Microsoft og Adobe udsender en bunke sikkerhedsrettelser - flere er kritiske

Microsoft og Adobe har været på arbejde i kodeværkstedet, og det betyder nye opdateringer til en stribe af virksomhedernes populære softwareprodukter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CSO)

Patch Tuesday, den anden tirsdag i hver måned, hvor Microsoft udsender sikkerhedsrettelser, løb af stablen i USA i går.

Det betyder, at også de danske administratorer og andre Windows-brugere skal til tasterne for at opdatere software.

Microsoft udsendte i går aftes sikkerhedsopdateringer til en lang række af selskabets mest populære produkter fra Internet Explorer og Edge til Office og selve styresystemet.

Flere af opdateringerne er kritiske, og bør altså lappes så hurtigt som mulig for at opretholde god sikkerhed på maskinen.

Sammenlagt er der 13 sikkerheds-bulletins, som samlet set lapper 44 unikke sårbarheder i Redmond-farbrikkens software.

De fleste af disse opdateringer kræver en genstart af Windows for at blive installeret korrekt.

Der er flere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

0-dag i Adobes Flash-afspiller

Grafikgiganten Adobe kom i går med en rettelse til Digital Editions 4.5.0 og tidligere udgaver. Ligeledes er der frigivet lapper til Reader og Acrobat.

Beklageligvis kom der ikke en rettelse til en 0-dagssårbarhed i firmaets sikkerhedsplagede Flash Player.

Det er det danske sikkerhedsfirma CSIS, der fortæller om en 0-dags sårbarhed i Adobe Flash Player som misbruges aktivt i målrettede angreb.

Firmaet anbefaler, at man udviser forsigtighed med at klikke ukritisk på links i e-mails samt beskeder, man modtager via andre kanaler.

"Sårbarheden gør det muligt for en ondsindet person at køre kode på systemer med Adobe Flash Player installeret," oplyser firmaet, der forventer en uden-for-cyklus-sikkerhedsopdatering, der skal rette op på sårbarheden.

Læs også:
Efter farlig sms til Android: Bare rolig iPhone-brugere, I slipper med skrækken denne gang

Microsoft springer ud som sikkerhedsselskab: Derfor kan ny løsning få stor betydning

11 millioner webservere er sårbare overfor nyt kritisk SSL-sikkerhedshul

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S