Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Microsoft og Adobe har været på arbejde i kodeværkstedet, og det betyder nye opdateringer til en stribe af virksomhedernes populære softwareprodukter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CSO)

Patch Tuesday, den anden tirsdag i hver måned, hvor Microsoft udsender sikkerhedsrettelser, løb af stablen i USA i går.

Det betyder, at også de danske administratorer og andre Windows-brugere skal til tasterne for at opdatere software.

Microsoft udsendte i går aftes sikkerhedsopdateringer til en lang række af selskabets mest populære produkter fra Internet Explorer og Edge til Office og selve styresystemet.

Flere af opdateringerne er kritiske, og bør altså lappes så hurtigt som mulig for at opretholde god sikkerhed på maskinen.

Sammenlagt er der 13 sikkerheds-bulletins, som samlet set lapper 44 unikke sårbarheder i Redmond-farbrikkens software.

De fleste af disse opdateringer kræver en genstart af Windows for at blive installeret korrekt.

Der er flere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

0-dag i Adobes Flash-afspiller

Grafikgiganten Adobe kom i går med en rettelse til Digital Editions 4.5.0 og tidligere udgaver. Ligeledes er der frigivet lapper til Reader og Acrobat.

Beklageligvis kom der ikke en rettelse til en 0-dagssårbarhed i firmaets sikkerhedsplagede Flash Player.

Det er det danske sikkerhedsfirma CSIS, der fortæller om en 0-dags sårbarhed i Adobe Flash Player som misbruges aktivt i målrettede angreb.

Firmaet anbefaler, at man udviser forsigtighed med at klikke ukritisk på links i e-mails samt beskeder, man modtager via andre kanaler.

"Sårbarheden gør det muligt for en ondsindet person at køre kode på systemer med Adobe Flash Player installeret," oplyser firmaet, der forventer en uden-for-cyklus-sikkerhedsopdatering, der skal rette op på sårbarheden.

Læs også:
Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

11 millioner webservere er sårbare overfor nyt kritisk SSL-sikkerhedshul

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS