Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Microsoft og Adobe har været på arbejde i kodeværkstedet, og det betyder nye opdateringer til en stribe af virksomhedernes populære softwareprodukter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CSO)

Patch Tuesday, den anden tirsdag i hver måned, hvor Microsoft udsender sikkerhedsrettelser, løb af stablen i USA i går.

Det betyder, at også de danske administratorer og andre Windows-brugere skal til tasterne for at opdatere software.

Microsoft udsendte i går aftes sikkerhedsopdateringer til en lang række af selskabets mest populære produkter fra Internet Explorer og Edge til Office og selve styresystemet.

Flere af opdateringerne er kritiske, og bør altså lappes så hurtigt som mulig for at opretholde god sikkerhed på maskinen.

Sammenlagt er der 13 sikkerheds-bulletins, som samlet set lapper 44 unikke sårbarheder i Redmond-farbrikkens software.

De fleste af disse opdateringer kræver en genstart af Windows for at blive installeret korrekt.

Der er flere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

0-dag i Adobes Flash-afspiller

Grafikgiganten Adobe kom i går med en rettelse til Digital Editions 4.5.0 og tidligere udgaver. Ligeledes er der frigivet lapper til Reader og Acrobat.

Beklageligvis kom der ikke en rettelse til en 0-dagssårbarhed i firmaets sikkerhedsplagede Flash Player.

Det er det danske sikkerhedsfirma CSIS, der fortæller om en 0-dags sårbarhed i Adobe Flash Player som misbruges aktivt i målrettede angreb.

Firmaet anbefaler, at man udviser forsigtighed med at klikke ukritisk på links i e-mails samt beskeder, man modtager via andre kanaler.

"Sårbarheden gør det muligt for en ondsindet person at køre kode på systemer med Adobe Flash Player installeret," oplyser firmaet, der forventer en uden-for-cyklus-sikkerhedsopdatering, der skal rette op på sårbarheden.

Læs også:
Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

11 millioner webservere er sårbare overfor nyt kritisk SSL-sikkerhedshul

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S