Snart kan dine tommelfingre slappe af: Stemmestyring klar til det store gennembrud

Snart bliver du i langt mindre grad afhængig af dine klodsede tommelfingre, når stemmestyringen for alvor slår igennem på smartphones, tablets, computere og en stribe helt nye it-produkter.

Artikel top billede

(Foto: Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0)

Vores styring af og interaktion med smartphones, tablets og computere vil over de kommende år blive langt mere baseret på stemmestyring.

Sådan lyder vurderingen fra analysefirmaet ABI Research, der vurderer, at vi i langt højere grad kommer til at have naturlige samtaler med de digitale enheder, end vi har været vant til.

"ABI Research forudser, at forbrugere, der aktivt anvender stemme-funktionalitet på månedlig basis, vil vokse til over en milliard i 2021, en årlig vækst på 80 procent," skriver analysefirmaet.

"Smartphones er som regel de første enheder, folk tænker på i relation til stemme-input og -genkendelse. Men væksten i smart glasses og smart home devices vil sætte fart på denne trend fremadrettet," udtaler Eric Abbruzzese, senioranalytiker hos ABI Research.

Mange muligheder både privat og professionelt

Analysen er blandt andet baseret på, at flere og flere virksomheder vil komme til at udnytte mulighederne for at styre computere med stemmen - eksempelvis i sundhedssektoren, byggebranchen og hos energiselskaberne.

Nye åbne API'er vil gøre det muligt at udvikle meget industrispecifikke løsninger på området, lyder det.

På forbruger-fronten kender vi allerede løsninger som Apples Siri og Microsofts Cortana, men også Amazons Echo og Googles Home venter ABI Research sig meget af i de kommende år.

Stemmestyring vil ikke mindst få stor betydning i forbindelse med smart glasses og augmented reality, hvor stemmen er langt mere oplagt til at navigere og styre med med, end hænderne er.

Læs også:

Apple slipper Siri løs overalt: Snart kan du tale med din Mac

Microsofts Cortana får nye vilde funktioner - og danske Windows-brugere får en endnu længere næse

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S