggjorde.

Rapporten er lavet på baggrund af sagen om mulig bestikkelse, hvor en række nuværende og tidligere medarbejder i Region Sjælland, Rigspolitiet og it-firmaerne Atea og 3A-it i juni i fjor blev sigtet af politiet.

Ifølge rapporten drejer en stor del af indkøbene via den kontroversielle konto sig om såkaldt "letomsættelige varer" som for eksempel telefoner, tablets, pc'er gps-udstyr , GoPro-kameraer, digitalkameraer og smartwatches.

PwC skriver i sin rapport, at størstedelen af indkøbene er leveret til tre navngivne medarbejdere i regionen.

"Vi har ikke haft mulighed for at interviewe medarbejder 1, men vi har ved interview gennemgået listen over udstyr leveret til medarbejder 2 og medarbejder 3 (...) Medarbejder 3 oplyser (...), at hovedparten af det udstyr, som er blevet bestilt og leveret på vedkommendes arbejdsplads, enten er bestilt på medarbejder 1's anmodning eller blot bestilt af medarbejder 1 i medarbejder 3's navn for efterfølgende at være afhentet af medarbejder 1 på medarbejder 3's arbejdsplads i regionen. Vi har ikke kunnet verificere dette yderligere," lyder det lakonisk i PwC's rapport.

PwC skriver desuden, at undersøgelsen har været besværliggjort af, at man ikke har haft adgang til fuldstændige data om, hvad Atea præcis har leveret til Region Sjælland.

Samtidig har manglende kontrol og rod i regionens forretningsgange betydet, at en del betalinger aldrig er blevet bogført korrekt.

Varer til fremmede adresser

PwC er også dykket ned i en række eksempler på, at regionen har købt varer, som er blevet leveret til adresser, som ikke har haft tilknytning til regionen.

Ifølge rapporten er der via en stikprøve fundet eksempler på mistænkelige leverancer til tre adresser på tilsammen 65.000 kroner.

En af adresserne ligger i udlandet, mens de to øvrige drejer sig om en privatperson i Nordsjælland og et firma med tilknytning til en ansat i regionen.

Formanden for regionsrådet Jens Stenbæk (V) siger til Computerworld, at det drejer sig om personer, der også er sigtet i den bestikkelsessag, som er årsagen til at PwC er blevet sat til at kulegrave regionens it-indkøb.

"Når det gælder de skæve leverringsadresser er det høvlet ned til tre, og dem har vi overgivet til politiets efterforskning. Efter min vurdering drejer det sig om den personkreds, som politiet allerede har rejst sigtelse imod," siger Jens Stenbæk som ikke ønsker at give yderligere detaljer om den del af PwC's undersøgelse.

Læs også:

Bestikkelsessag får Atea-kunder til at kigge sig om efter nye leverandører

Bestikkelsessag: Nu er fløjlshandskerne taget af

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job