Visma lurer på nyt storopkøb

Den norske koncern Visma er klar til at lægge mere end en milliard kroner på bordet for det svenske ERP-firma Fortnox. Men den største aktionær stritter imod.

Artikel top billede

Opkøbet af danske e-conomic har været så stor en succes for den norske it-koncern Visma, at selskabet nu vil gentage kunststykket i Sverige.

Visma har ifølge Computerworlds svenske søstermedie it24 tilbudt at betale 1,1 milliard kroner for at overtage det svenske ERP-firma Fortnox, der er en af broderlandets markedsledende leverandører af økonomisystemer til især mindre virksomheder.

Det er mindre end et år siden, at Visma købte det stærkt voksende e-conomic i Danmark og dermed blev en dominerende spiller i den lave ende af ERP-markedet. Med et opkøb af Fortnox vil Visma kopiere den danske succes.

"Vi er blevet imponerede af Fortnox' vækst i de seneste år, og vi ser frem til, at de bliver en del af Visma-koncernen. Selskabet har udviklet sig godt, men jeg tror, at vi kan udvikle selskabet yderligere," siger Vismas koncernchef Øystein Moan til it24.

Han ønsker ikke at kommentere, hvordan opkøbet vil passe ind i Vismas samlede strategi, men understreger, at planen er, at Fortnox skal fortsætte som et selvstændigt selskab.

Visma vil vende forretningen

Ligesom med opkøbet af e-conomic vil et opkøb af Fortnox med et slag skaffe Visma adgang til en stor kundebase.

Det flugter godt med Vismas langsigtede mål, som ifølge Computerworlds oplysninger er at vende forretningen til at bygge på abonnementsbaseret køb af software og ydelser fremfor en traditionel projekt- og konsulentforretning.

Vismas har tilbudt at købe aktierne i Fortnox til en pris, der ligger omkring 30 procent over den aktuelle aktiekurs. Det har opbakning fra bestyrelsen i Fortnox, som anbefaler aktionærerne at takke ja til de mange rare penge.

Købstilbuddet understreger, at Visma fortsat har ambitioner om at styrke sin position som leverandør af, hvor man eksempelvis i Danmark er i hård konkurrence med Microsoft.

Men Visma har samtidig satset på at udbygge sin konsulentforretning via opkøb for at kunne tilbyde sine kunder en bredere palette af ydelser - som lønadministration og HR-management ved siden af den rene softwareforretning.

Klar til flere opkøb

Øystein Moan siger til it24, at man fortsat har planer om opkøb - også udenfor Sverige - men at det næppe vil være i en størrelsesorden som Fortnox.

"Vi er også aktive i en del andre lande, så det her bør ikke være det sidste opkøb," lyder det fra Visma-chefen.

Tilbuddet om at købe Fortnox møder dog modstand fra det svenske selskabs hovedaktionær, Olof Hallrup, som sidder på 23 procent af aktierne. Han mener, at Visma-prisen for Fortnox er sat for lavt.

"Tilbuddet er ikke i nærheden af at afspejle den fundamentale værdi i betragtning af den unikke markedsposition, de markedsledende produkter og langsigtede vækstmuligheder. På den baggrund fraråder jeg bestemt selskabet aktionærer og optionsejere at acceptere Vismas tilbud," lyder det fra Olof Hallrup ifølge it24 i en pressemeddelelse.

Læs også:

Norske Visma køber dansk konsulenthus: Får kontrol med 180 it-freelancere

Norske Visma vil udfordre Microsofts danske ERP-bastion

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job