Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Microsoft og Adobe har været på arbejde i kodeværkstedet, og det betyder nye opdateringer til en stribe af virksomhedernes populære softwareprodukter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CSO)

Patch Tuesday, den anden tirsdag i hver måned, hvor Microsoft udsender sikkerhedsrettelser, løb af stablen i USA i går.

Det betyder, at også de danske administratorer og andre Windows-brugere skal til tasterne for at opdatere software.

Microsoft udsendte i går aftes sikkerhedsopdateringer til en lang række af selskabets mest populære produkter fra Internet Explorer og Edge til Office og selve styresystemet.

Flere af opdateringerne er kritiske, og bør altså lappes så hurtigt som mulig for at opretholde god sikkerhed på maskinen.

Sammenlagt er der 13 sikkerheds-bulletins, som samlet set lapper 44 unikke sårbarheder i Redmond-farbrikkens software.

De fleste af disse opdateringer kræver en genstart af Windows for at blive installeret korrekt.

Der er flere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

0-dag i Adobes Flash-afspiller

Grafikgiganten Adobe kom i går med en rettelse til Digital Editions 4.5.0 og tidligere udgaver. Ligeledes er der frigivet lapper til Reader og Acrobat.

Beklageligvis kom der ikke en rettelse til en 0-dagssårbarhed i firmaets sikkerhedsplagede Flash Player.

Det er det danske sikkerhedsfirma CSIS, der fortæller om en 0-dags sårbarhed i Adobe Flash Player som misbruges aktivt i målrettede angreb.

Firmaet anbefaler, at man udviser forsigtighed med at klikke ukritisk på links i e-mails samt beskeder, man modtager via andre kanaler.

"Sårbarheden gør det muligt for en ondsindet person at køre kode på systemer med Adobe Flash Player installeret," oplyser firmaet, der forventer en uden-for-cyklus-sikkerhedsopdatering, der skal rette op på sårbarheden.

Læs også:
Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

11 millioner webservere er sårbare overfor nyt kritisk SSL-sikkerhedshul

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S